Odzież narciarska - jak ubrać się na narty?

Odzież narciarska - jak ubrać się na narty? [1]
Odzież narciarska - jak ubrać się na narty? [2]
Odzież narciarska - jak ubrać się na narty? [3]
Odzież narciarska - jak ubrać się na narty? [4]
Odzież narciarska - jak ubrać się na narty? [5]

Wybierając się na narty stosujemy starą i znaną metodę ubierania się „na cebulkę". Należy przy tym zaznaczyć, że aby wszystkie warstwy naszego ubioru współpracowały ze sobą, muszą być wykonane z materiałów oddychających.

Warstwa pierwsza, wewnętrzna

Kompletowanie ubioru na stok narciarski zaczynamy od pierwszej warstwy, którą jest bielizna termoaktywna. Są to, wykonane z materiałów sztucznych lub naturalnej wełny, kalesony i koszulka z długim rękawem (dostępna również w wersji z golfem), odprowadzające pot i utrzymujące skórę suchą. W celu spełniania swojej funkcji, bielizna termoaktywna musi ciasno opinać ciało. Nie powinna jednak ograniczać ruchów.

Do wad bielizny termoaktywnej trzeba zaliczyć jej przykry zapach, który wydziela szczególnie u intensywnie pocących się narciarzy. Z tego powodu wiele osób wybiera jej kosztem klasyczną, bawełnianą bieliznę. Jest to rozwiązanie najgorsze z możliwych, ponieważ bawełna magazynuje wilgoć, co w czasie całodziennego pobytu na stoku skutecznie obniży nasz komfort termiczny. Lepszym rozwiązaniem jest kupno bielizny termoaktywnej z domieszką srebrnej nici, która ma działanie antybakteryjne (to właśnie bakterie odpowiadają za powstawanie przykrego zapachu). Jeszcze innym wyjściem może być kupno bielizny wykonanej z wełny merynosów, owiec żyjących w Nowej Zelandii. Bielizna tego typu jest cieplejsza i cechuje się wysoką odpornością na przykre zapachy, jest jednak sporo droższa i schnie wolniej niż termoaktywna bielizna syntetyczna. Niezależnie od rodzaju bielizny termoaktywnej który wybierzemy, należy pamiętać, żeby nie zakładać pod spód normalnej bielizny, ponieważ uniemożliwi to oddychanie skórze. Jeśli nie posiadamy syntetycznej bielizny, zakładamy jedynie tą termoaktywną.

> Więcej na temat bielizny termoaktywnej w zimie

Warstwa druga, środkowa

Druga warstwa zakładana jest bezpośrednio na bieliznę termoaktywną i magazynuje ciepło naszego ciała. Polary to najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które, w cieplejsze dni, może okazać się wystarczające. Należy jednak pamiętać, że klasyczny polar nie ochroni nas przed wiatrem, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie kupno droższej bluzy polarowej, wyposażonej w membranę wiatroodporną i posiadającą wzmocnienia na łokciach i ramionach.

Na mroźne dni i naprawę niską temperaturę, warto zaopatrzyć się w lekką kurtkę puchową. Jest to niezastąpiony element garderoby narciarskiej jeśli chodzi o właściwości grzewcze. Kurtka puchowa jest uważana za ubranie wchodzące w skład drugiej warstwy ponieważ jest tak cienka, że bez problemu zmieści się pod spód wierzchniej kurtki membranowej. Niestety posiada jedną, sporą wadę – jest kompletnie nieodporna na przemoczenie, po którym staje się bezużyteczna.

Warstwa trzecia, wierzchnia

Do tej warstwy zalicza się ubrania chroniące nas bezpośrednio przed działaniem czynników zewnętrznych.

Kurtka narciarska

Powinna być wyposażona w membranę wiatro i wodoodporną. Dużo producentów oferuje kurtki z wbudowanym ociepleniem, ale bardziej praktycznym rozwiązaniem jest kupno kurtki nieocieplanej i łączenie jej z polarami lub bluzami z warstwy środkowej. Tym sposobem, w przypadku gwałtownie zmieniającej się temperatury (co jest częstym zjawiskiem na stokach narciarskich), mamy większe możliwości dostosowania się do aktualnych warunków pogodowych poprzez zdjęcie kurtki i pozostaniu w polarze, bądź odwrotnie.

Spodnie narciarskie

Muszą posiadać membranę wiatro i wodoodporną. Dobrze też, jeśli mają szelki, profilowane nogawki, które łatwiej chowają się w butach, oraz chroniące przed wpadającym śniegiem wewnętrzne mankiety. Dla początkujących narciarzy, którzy zaliczają sporo wywrotek, zaleca się spodnie posiadające specjalne wzmocnienia w okolicy kolan i pośladków.

Kombinezon narciarski

Alternatywą dla kurtki i spodni może być kombinezon narciarski. Wyróżnia się dwie odmiany, kombinezony jedno i dwuczęściowe. Największą zaletą kombinezonu jednoczęściowego jest fakt, że niweluje on ryzyko dostawania się śniegu pod ubranie w razie ewentualnej wywrotki. Wyszedł on już jednak nieco z mody i obecnie na rynku produkowane są głównie dziecięce wersje kombinezonów jednoczęściowych. Kombinezon dwuczęściowy z kolei nie różni się od sprzedawanych osobno kurtek i spodni i tak samo jak one, powinien być wyposażony w membranę wiatro i wodoodporną.

Skarpety dla narciarzy

Do ochrony stóp najlepsze będą specjalnie wyprofilowane skarpety narciarskie, uszyte z domieszką srebrnej nici o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Dobrym dodatkiem będą też wzmocnienia w miejscach najbardziej narażonych na otarcia.

Ociepleniem samych nóg nie należy się zbytnio martwić, ponieważ nie jest to część ciała, która ulega szczególnemu wyziębieniu w czasie jazdy na nartach. Jeśli odpowiednio zadbaliśmy o ocieplenie klatki piersiowej, krążenie samo zajmie się ogrzaniem naszych nóg.

Rękawice narciarskie

Jeśli chodzi natomiast o dłonie, rękawice narciarskie dobrej klasy oferują wzmocnienie nadgarstka i są wyposażone w membrany wiatro i wodoodporne. Uszyte są również z materiału z impregnacją hydrofobiczną, która sprawia, że krople wody zamiast wsiąkać, ześlizgują się po materiale. W takie właśnie rękawice powinniśmy się zaopatrzyć.

Kominiarka na narty

Komin narciarski lub kominiarka narciarska to akcesoria chroniące szyję (komin) oraz głowę i twarz przed zimnem (kominiarka). Niektóre modele kominiarek posiadają specjalne zabezpieczenie wrażliwych okolic twarzy, na które składa się tzw. ustnik zapobiegający krystalizowaniu się pary wodnej z wydychanego powietrza. Zabezpieczenie głowy wieńczy kask narciarski, który chroni narciarza przed bardzo niebezpiecznymi urazami głowy. Stosowanie kasków narciarskich przez osoby do 16 roku życia jest obowiązkowe, jednak z uwagi na bezpieczeństwo zaleca się stosowanie ich w każdym przedziale wiekowym.

Czapka narciarska

może być uszyta z wełny, ale lepszą ochronę przed wiatrem zapewni produkt z podszyciem polarowym i membraną wiatroodporną. Warto również wspomnieć, że niektóre modele koszulek termoaktywnych mają kaptur, który będzie dodatkową ochroną na głowę.

Gogle na narty

Ostatnim akcesorium są gogle narciarskie. Jeżeli planujemy używać kasku narciarskiego, gogle powinny być dopasowane do niego kształtem. Ich oprawki powinny zapewniać szeroki kąt widzenia i posiadać miękką, nie powodującą podrażnień skóry wyściółkę. Gumka trzymająca gogle powinna posiadać możliwość regulacji. Soczewki w kolorze brązowym, bursztynowym i żółtym odpowiadają współczynnikowi przepuszczalności światła od dwudziestu do sześćdziesięciu procent, co jest uniwersalną wartością dla narciarstwa rekreacyjnego.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.