Jak dobrać narty zjazdowe?

Jak dobrać narty zjazdowe? [1]
Jak dobrać narty zjazdowe? [2]
Jak dobrać narty zjazdowe? [3]
Jak dobrać narty zjazdowe? [4]
Jak dobrać narty zjazdowe? [5]
Jak dobrać narty zjazdowe? [6]

Narty zjazdowe, potocznie nazywane po prostu zjazdówkami, to rodzaj sprzętu wykorzystywanego przede wszystkim w narciarstwie alpejskim. Ich klasyczna odmiana, charakteryzująca się słabym taliowaniem (określenie na głębokość wcięcia bocznego narty, które wpływa na promień skrętu), jest już praktycznie niespotykana na rynku. Została wyparta przez nowszą wersję nazywaną nartami zjazdowymi taliowanymi, bądź krócej, carvingami (od ang. carving, nazwy przypisanej technice jazdy na krawędziach nart).

Rodzaje nart zjazdowych

Jednym z podstawowych czynników przy wyborze nart zjazdowych jest preferowany styl jazdy. Istnieje kilka rodzajów nart, zaprojektowanych dla konkretnych odmian narciarstwa.

Allround – bardzo popularny i uniwersalny typ nart, pozwalający na jazdę po trasach o różnym stopniu trudności. Przeznaczone przede wszystkim dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy. Na rynku znajduje się szeroka gama nart typu allround dla każdej grupy wiekowej i obu płci.

Allmountain – narty przejściowe pomiędzy allround a freeride. Przeznaczone do jazdy zarówno po utwardzonych, wyznaczonych trasach jak i poza nimi, na nierównych stokach. Cechują się dużą stabilnością i zwrotnością. Sprawdzają się zarówno w mokrym jak i kopnym śniegu.

Cross – typ nart konstrukcyjnie zbliżony do tych z grupy race. Charakteryzują się dużą stabilnością i są bardzo sterowne, nawet na utwardzonym śniegu czy oblodzonych powierzchniach. Dzięki sporej powierzchni własnej zdają egzamin również poza wyznaczonymi trasami.

Freeride – lekkie narty o dużych rozmiarach, zaprojektowane do jazdy poza wyznaczonymi trasami. Dzięki szerokiemu profilowi nie zapadają się w głębokim śniegu czy puchu. Przeznaczone dla bardziej doświadczonych narciarzy. Ich odmiana do jazdy ekstremalnej jest nazywana Big Mountain.

Freestyle - dość młoda odmiana narciarstwa, polegająca na wykonywaniu różnego rodzaju trików i skoków, np. w parkach z przeszkodami. Narty tego typu, podobnie jak te z linii freeride, posiadają duże rozmiary. Dodatkowo oba końce nart są lekko zagięte w górę, co pozwala na agresywny styl jazdy, łącznie z jazdą tyłem. Przeznaczone dla zaawansowanych narciarzy.

Fun – krótkie narty przeznaczone do szybkiego pokonywania łuków, bez pomocy kijków. Oferowane przez wąskie grono producentów.

Lady – czyli po prostu damskie wersje wymienionych wyżej typów nart. Charakteryzują się zróżnicowaną i starannie dopracowaną szatą graficzną, mniejszą wagą i większą miękkością.

Race – narty slalomowe przeznaczone dla ekspertów i zawodników startujących w amatorskich zawodach narciarskich. Precyzyjne w czasie skręcania i dynamicznie przyspieszające po wyjściu z łuku. Występują w dwóch odmianach, slalomowej i gigantowej. Ta pierwsza, dzięki niewielkiemu promieniowi skrętnemu, umożliwia agresywną jazdę za pomocą krótkich skrętów. Narty gigantowe natomiast pozwalają na szybką jazdę po długich, profilowanych łukach.

Ski-Touring, Touring, Backcountry, Skitour – lekkie narty do turystyki górskiej, przeznaczone dla zaawansowanych narciarzy. Dzięki specjalnym taśmom wykonanym z tworzywa sztucznego narty nie zsuwają się w dół przy wchodzeniu po stoku. Niska waga natomiast pozwala na marsz w wysokim śniegu bez obawy o zapadanie.

Telemark – lekkie i wytrzymałe narty o szerokim profilu, konstrukcyjnie zbliżone do nart turystycznych. Wyróżniają się wiązaniami z ruchomą piętą, które pozwalają na jazdę w pozycji klęczącej.

Dobieranie nart zjazdowych

Narty są dopasowywane do użytkownika na podstawie wzrostu, wagi oraz narciarskiego doświadczenia danej osoby. Przyjęło się, że długość nart, zależnie od ich typu, powinna być od 10 do 15 cm krótsza niż wzrost użytkownika.

Dla początkujących lepsze będą krótkie narty, które bardziej wybaczają błędy, a jazda i skręcanie na nich należą do łatwiejszych. Przy większych prędkościach i na długich zakrętach krótsze narty mają jednak tendencję do wpadania w drgania, które bez odpowiedniego doświadczenia mogą prowadzić do upadku. Dlatego na początku przygody z narciarstwem nie zaleca się rozwijania dużych prędkości.

Do szybkiej jazdy przeznaczone są dłuższe i twardsze narty, które wymagają jednak też większych umiejętności. Tego typu narty zaleca się również docelowo osobom tęższym, wedle zasady im cięższa osoba, tym dłuższe i bardziej sztywne narty potrzebuje. W jeździe rekreacyjnej nie powinny one jednak przekroczyć wzrostu użytkownika.

Kolejnym z parametrów, na które zwraca się uwagę, jest twardość narty. Początkujący narciarze powinni wystrzegać się twardych nart. Skręcanie na nich wymaga jest trudniejsze ponieważ wymaga większej siły oraz dobrej znajomości techniki jazdy. Pierwszy kontakt z narciarstwem przy użyciu twardych nart skończy się w taki sposób, że to nie my będziemy kierować nartami, ale one nami. Dlatego do nauki jazdy, a także dla kobiet i dzieci, lepszym wyborem będą narty miękkie.

Obecnie produkowane narty są węższe w miejscu mocowania buta i rozszerzają się w kierunku obu końców. Kształt ten sprawia, że po dociśnięciu narty butem i wychyleniu jej na bok, zaczyna ona samoczynnie rysować łuk. Jest to zjawisko carving'u, od którego wzięły nazwę współczesne narty. Wymiary narty w jej trzech miejscach – na dziobie, w środku i na tyle, są podane przez producenta w postaci nadrukowanych liczb. Promień skrętu narty jest zależny od jej wymiarów i oczywiście od samej techniki jazdy.

Ostatnim z parametrów jest waga. Narty dla początkujących, kobiet oraz dzieci są nie tylko krótsze i bardziej miękkie, ale również lżejsze od modeli dla bardziej doświadczonych narciarzy.

Obecnie praktycznie wszyscy producenci oferują w swoich nartach wiązania dedykowane, czyli przeznaczone dokładnie do konkretnego typu nart. Skala wypięcia określa przy jakiej sile uderzenia nastąpi wypięcie się nart i jest zależna od wzrostu, wagi, doświadczenia i stylu uprawianej dyscypliny narciarskiej. Odpowiednie ustawienie można zlecić serwisantowi bądź, korzystając z dostępnych w internecie tabel, zrobić to na własną rękę.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.