Jak dobrać buty narciarskie?

Jak dobrać buty narciarskie? [1]
Jak dobrać buty narciarskie? [2]
Jak dobrać buty narciarskie? [3]
Jak dobrać buty narciarskie? [4]
Jak dobrać buty narciarskie? [5]
Jak dobrać buty narciarskie? [6]
Jak dobrać buty narciarskie? [7]

Żeby prawidłowo dopasować buty narciarskie do indywidualnego użytkownika, zaleca się przeprowadzenie przymiarek w sklepie stacjonarnym. Daje to gwarancję bardziej precyzyjnego dopasowania obuwia do stopy. Różne modele butów w tym samym rozmiarze, będą leżały na stopie zupełnie inaczej. Dopiero po tym etapie, można zdecydować, czy sfinalizować zakup w sklepie stacjonarnym, czy skorzystać z konkurencyjnej oferty sklepów internetowych.

But narciarski składa się ze skorupy, czyli ochronnej części zewnętrznej oraz miękkiej wkładki, w której spoczywa noga. Buty męskie od damskich czy dziecięcych różnią się nie tylko oprawą graficzną, ale przede wszystkim rozmiarem buta i jego szerokością. Są również cięższe i wyższe.

Przymierzanie

Zanim założymy but na nogę, zadbajmy o to, żeby mieć na sobie grube skarpety, podobne do tych, jakie będziemy używać na stoku. Kupno butów narciarskich nie powinno też odbywać się na ostatnią chwilę. Samo przymierzanie należy do czasochłonnych czynności, a po wstępnym dopasowaniu należy jeszcze przejść się po sklepie i „pobyć" trochę w butach, które zamierzamy potencjalnie kupić.

Jeśli po wsunięciu nogi do buta, dotykamy palcami jego czubka, nie jest to jeszcze sygnał, że but jest za ciasny. Mając już nogę w bucie, zapinamy po kolei, od dołu wszystkie klamry, za pierwszym razem lekko, a następnie dociągając je tak, by noga i stopa zostały opięte na sztywno. Po zapięciu obu butów wstajemy i pochylamy się do przodu, przyjmując pozycję narciarską. Palce powinny cofnąć się nieznacznie, a pięta dotykać tyłu wkładki. Jeśli pomimo zapiętego na ciasno buta pięta unosi się we wkładce do góry, oznacza to, że nie jest to rozmiar buta przeznaczony dla nas.

Jeśli wstępnie but wydaje się komfortowy, zostawiamy go na nodze przez kolejne piętnaście minut, obserwując jak się w tym czasie będziemy czuć. Wspomniana na początku ciasnota (nieznaczna!) nowej wkładki nie powinna być traktowana jako minus. Nieużywana dotąd wkładka z czasem się wyrobi, a wnętrze buta będzie luźniejsze. Noga powinna być ciasno opięta na całej długości buta, ale w żadnym miejscu nie powinna być ściśnięta. Nic też nie powinno nas uwierać, ponieważ tego typu mankamentów nie da się rozchodzić i jeśli już w sklepie czujemy dyskomfort, to na stoku będzie tylko gorzej. Nie należy jednak też przesadzać w drugą stronę, ponieważ obuwie narciarskie, nawet prawidłowo dobrane, nigdy nie będzie w pełni komfortowe.

Twardość

Jednym z najważniejszych parametrów przy doborze butów narciarskich jest ich twardość. Miękkie buty są bardziej wygodne i pozwalają bardziej wyprostować nogę w kolanie, co po dłuższej jeździe pozwala lepiej odpocząć. Twardszy but wymaga więcej doświadczenia, ale lepiej trzyma nogę. Buty zawodnicze są najtwardsze i nie pozwalają stanąć z wyprostowanymi kolanami, ale doskonale przenoszą ruchy ciała na narty. Producenci twardość określają za pomocą parametru o nazwie „flex" oraz liczb.

Buty z flexem na poziomie od 80 są butami miękkimi zaprojektowanymi przede wszystkim dla początkujących. Osoby bardziej zaawansowane powinny zaopatrzyć się w buty z przedziału od 80 od 100. Buty z flexem o wartościach powyżej 100 są przeznaczone dla narciarzy zaawansowanych. Indeks powyżej 130, dochodzący często do blisko 200, to oznaczenie butów dla ekspertów i profesjonalnych zawodników.

Przydatnym akcesorium dodatkowym są pokrowce na buty narciarskie. Osłaniają powierzchnię butów przed zarysowaniami, ułatwiają transport, a także chronią bagażnik samochodu przed wilgocią.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.