Kompletujemy odzież snowboardową

Kompletujemy odzież snowboardową [1]
Kompletujemy odzież snowboardową [2]
Kompletujemy odzież snowboardową [3]
Kompletujemy odzież snowboardową [4]
Kompletujemy odzież snowboardową [5]
Kompletujemy odzież snowboardową [6]

O modzie na stok pisaliśmy już wcześniej w naszym artykule na temat ubioru dla narciarzy, który możecie znaleźć tutaj. Można tam znaleźć szczegółowo opisane parametry ubrań przeznaczonych do sportów zimowych, a także porady czym powinny się charakteryzować poszczególne warstwy ubioru.

Charakterystyka odzieży snowboardowej

Ubrania dla snowboardzistów, z uwagi na to, że również jest to sport zimowy, cechują się podobnymi właściwościami, co te przeznaczone dla narciarzy. W praktyce oznacza to, że dobrej klasy ubiór na deskę powinien być wyposażony w membrany wiatro i wodoodporne, chronić przed temperaturą, przepuszczać powietrze na zewnątrz tak, by móc skutecznie współpracować z bielizną termoaktywną oraz być odpowiednio luźny. To właśnie swoboda ruchów jest kluczowa dla ubrań dedykowanych dla snowboardzistów. Przykładowo spodnie snowboardowe posiadają szerszy krój, który ułatwia wykonywanie ewolucji na desce. Sytuacja ma się podobnie z kurtkami snowboardowymi, które są luźne na tyle, by łatwiej można było łapać równowagę przy użyciu rąk.

Dodatki i gadżety

Na rynku dostępna jest również cała gama gadżetów do jazdy na snowboardzie. Poniżej opisujemy kilka najciekawszych, które na dobre zadomowiły się w tej dyscyplinie sportów zimowych.

Szczególnie popularnym gadżetem w środowisku snowboardowym są bandany, nazywane również kołnierzami lub maskami. Są to przylegające ciasno do skóry chusty, które oprócz szyi mogą osłaniać również twarz. Bandany zyskały wielką popularność dzięki ogromnej gamie dostępnych kolorów i naprawdę niesamowitych wzorów. Dzięki nim każdy snowboardzista na stoku może posiadać własny, unikalny styl.

Do ochrony stóp najlepsze będą specjalnie wyprofilowane skarpety termoaktywne, uszyte z domieszką srebrnej nici o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Dobrym dodatkiem będą też wzmocnienia w miejscach najbardziej narażonych na otarcia.

Z racji częstego kontaktu rąk z podłożem w czasie jazdy na snowboardzie, zaleca się używanie rękawic ze specjalnym usztywnieniem nadgarstka, wzmocnieniami w okolicach palców i wnętrzem pokrytym antypoślizgowym silikonem. Funkcjonalną ciekawostką, która istnieje w niektórych modelach rękawic, jest wbudowany pad do przecierania gogli.

Dobre gogle powinny zapewniać szeroki kąt widzenia i posiadać miękką, nie powodującą podrażnień skóry wyściółkę. Gumka trzymająca gogle powinna posiadać możliwość regulacji. Soczewki w kolorze brązowym, bursztynowym i żółtym odpowiadają współczynnikowi przepuszczalności światła od dwudziestu do sześćdziesięciu procent, co jest uniwersalną wartością dla jazdy rekreacyjnej. Gogle z wyższej półki posiadają specjalny system wentylacyjny, który odprowadza parę wodną na zewnątrz.

Do elementów ozdobnych, a jednocześnie użytkowych, należy zaliczyć także pady antypoślizgowe. Są to dostępne w różnych kolorach i wzorach taśmy zwiększające przyczepność, które przykleja się bezpośrednio na deskę. Przydają się szczególnie przy wjazdach wyciągiem orczykowym.

Profesjonalni snowboardziści coraz częściej decydują się również na montaż na kaskach kamer video zdolnych nagrywać zjazdy w jakości HD.

Ochrona i bezpieczeństwo

Dla osób jeżdżących w rejonach zagrożonych lawinami, dobrym środkiem zapobiegawczym będzie zaopatrzenie się w system RECCO. Jest to międzynarodowy system bezpieczeństwa, który pozwala ratować ludzi przygniecionych lawinami. Jego działanie polega na wysyłaniu przez ratowników sygnału, który zostaje odbity z podwójną częstotliwością przez reflektor wszyty w ubranie (najczęściej spodnie lub kask) osoby zaginionej. Dzięki temu możliwe jest szybsze zlokalizowanie przysypanego przez ekipę ratowniczą.

Akcesorium charakterystycznym dla snowboard'u są wykonane z grubej pianki ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki. Są one polecane nie tylko dla początkujących, ale również dla osób jeżdżących agresywnie.

Dla dodatkowej ochrony używa się również szortów ochronnych. Są to termoaktywne krótkie spodenki polecane dla osób jeżdżących wyczynowo. Posiadają wzmocnienia w okolicach miednicy i kości udowych.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.