Bilard vs. snooker

Bilard vs. snooker [1]
Bilard vs. snooker [2]
Bilard vs. snooker [3]
Bilard vs. snooker [4]
Bilard vs. snooker [5]

Przez bilard rozumiemy ogół gier polegających na uderzaniu kijem specjalnych kul nazywanych bilami, które znajdują się na pokrytym suknem stole. Istnieje bowiem wiele odmian gier bilardowych, pierwsze z nich rozgrywane były jeszcze w XV wieku, na stołach nie posiadających otworów (niektóre gry tego typu, np. Karambol, są rozgrywane do dnia dzisiejszego). Z czasem stoły bilardowe zostały zmodyfikowane o nazywane łuzami otwory, do których należało wbijać bile.

Pool bilard

W pierwszej połowie XX wieku powstała jedna z najpopularniejszych obecnie odmian bilarda o nazwie Ósemka. Ósemka (ang. eight ball) to gra bilardowa dla dwóch graczy, którzy za pomocą kija bilardowego starają się wbijać bile swojego koloru do łuz.

W skład zestawu do gry wchodzi biała bila zagrywająca oraz piętnaście bil rozgrywanych, ponumerowanych kolejno od 1 do 15. Bile o numeracji od 1 do 7 mają jednolity kolor i są potocznie nazywane „pełnymi". Bile o numerach od 9 do 15 są również kolorowe, ale dodatkowo przedzielone są paskiem, przez co potocznie nazywane są „połówkami". Bila zagrywająca z numerem osiem jest jednolicie czarna.

Gra rozpoczyna się od ustawienia na środku stołu bil rozgrywanych, w ciasnej formacji o kształcie trójkąta. Bila numer osiem powinna znajdować się w jego środku, reszta bil musi być ustawiona losowo. Następnie zostają one rozbite za pomocą białej bili, która powinna być ustawiona na polu bazy. Jeśli bile zostały rozbite prawidłowo (określają to szczegółowe zasady), stół zostaje uznany za „otwarty" i rozpoczyna się gra.

Każdy z graczy uderza aż do popełnienia błędu, wtedy zaczyna się runda drugiego z nich.
Za błąd uważa się nietrafienie bezpośrednio w bile swojego koloru, trafienie bezpośrednio w bile przeciwnego koloru, a także spowodowanie wbicia białej bili do łuzy. Jest to faul, który nagradza drugiego gracza możliwością ustawienia białej bili w dowolnym miejscu na stole.

Stoły do gry w bilard są najczęściej prostokątne, o stosunku boków 1:2. Na każdym z rogów, a także w połowie dłuższego boku, znajdują się łuzy. Długość stołu może wynosić 2,1 m, 2,4 m, 2,7 m (turniejowy) oraz 3,7 m. Szerokość jest około 2x krótsza od jego długości.

Materiały, z których były wykonywane bile do bilarda zmieniały się z biegiem lat. Obecnie produkuje się je głównie z materiałów o wysokiej odporności na pękanie i odpryskiwanie, takich jak żywica fenolowa i tworzywa sztuczne. Bile do odmiany pool mają średnicę 57,2 mm.

Kije do bilarda wykonywane są z drewna klonowego, które poddawane jest obróbce w celu uzyskania idealnie okrągłego, zwężającego się ku czubkowi kija.

Snooker

Bardzo popularną i trochę bardziej prestiżową odmianą bilarda, która doczekała się nawet własnych mistrzostw świata, jest snooker.

Rozgrywany jest na prostokątnych stołach do bilardu angielskiego, o wymiarach w przybliżeniu 3,6 m x 1,8 m. Na każdym z rogów, a także w połowie dłuższego boku, znajdują się łuzy. Wysokość stołu mierząc od podłogi do najwyższego punktu (tzw. korony, czyli najwyższej części okalającej cały stół bandy) wynosi od 85 do 88 cm. Cały stół waży ponad tonę. Jego rama wykonana jest z drewna mahoniowego, z blatem z płyt łupkowych. Z wierzchu pokryty jest wełnianym suknem, najczęściej koloru zielonego.

Bile do snookera wykonuje się z takich samych materiałów jak te do bilarda, mają one jednak mniejszą średnicę, wynoszącą 52,4 mm.

Kije do snookera są wykonane z drewna klonowego lub jesionu. Tańsze wersje są produkowane maszynowo, natomiast bardziej ekskluzywne wersje są wykonywane ręcznie. Posiadają rączki wykonane z hebanu lub palisandru oraz zdobienia wykonane z oliwki, tulipanowca i innych cennych rodzajów drewna. Standardowo kij do snookera ma 140 cm długości, nie może jednak mierzyć mniej niż 914 mm. Jego budowa może być jednoczęściowa lub łączona. Jego waga wynosi od 453 do 623 gramów. Końcówka kija, nazywana kapką, jest wykonana ze skóry i ma średnicę od 8,5 do 10,5 mm. Ferula, czyli pierścień oddzielający część drewnianą kija od kapki, jest wykonana z mosiądzu.

Podsumowanie

Obie odmiany bilarda różnią się nie tylko zasadami, ale także i akcesoriami. Stoły do pool'a są mniejsze od tych do snookera, natomiast z bilami sprawa ma się odwrotnie, mniejsze są w snookerze. Jest ich natomiast więcej. Z uwagi na obecność większych stołów, również kije do snookera są dłuższe od swoich odpowiedników z wersji pool. Reasumując, snooker jest odmianą bilarda przeznaczoną dla bardziej doświadczonych i precyzyjnych graczy, natomiast pool jest łatwiejszą i bardziej przystępną wersją bilarda, przeznaczoną dla wszystkich, zwłaszcza początkujących.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.