Snorkeling - prosty sposób na obserwację podwodnego świata

Snorkeling - prosty sposób na obserwację podwodnego świata [1]
Snorkeling - prosty sposób na obserwację podwodnego świata [2]
Snorkeling - prosty sposób na obserwację podwodnego świata [3]
Snorkeling - prosty sposób na obserwację podwodnego świata [4]
Snorkeling - prosty sposób na obserwację podwodnego świata [5]
Snorkeling - prosty sposób na obserwację podwodnego świata [6]

Pod nazwą snorkeling kryje się jeden z najprostszych sposobów na obserwację życia podwodnego. Snorkeling uprawiany jest w najczęściej na rafach koralowych i innych obszarach z bogactwem form życia podwodnego. Polega na pływaniu na powierzchni wody lub tuż pod nią, oddychając za pomocą rurki do nurkowania, nazywanej potocznie fajką i prowadzeniu obserwacji życia podwodnego. Dodatkowo w skład akcesoriów używanych przez płetwonurka wchodzi maska do nurkowania oraz płetwy. Taki komplet w środowisku płetwonurkowym nazywany jest w skrócie ABC.

Fajki do nurkowania

Wbrew pozorom, nawet tak proste urządzenie jak fajka do oddychania pod wodą, posiada kilka różnych odmian. Modele dzielą się na podstawowe, które są po prostu plastikowymi rurkami, a także na bardziej zaawansowane, które oferują wiele dodatkowych właściwości. Przede wszystkim zabezpieczenie wlotu powietrza przed zalaniem przez fale. Występuje ono w kilku różnych wariantach. Może to być końcówka przeciwbryzgowa, specjalna komora w górnej części fajki lub zawór odprowadzający wodę z fajki na zewnątrz. Dla bezpieczeństwa nurkującego dostępne są również gwizdki sygnalizacyjne, montowane w dolnej części fajki.

Sama zaś fajka składa się z kilku części. Pierwszą jest rurka, która powinna mieć średnicę około 2 centymetrów i wystawać nie więcej niż 5 do 8 centymetrów ponad linię głowy nurka (czyli mieć długość do około 35 centymetrów). Od tych dwóch parametrów (średnicy i długości) zależne są opory oddechowe. Rurka do nurkowania może posiadać kształt litery L lub U, bądź, najbardziej popularny w ostatnich latach, kształt anatomiczny, dopasowany do głowy nurka.

Na dolnym końcu rurki znajduje się ustnik, który umożliwia wygodne trzymanie rurki w ustach. Najczęściej wykonany jest z gumy bądź, w przypadku lepszych modeli, silikonu. Posiada dwa wypustki do przytrzymywania zębami. Podobnie jak w przypadku rurki, ustnik też może posiadać kształt anatomiczny, co w praktyce oznacza, że wspomniane wypustki są połączone wyprofilowanym elementem. Ustnik powinien być sztywny i posiadać średnicę przelotu nie mniejszą niż średnica rurki do której jest podłączony.

Niektóre ustniki posiadają wspomniane wcześniej silikonowe zawory zwrotne, które odprowadzają wodę na zewnątrz, gdy ta dostanie się do fajki. Jest to element, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę, ponieważ jeśli ulegnie on uszkodzeniu, woda zacznie dostawać się do środka fajki powodując zachłyśnięcie się nurka. Jeśli ktoś obawia się takiego prawdopodobieństwa, może zainwestować w fajkę posiadającą zawór labiryntowy, który zapobiega dostawaniu się wody do środka rurki i znajduje się na górze fajki. Stosowane jednak obecnie zawory zwrotne są naprawdę wysokiej klasy, niekiedy przewyższające jakością wykonania te z automatów oddechowych. Ich żywotność jest naprawdę wysoka, natomiast awaryjność znikoma.

Maski do nurkowania

Aby czerpać przyjemność ze snorkelingu i być w stanie oglądać różnorodne dno morskie, niezbędna jest maska do nurkowania, która składa się z kilku części. Pierwsze co rzuca się w oczy gdy patrzy się na taką maskę to szybka. Wykonana jest ona z wysoce odpornego na stłuczenia szkła hartowanego. Szybka może być pojedyncza, podwójna, potrójna, nazywana również panoramiczną (jedna duża szyba centralna i dwie boczne), a nawet składać się z sześciu mniejszych szybek (dwie małe centralne, dwie boczne oraz dwie dolne). Ostatnia odmiana, pomimo świetnej widoczności, posiada wadę w postaci odbić, które z racji wielu szybek powodują, że jeden obiekt widzimy wielokrotnie. Natomiast maski z szybką podwójną posiadają wartą zwrócenia uwagi zaletę w postaci możliwości zamontowania szkieł optycznych dla osób z wadą wzroku, zarówno dla krótkowidzów jak i dalekowidzów, z korekcją co 0,5 dioptrii. Szybkę okala ramka nazywana również korpusem, na której znajdują się zaczepy do regulacji długości paska trzymającego maskę na twarzy. Pasek wykonany jest z silikonu, tego samego materiału z którego wykonana jest ostatnia część maski, czyli kołnierz uszczelniający. W jego przypadku silikon najczęściej jest przezroczysty lub czarny, a na całym jego obwodzie, z wyjątkiem odcinka poniżej nosa, znajduje się podwójne uszczelnienie.

Płetwy do nurkowania

Zasada działania płetw jest prosta – zwiększają one powierzchnię naszych stóp, co w efekcie pozwala na polepszenie motoryki w czasie poruszania się w wodzie. Dodatkowo pozwalają na pływanie bez używania rąk, co pozwala np. na wykonywanie podwodnych zdjęć w czasie pływania pod powierzchnią wody. Płetwa składa się z przytrzymującego ją na nodze paska z zapięciem, a także części, w której znajduje się stopa (tak samo nazywanej), dysz oraz pióra, czyli części napędowej, która jest właściwym przedłużeniem stopy. Płetwy do pływania dzielą się na dwie główne grupy. Pierwsza grupa to płetwy paskowe, które służą wyłącznie do nurkowania. Drugie to tzw. płetwy kaloszowe, służące do pływania na basenie i powierzchni wody, będące odpowiednim rodzajem płetw do snorkelingu. Stopa i pióro są w nich scalone, mogą być jednak wykonane z materiałów o różnej twardości. To właśnie od rozmiaru i twardości płetwy i pióra zależy ile siły będziemy musieli zużyć w trakcie pływania, dlatego kupno płetw nie może być dziełem przypadku. Wybrany przez nas model powinien odpowiadać naszej kondycji fizycznej i umiejętnościom, by czas spędzony nad wodą sprawiał wyłącznie przyjemność.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.