Jaki kajak kupić? Rodzaje kajaków

Jaki kajak kupić? Rodzaje kajaków [1]
Jaki kajak kupić? Rodzaje kajaków [2]
Jaki kajak kupić? Rodzaje kajaków [3]
Jaki kajak kupić? Rodzaje kajaków [4]
Jaki kajak kupić? Rodzaje kajaków [5]
Jaki kajak kupić? Rodzaje kajaków [6]

Podstawowym kryterium przy wyborze kajaka jest jego przeznaczenie. Bardzo istotnym jest fakt, że kajaki dzielą się nie tylko ze względu na wielkość, ale również na odmiany, które przeznaczone są dla poszczególnych rodzajów wód.

Rodzaje kajaków

I tak na wody rzeczne dobrym wyborem będzie kajak nizinny o długości ok. 3 metrów, z lekko zadartym dziobem i płasko zakończonym dnem na rufie. Na większe jeziora i rzeki warto zastanowić się już nad dłuższym kajakiem turystycznym, z wyraźnie ściętą linią dna. Natomiast na morskie wyprawy będziemy potrzebować co najmniej 4 metrowego (chociaż popularne są też modele 5, a nawet 6 metrowe) wąskiego kajaka, wyposażonego we własny ster i wiele schowków. Kajaki morskie posiadają zadarty dziób, a nierzadko również i rufę, a także spłaszczone dno z wyraźnie zaznaczonym kilem. Takie rozwiązania ograniczają co prawda sterowność, ale zapewniają lepszą stabilność, a także odporność na falowanie boczne i dziobowe. Pomimo obecności w modelach morskich fartucha ochronnego, warto mieć również ze sobą na wszelki wypadek pompę do wypompowywania wody z kajaka. Kajaki morskie posiadają najdłuższą listę akcesoriów, w skład których wchodzi obowiązkowo kompas i kamizelka asekuracyjna, a także sprzęt ratunkowy w postaci pianki chroniącej ciało przed wyziębieniem, latarki i flar alarmowych.

Omawiając rodzaje kajaków, warto wspomnieć o ciekawym rozwiązaniu nazywanym Sit-On-Top. Jest to kajak o przeznaczeniu dość uniwersalnym, ponieważ nadaje się zarówno do pływania po wodach przybrzeżnych, jak i jeziorach czy rzekach. Jest to nieposiadająca burt, niezatapialna konstrukcja, w której siedzi się na górnej części kajaka, a napływająca woda jest odprowadzana przez otwory znajdujące się w części środkowej. Specjalnie zamontowany pas udowy sprawia, że załoga (kajak dostępny w wersjach 1, 2 oraz 3 osobowej) nie jest narażona na spłukanie nawet przez duże fale, stąd kajaki tego typu są często wybierane na rwące rzeki o dużym stopniu trudności.

Jeśli chodzi o długość, trzeba pamiętać o pewnej prostej zasadzie. Krótszy kajak będzie zawsze bardziej zwrotny, więc świetnie sprawdzi się na trasie krętym korytem rzeki. Stawia on jednak większy opór, więc na dłuższych dystansach, a także w starciu z większymi falami, które występują na niektórych potokach i morzu, stanie się bardzo uciążliwy. Stąd na dalsze wyprawy i wspomniane otwarte wody, poleca się kajak dłuższy i węższy, który lepiej sobie poradzi z przecinaniem fal, oraz będzie stawiał mniejszy opór czołom fal.

Materiały do konstrukcji kajaków

Nie bez znaczenia są też materiały, z których będzie wykonany nasz kajak. Na rynku dostępna jest duża gama kajaków wykonanych z polietylenu lub innych tworzyw termoplastycznych, których zalety skłaniają do zastanowienia nad tym właśnie typem kajaka. Są one przede wszystkim wysoce odporne na uderzenia i otarcia, co jest sprawą kluczową w płytszych odcinkach rzek, gdzie kajak często ma kontakt z kamieniami wystającymi z dna. Posiadają bardziej komfortowe siedzenia, z wysokimi oparciami. Są też wygodne w transporcie, bo nie wymagają specjalnych uchwytów. Z racji wspomnianej wytrzymałości, można je z powodzeniem przypinać pasami do bagażnika samochodowego.

Możemy zdecydować się na kupno kajaka z laminatów (kompozytów), np. mat lub tkanin włókna szklanego połączonych z żywicą poliestrową. Kajaki z tkaniny są lżejsze i bardziej wytrzymałe od tych wykonanych z maty, ale, co za tym idzie, też droższe. W porównaniu ogólnym, kajak wykonany z laminatów cenowo może być od 25 do nawet 40% tańszy niż polietylenowy. Tego typu kajaki lepiej się sprawują na spokojnych wodach, z racji tego, że stawiają mniejszy opór. Są polecane do typowo rekreacyjnego pływania, po mniejszych jeziorach czy rzeczkach.

Wśród kajaków morskich natomiast prym wiodą modele wykonane z kompozytów karbonu, kevlaru bądź włókna szklanego. Są to lekkie, sztywne i bardzo wytrzymałe konstrukcje.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.