Jak dobrać deskę snowboardową?

Jak dobrać deskę snowboardową? [1]
Jak dobrać deskę snowboardową? [2]
Jak dobrać deskę snowboardową? [3]
Jak dobrać deskę snowboardową? [4]
Jak dobrać deskę snowboardową? [5]
Jak dobrać deskę snowboardową? [6]

Snowboarding to popularny sport zimowy, który od 1998 roku jest również dyscypliną Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Polega na jeździe na desce snowboardowej lub wykonywaniu na niej ewolucji. Rozróżnia się cztery podstawowe style snowboardingu.

  • Freeride (FR) – jazda swobodna w puchu, poza wyznaczonymi trasami.
  • Freestyle (FS) – polegający na wykonywaniu jak najbardziej efektownych trików i ewolucji przy pomocy ustawionych na trasie różnego rodzaju skoczni.
  • Snowcross, boarder cross (BX) – jazda na czas po trasie z ustawionymi przeszkodami.
  • Styl alpejski (alpin) – techniczny zjazd po przygotowanym w tym celu stoku.

Początkujący snowboardzista często nie wie jednak, który styl będzie mu odpowiadał najbardziej bo nawet nie umie jeszcze jeździć, chciałby jednak posiadać już własny sprzęt. W takim wypadku dobrze jest zapoznać się ze sposobami dobierania desek snowboardowych pod indywidualnego użytkownika, które opisujemy poniżej.

Rodzaje desek snowboardowych

Wyróżnia się przede wszystkim podział na deski miękkie i twarde. Początkującym zaleca się deski miękkie z uwagi na to, że bardziej wybaczają błędy. Przekłada się to na rzadsze upadki, które po kilku razach mogą zniechęcać do dalszych prób danego dnia, a przez to przedłużać całkowity czas nauki. Jazda na miękkiej desce jest również mniej męcząca bo wymaga mniej siły.

Mając za sobą wybór podstawowej grupy desek, można przejść do kolejnego punktu, czyli ich podziału ze względu na styl jazdy. Deska typu freestyle może być używana do nauki jazdy pod warunkiem, że upewnimy się, że jest to deska miękka. Podobnie sprawa ma się z deskami typu freeride. Deski do snowcrossu i stylu alpejskiego są z założenia raczej twarde, więc nie nadają się specjalnie do nauki jazdy. Najlepszym wyborem będzie, zaprojektowana głównie z myślą o początkujących, deska typu ALL-MOUNTAIN. Jest to uniwersalna, miękka deska, która umożliwia zarówno płynną naukę techniki jazdy jak i wypróbowanie wszystkich stylów, czyli jazdę w puchu, szybką jazdę na krawędzi deski oraz skoki.

Długość deski snowboardowej

Dłuższe deski są przeznaczone przede wszystkim dla osób szczupłych i wysokich oraz, w przypadku desek męskich, dla osób z silnymi mięśniami nóg. Odpowiednio dla osób niższych albo tęższych zaleca się deski krótsze. Producenci publikują też własne tabele przypisujące do wagi użytkownika odpowiednią długość deski. Dla osób początkujących przyjęło się za standard, że deska postawiona pionowo powinna sięgać do brody.

Szerokość deski snowboardowej

Szersza deska, wbrew powszechnym opiniom, wcale nie jest bardziej stabilna. Wąska deska natomiast wymaga mniej siły przy skręcaniu, a zmiana krawędzi jest szybsza. Z tego powodu do nauki jazdy należy szukać deski możliwie jak najwęższej, ale oczywiście dopasowanej do rozmiaru buta, który będzie dla nas odpowiedni. Deska powinna być też na tyle szeroka, by palce i pięty nie wystawały zbyt mocno poza jej krawędź.

Rdzeń deski snowboardowej

Istnieją dwa typy rdzeni – piankowy oraz drewniany. Ten pierwszy ma sens jedynie w przypadku deski dziecięcej, z limitem wagi do 35 kilogramów. Niestety tanie deski snowboardowe dla dorosłych, które próbują sprzedawać supermarkety, bardzo często również posiadają rdzeń piankowy. Taka deska ma sporą szansę złamania się, a jej właściwości jezdne są mocno przeciętne. Kupując więc deskę dla osoby dorosłej, należy wybrać rdzeń drewniany.

Ślizg

Deska snowboardowa wyposażona jest w wykonane z polietylenu ślizgi, które dzielą się na trzy rodzaje.

  • Ślizg grafitowy – najszybszy z dostępnych, ale wymaga też bardzo częstego smarowania, bez którego staje się ślizgiem wolniejszym nawet od tłoczonego.
  • Ślizg spiekany – drugi, po grafitowym, pod względem szybkości, wymaga umiarkowanie częstego smarowania.
  • Ślizg tłoczony – najwolniejszy z całego zestawienia, ale też nie wymaga dość częstego smarowania i dlatego będzie on najlepszym wyborem dla osób początkujących, które przede wszystkim powinny stawiać na technikę, a nie prędkość i nie mają jeszcze wyrobionego nawyku smarowania deski na gorąco.

Buty snowboardowe

Dobre buty do snowboardu muszą być pokryte materiałem nieprzemakalnym oraz powinny posiadać wyjmowaną wkładkę, nazywaną butem wewnętrznym. Dopasowuje się ona do rozmiarów stopy, a im grubsza jest wkładka, tym bardziej się z czasem wyrobi na wszystkie strony. Okolice pięty są szczególnie narażone na taką możliwość. Może wtedy dojść do sytuacji, że w bucie wewnętrznym pojawi się luz. Dlatego nie należy się przejmować, jeśli przy zakupie wkładka sprawia wrażenie odrobinę za ciasnej. Klamry zapinające powinny być minimum trzy. Buty muszą też być dopasowane do wiązań.

Wiązania

Rozróżnia się dwa rodzaje wiązań - miękkie lub twarde. Oprócz tego istnieją różne typy wiązań, które odpowiadają poszczególnym rodzajom butów. Wiązania tradycyjne z paskami są przeznaczone dla butów tradycyjnych miękkich. Wiązania twarde z ryglem - dla butów tradycyjnych twardych. Natomiast wiązania Step-in są dedykowane butom z systemem Step-in.

Wykończenie deski snowboardowej

Istnieją dwa rodzaje wykończenia deski snowboardowej.

  • Fullcap – deska pokryta laminatem, lekka i zwrotna. Na niekorzyść trzeba zanotować gorszą stabilność przy wysokich prędkościach. Ten rodzaj wykończenia zalecany jest dla osób początkujących.
  • Sandwich – deska pokryta z wierzchu laminatem, a po bokach zabezpieczona tworzywem ABS. Stabilniejsza, ale też bardziej wymagająca. Może być używana do nauki, ale wybacza błędy w mniejszym stopniu niż deska typu fullcap.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na niskiej jakości deski, które nie posiadają krawędzi na całej swojej długości. Jest to zjawisko często spotykane w modelach z supermarketu, gdzie dziób i ogon deski jest pozbawiony krawędzi. Do uszkodzenia lub rozwarstwienia takiej deski może dojść przy uderzeniu powierzchnią pozbawioną krawędzi o przeszkodę lub nawet przy zwykłym wbijaniu deski w śnieg.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.