Ubiór biegacza - odzież do biegania na jesień i zimę

Ubiór biegacza - odzież do biegania na jesień i zimę [1]
Ubiór biegacza - odzież do biegania na jesień i zimę [2]
Ubiór biegacza - odzież do biegania na jesień i zimę [3]
Ubiór biegacza - odzież do biegania na jesień i zimę [4]
Ubiór biegacza - odzież do biegania na jesień i zimę [5]

Okres jesienno-zimowy to najlepszy moment by zacząć przygodę z bieganiem. Nie jest już tak gorąco i duszno jak latem, a surowe powietrze oferuje orzeźwienie na dłuższych trasach. Trzeba jednak wiedzieć o kilku zasadach odnośnie ubierania.

Ubiór do biegania

Jednym z nagminnych błędów popełnianych przez osoby początkujące jest zakładanie na siebie zbyt dużej ilości ubrań. Ubieranie się tak jakbyśmy wybierali się na zwykły spacer skończy się tym, że po kilku minutach biegu będziemy cali spoceni i zniechęceni. Dlatego przede wszystkim strój do biegania dobieramy tak, jakby temperatura na dworze była wyższa o pięć do dziesięciu stopni, niż jest w rzeczywistości. Po wyjściu na zewnątrz powinniśmy czuć lekki chłód. Dzięki temu gdy zaczniemy biegać, a nasze ciało się rozgrzeje, będziemy czuli się komfortowo.

Kolejną zasadą, która znajduje zastosowanie przede wszystkim w okresie zimowym, jest ubieranie się „na cebulkę". Trzeba jednak wiedzieć jak to zrobić, żeby ponownie nie skończyć ubranym za ciepło. Ubranie powinno składać się z trzech warstw, każda z nich o innej roli.

Zadaniem pierwszej warstwy, która najbardziej przylega do ciała, jest odprowadzanie potu. Najlepiej do tego celu nadaje się bielizna termoaktywna. Utrzymuje skórę suchą, wchłaniając wydzielany pot.

Druga warstwa przechowuje ciepło wydzielane z naszego ciała i powstrzymuje je przed ulatywaniem na zewnątrz. W okresie jesiennym rolę tą dobrze będzie spełniać bluza lub koszulka oraz spodenki, spodnie dresowe lub legginsy, założone oczywiście na bieliznę termoaktywną.

Trzecia warstwa ubrań ma za zadanie ochraniać nas przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak wiatr czy śnieg. Najlepiej nadaje się do tego cienka kurtka wiatrowa wyposażona w membranę wiatro i wodoodporną. Na rynku dostępne są również spodnie wiatroodporne o takiej samej charakterystyce.

Mając na sobie odpowiednio dobrane warstwy ubrań, nie możemy zapominać o dłoniach ani głowie. Zwykłe cienkie rękawiczki sprawdzają się całkiem dobrze, ale lepiej jest zaopatrzyć się w rękawiczki do biegania wykonane z materiałów oddychających. O ciepło naszej głowy najlepiej zadbają polarowe czapki, a w największe mrozy z pomocą przyjdą kominiarki.

Na koniec oczywiście buty do biegania. Powinny być wyposażone w amortyzującą podeszwę oraz mieć ciasno przylegające do stopy wnętrze z miękką wyściółką chroniącą przed otarciami. Unikajmy butów niskiej jakości lub ogólnego przeznaczenia. Nieodpowiednie obuwie, przy dość intensywnym wysiłku i obciążeniach na stopy i stawy, może być przyczyną problemów zdrowotnych.

Akcesoria dla biegacza

Wiele osób w czasie biegania lubi mieć ze sobą telefon. Przydaje się do słuchania muzyki, liczenia kilometrów za pomocą aplikacji czy po prostu żeby pozostawać w kontakcie ze światem. Dla takich osób zaprojektowano specjalne opaski na ramię z kieszonką właśnie na telefon. Zakłada się je na wysokości bicepsa, więc w razie potrzeby mamy łatwy dostęp do urządzenia.

Na dłuższe dystanse przydatnym akcesorium jest bidon do biegania. Oczywiście nikt nie będzie biegał przez kilkadziesiąt minut z bidonem w ręce, dlatego na rynku dostępne są specjalne pasy biodrowe do biegania, które posiadają uchwyty na bidony, a także kieszonki na niezbędne drobiazgi takie jak np. klucze od domu.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.