Jak jeść pałeczkami?

Jak jeść pałeczkami? 1
Jak jeść pałeczkami? 2
Jak jeść pałeczkami? 3
Jak jeść pałeczkami? 4
Jak jeść pałeczkami? 5
Jak jeść pałeczkami? 6
Jak jeść pałeczkami? 7
Jak jeść pałeczkami? 8

Jedzenie pałeczkami wydaje się przeciętnemu Europejczykowi nie tylko skomplikowane, ale też trudne. Jak to możliwe, że dwa kawałeczki drewna mogą być tak samo skuteczne jak znane nam wszystkim nóż i widelec? Oto instrukcja, jak jeść pałeczkami.

Jeszcze przed nauką posługiwania się pałeczkami trzeba zdać sobie sprawę, że dla nas, osób przyzwyczajonych do jedzenia nożem i widelcem, początki mogą wydawać się trudne. Sam fakt, że nie można trafić kęsem jedzenia do ust może być frustrujący. Nie należy się tym jednak przyjmować, ponieważ, jak przekonują osoby, które tę trudną sztukę już opanowały, jedzenie pałeczkami jest satysfakcjonujące i przydaje się tym, którzy zamierzają jadać w chińskich lub japońskich restauracjach.

W tym miejscu dobrze jest zwrócić również uwagę na to, że jedzenie pałeczkami jest dla nas korzystniejsze z punktu widzenia zdrowia. Precyzyjne nabieranie małych porcji posiłku pomiędzy pałeczki sprawia, że jemy wolniej. Jest to zbawienne dla naszego układu trawiennego, w końcu pośpiech jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania niestrawności. Jest korzystne także dla naszych sylwetek – jedząc wolniej, szybciej czujemy się syci, a co za tym idzie – jemy mniej.

Biorąc pod uwagę walory smakowe, powolniejsze jedzenie daje nam możliwość lepszego i dokładniejszego zaznajomienia się ze smakami spożywanych przez nas potraw, co oznacza, że możemy bardziej korzystać z dobrodziejstw azjatyckich posiłków.

Jak trzymać pałeczki?

Zacznijmy naukę posługiwania się pałeczkami. Pierwszy etap to umiejscowienie jednej pałeczki w dłoni. Nakładamy ją na dłoń. Jej górną część powinna opierać się o skórę pomiędzy palcami a kciukiem (podobnie niekiedy trzymamy widelec). Dolna część ma opierać się o środkowy palec. Aby pałeczka nie spadła podczas jedzenia, trzeba oprzeć ją jeszcze o palec serdeczny i przytrzymać kciukiem. W skrócie, powinna ona wyglądać tak, jakbyśmy chcieli za jej pomocą pisać.

Teraz dokładamy drugą pałeczkę. Tę należy umieścić równolegle do pierwszej pałeczki i przytrzymać opuszkiem kciuka oraz środkową częścią palca wskazującego. Tutaj trzeba się również upewnić, że obie pałeczki ułożone są równolegle względem siebie. Z kolei ich końce powinny znajdować się jeden na drugim. Trzeba również pamiętać, że dolna pałeczka powinna być nieruchoma, rusza się ta górna dzięki ruchom palca wskazującego.

Kiedy wiemy już w jaki sposób układać pałeczki w dłoniach, wystarczy jedynie poćwiczyć. Pierwsze próby mogą zniechęcać, ale warto ćwiczyć. Wszak praktyka czyni mistrza. Pragniemy jednak przestrzec przed nabijaniem jedzenia na pałeczki. Takie zachowanie, nawet w akcie desperacji po wielokrotnych próbach trafienia do ust, jest uznawane w Japonii za wyjątkowo niegrzeczne. Dlatego jeśli zamierzamy korzystać z pałeczek, lepiej nie jeść w ten sposób.

Ostatnia uwaga dotyczy sushi. Tę potrawę możemy jeść zarówno pałeczkami, jak i palcami, gdyż oba sposoby są dozwolone.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.