Jak dobrać buty snowboardowe?

Jak dobrać buty snowboardowe? [1]
Jak dobrać buty snowboardowe? [2]
Jak dobrać buty snowboardowe? [3]
Jak dobrać buty snowboardowe? [4]
Jak dobrać buty snowboardowe? [5]
Jak dobrać buty snowboardowe? [6]

Na temat jazdy na snowboardzie można powiedzieć to samo co o nartach, czyli że jeździ się przede wszystkim na butach, a dopiero potem na sprzęcie. To właśnie odpowiednio dopasowane buty pozwalają dobrze czuć deskę w czasie jazdy po stoku. Co ważne podkreślenia, przy wyborze butów snowboardowych bardzo istotnym kryterium doboru są wkładki.

Twardość buta

Twardość butów powinna odpowiadać doświadczeniu i stylowi jazdy danej osoby. Miękkie buty są lepsze dla początkujących, z racji tego, że bardziej wybaczają błędy. Są też bardziej komfortowe. Twardsze buty natomiast wymagają większego doświadczenia, ale lepiej przenoszą ruchy ciała na deskę. Wniosek jest prosty – im bardziej doświadczona osoba i szybszy styl jazdy, tym twardsze buty powinna posiadać.

Budowa buta do snowboardu

But do snowboard'u składa się ze skorupy, czyli ochronnej części zewnętrznej oraz miękkiej wkładki, w której spoczywa noga. Wkładka może być zintegrowana z butem lub nie. Zaletą pierwszych jest lepsze czucie deski, natomiast drugich łatwiejsze pranie i suszenie samej wkładki. Język buta powinien być odpowiednio sztywny tak, by zapewniał stabilną postawę w czasie jazdy, a jednocześnie na tyle komfortowy, by nie powodować otarć opartego o niego piszczela. Buty męskie od damskich czy dziecięcych różnią się nie tylko oprawą graficzną, ale przede wszystkim rozmiarem buta i jego szerokością. Są również cięższe i wyższe. Cholewka butów damskich jest dopasowana do kształtu kobiecej łydki, a niektórzy producenci decydują się nawet na specjalne wycięcia w budowie buta, które zapobiegają uciskowi łydki w czasie jazdy.

Wkładki

Kolejną zasadą o jakiej należy pamiętać przy dobieraniu butów snowboardowych jest rozmiar wkładki. Jeśli po włożeniu nogi stopa jest ciasno opięta i wydaje nam się, że wkładka jest odrobinę za ciasna, to oznacza, że właśnie znaleźliśmy właściwy model. Każda bowiem wkładka "wyrabia się" i to po krótkim okresie użytkowania. Dlatego bardziej doświadczeni snowboardziści dobierają buty w sposób opisany powyżej, następnie przez kolejne kilka dni cierpią na stoku z powodu przyciasnych wkładek, ale za to później mogą pochwalić się świetnie dopasowanym obuwiem. Należy przy tym pamiętać, że but wyrabia się przede wszystkim do tyłu. Dlatego jeśli widzimy, że wewnętrzna wkładka ma dodatkowe wzmocnienia albo szwy w okolicy pięty, jest to znak, że wyrabianie buta będzie przebiegało wolniej. Również producenci próbują opóźniać ten proces, stosując w swoich wkładkach wiązania sznurowe lub za pomocą rzepów.

Istnieje kilka rodzajów wkładek. Najprostszymi są wykonane z pianki poliuretanowej wkładki wytłaczane. Kolejnym rodzajem są wkładki szyte, wykonane z lepszej jakości materiałów, nierzadko ze skórzanymi elementami. Wkładki termoformowalne dopasowują się do kształtu stopy pod wpływem temperatury ciała. Ostatnim, najcieplejszym i najlepiej dopasowującym się do nogi typem wkładki jest thermoflex. Są to wkładki, które również kształtują się pod wpływem gorąca, ale przy użyciu specjalnej nagrzewarki, na miejscu w sklepie, po dokonaniu zakupu. Proces formowania wkładki jest permanentny, dlatego nie zaleca się kupowania używanych butów z wkładkami thermoflex.

Zasada wyrabiania się obowiązuje wszystkie rodzaje wkładek, nawet te wykonane z Thermoflex'u.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.