Bilard w domu. Co będziemy potrzebować do pokoju z bilardem?

Bilard w domu. Co będziemy potrzebować do pokoju z bilardem? [1]
Bilard w domu. Co będziemy potrzebować do pokoju z bilardem? [2]
Bilard w domu. Co będziemy potrzebować do pokoju z bilardem? [3]
Bilard w domu. Co będziemy potrzebować do pokoju z bilardem? [4]
Bilard w domu. Co będziemy potrzebować do pokoju z bilardem? [5]
Bilard w domu. Co będziemy potrzebować do pokoju z bilardem? [6]
Bilard w domu. Co będziemy potrzebować do pokoju z bilardem? [7]

Wiele osób po kilku wizytach w klubie bilardowym nabiera ochoty, by przenieść grę pod własny dach. Gra w bilard to świetny dodatek do imprez domowych, a także sposób na spędzanie wolnego czasu. W poniższym tekście zajmiemy się zagadnieniami związanymi z urządzeniem pomieszczenia do gry w najbardziej popularną obecnie odmianę bilarda, nazywaną pool.

Wymiary stołu i pomieszczenia

Dobierając rozmiar stołu do pomieszczenia należy pamiętać, że będziemy potrzebować jeszcze przestrzeni na ustawienie się razem z kijem do oddania strzału. W tym celu do wymiarów stołu należy dodać z każdej strony minimum 150 cm. Taka odległość pozwoli nam na w miarę komfortowe oddanie strzału nawet do bili znajdującej się pod samą bandą. Jeśli nie jesteśmy do końca pewni swoich wyliczeń, zawsze możemy poprosić o pomoc sprzedawcę w sklepie.

Przyjęło się, że rozmiary stołów do pool'a są podawane w stopach angielskich. Poniżej przedstawiamy tabelkę z najważniejszymi parametrami poszczególnych modeli.

 

PARAMETRY STOŁÓW BILARDOWYCH

ROZMIAR WYMIAR ZEWNĘTRZNY STOŁU WAGA STOŁU PŁYTA ROZMIAR POLA GRY WAGA PŁYTY
6 FT
121 x 212 cm ~240 kg 19 mm
91 x 182 cm 100 kg
7 FT
129 x 228 cm ~280 kg 19 mm
99 x 198 cm 122 kg
8 FT
142 x 254 cm ~320 kg 22 mm
112 x 224 cm 173 kg
9 FT
157 x 284 cm ~480 kg 25 mm
127 x 254 cm 250 kg
9 FT/3
157 x 284 cm ~500 kg 25 mm
127 x 254 cm 270 kg

 

Płyta stołu bilardowego

Jeśli zdecydowaliśmy się już na rozmiar stołu, pozostaje jeszcze jedna bardzo ważna kwestia – jaki rodzaj płyty wybrać. Jest to istotne nie tylko ze względu na cenę, ale również ze względu na czynniki zewnętrzne, którym będzie poddawany stół w czasie użytkowania. W praktyce oznacza to, że jeśli zamierzamy ustawić stół w piwnicy, gdzie natężenie wilgoci będzie większe, wybierając płytę mdf ryzykujemy szybkie jej odkształcenie. Stoły bilardowe z takimi płytami należą do tańszych i nie są polecane z wielu powodów. Jeśli ktoś próbuje zaoszczędzić, o wiele lepszym wyjściem będzie wybór płyty drewnianej, która potrafi być nawet do trzech razy tańsza od kamiennej. Prawda jest jednak taka, że stół do bilarda nie jest akcesorium, na którym powinno się oszczędzać. Dlatego najbardziej polecanym rodzajem jest właśnie płyta kamienna, a dokładniej wykonana z łupka. Należy wystrzegać się egzemplarzy wykonanych z podróbek marmuru. Trzeba też pamiętać, że kamienna płyta oznacza znacznie wyższą cenę końcową oraz o wiele cięższy stół (istotne przede wszystkim, jeśli planujemy umieścić go np. na poddaszu).

Sukno

Materiał pokrywający płytę to sukno, wykonane w większej części z wełny, najczęściej z domieszką poliestru lub nylonu. Najbardziej popularne kolory to zielony, niebieski i czerwony, dostępne w różnych odcieniach.

Transport i montaż

Stoły bilardowe są przewożone w częściach i montowane w miejscu przeznaczenia. Z uwagi na to, że z powodów architektonicznych (np. zbyt ciasne framugi) może pojawić się problem z ich wniesieniem, ważne jest, by ustalić wcześniej ze sprzedawcą szczegóły odnośnie dostawy. Wiele bowiem firm w przypadku, gdy na miejscu okazuje się, że wniesienie stołu nie jest możliwe, kosztami przeróbki stołu i ponownej dostawy obciąża odbiorcę.

Jednym z trudniejszych w transporcie elementów jest niewątpliwie płyta. Standardowa płyta dla stołu 9 ft waży w przybliżeniu 250 kg, przy wymiarach 1,2 x 2,5 m i grubości zaledwie 2,5 cm, co sprawia, że nie jest najłatwiejsza w manewrowaniu. W przypadku, gdy wniesienie płyty w całości nie jest możliwe, istnieje możliwość zamówienia płyty w dwóch, lub nawet trzech kawałkach. Podzielenie płyty nie wpływa w żaden sposób na użytkowanie stołu, ale sama usługa jest płatna dodatkowo.

Akcesoria do stołu bilardowego

Stoły bilardowe z reguły sprzedawane są bez dodatkowego wyposażenia. Tak więc by móc z miejsca cieszyć się nowym zakupem, potrzebujemy jeszcze zaopatrzyć się w niezbędne do gry akcesoria.

Zanim w ogóle zaczniemy grę, będziemy potrzebować światła. Na rynku dostępne są specjalne lampy do bilarda, do zawieszenia bezpośrednio nad stołem. Do wyboru jest wiele modeli, o różnej liczbie żarówek.

Kije bilardowe mogą być jedno lub dwuczęściowe, a także skręcane (z metalowym gwintem w środku). Wykonane są najczęściej z dobrej jakości drewna klonowego.

Do gry w pool bilard potrzebować będziemy również zestawu szesnastu bil oraz trójkąta do ich ustawiania na stole.

Przy trudniejszym ustawieniu bil z pomocą przyjdą krzyżaki i podpórki pod kij, które przedłużą zasięg gracza.

Za niewielkie pieniądze można też kupić ładnie wykonane stojaki lub wieszaki na kije.

Na koniec dobrze jest zaopatrzyć się w kredę, która zwiększa przyczepność końcówki kija i zapobiega ześlizgnięciom przy uderzeniu o bilę. Warto zakupić kredę wyższej jakości, która nie jest dużym wydatkiem, a nie zabrudzi niepotrzebnie stołu i da gwarancje należytego działania.

Produkty

Zmień produkt
 
brak domyślnego produktu
Wybierz produkt
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.