Łyżwiarstwo figurowe

Łyżwiarstwo figurowe [1]
Łyżwiarstwo figurowe [2]
Łyżwiarstwo figurowe [3]
Łyżwiarstwo figurowe [4]
Łyżwiarstwo figurowe [5]
Łyżwiarstwo figurowe [6]

Łyżwiarstwo figurowe jest jednym z najpopularniejszych sportów zimowych i dyscypliną zimowych igrzysk olimpijskich. Polega na jeździe na łyżwach połączonej z wykonywaniem różnego rodzaju akrobacji, np. skoków, piruetów, podnoszeń, itp. Jest to trudna dyscyplina, która wymaga od zawodników znajomości układów tanecznych, koordynacji ruchowej oraz wysokiej sprawności fizycznej.

Łyżwiarstwo figurowe posiada trzy odmiany: jazda indywidualna kobiet i mężczyzn, jazda sportowa i taneczna w parach oraz w tzw. formacji, czyli jazda synchroniczna całym zespołem. Istnieje również podział na grupy wiekowe.

Dla osób, które jeżdżą amatorsko, ale chciałyby spróbować swoich sił na zawodach, istnieje specjalna kategoria startowa pod nazwą adult skating.

Łyżwy figurowe i akcesoria

Oprócz wspomnianych umiejętności, które musi posiadać zawodnik, potrzebuje on również sprzętu. Łyżwy do jazdy figurowej wyróżniają się spośród innych na kilka sposobów. Posiadają największe i najszersze płozy ze wszystkich odmian łyżew. Mają też but o najwyższym stanie, sięgającym za kostkę. Górna część buta wyposażona jest w haczyki, które umożliwiają poluzowanie sznurówek. Czubek płozy jest zakończony charakterystycznymi ząbkami, które pozwalają na większą kontrolę w czasie wykonywania akrobacji poprzez „wgryzanie" się w taflę lodu.

Kupując łyżwy figurowe należy zwrócić uwagę na to, żeby but sztywno opinał nogę i nie pracował na boki. Płoza nie powinna być całkowicie płaska, ale posiadać łuk. Kluczowe dla figurowej jazdy ząbki powinny wystawać nieznacznie przed czubek buta. Ich użycie powinno być możliwe po stanięciu na palcach (w tańszych modelach nie zawsze jest to możliwe).

Sama płoza może być o przeznaczeniu rekreacyjnym lub profesjonalnym. Różnice między nimi polegają na innym kącie ustawienia ząbków względem tafli lodu oraz ich wielkością, umiejscowieniem łuku na płozie, a także rodzajem stali, z której jest wykonana.
W razie uszkodzenia, istnieje możliwość dokupienia samej płozy. Oddzielnie sprzedawane są jednak głównie płozy profesjonalne.

Ważnym akcesorium do łyżew są ochraniacze. Większość z nich wykonana jest z PVC i posiada regulowaną długość, która pozwala dostosować ochraniacz do każdego rozmiaru płozy. Dodatkowo na wyposażeniu jest gumka zapobiegająca zsunięciu się ochraniacza w czasie transportu łyżew.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.