Buty do piłki nożnej - korki, turfy czy halówki?

Buty do piłki nożnej - korki, turfy czy halówki? [1]
Buty do piłki nożnej - korki, turfy czy halówki? [2]
Buty do piłki nożnej - korki, turfy czy halówki? [3]
Buty do piłki nożnej - korki, turfy czy halówki? [4]
Buty do piłki nożnej - korki, turfy czy halówki? [5]
Buty do piłki nożnej - korki, turfy czy halówki? [6]

Za popularnością piłki nożnej z pewnością przemawia fakt, że nie potrzeba wiele, by w nią grać. Wystarczy prowizoryczne boisko, bramki wyznaczone kamieniami, piłka i para trampek. Są to z pewnością warunki, w których dzieci będą się dobrze bawić. Mając jednak zamiar aktywniej uprawiać ten sport, buty piłkarskie z prawdziwego zdarzenia są obowiązkową pozycją na liście zakupowej.

Jakie buty piłkarskie kupić?

Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniają osoby szukające butów piłkarskich, jest skupianie się na ich wyglądzie zewnętrznym. Dla wielu osób najważniejsze jest, żeby na boisku mieć takie same buty jak Messi lub inny idol. Przede wszystkim nigdy nie będziemy mieli takich butów jak profesjonalni gracze, ponieważ są to szyte specjalnie na zamówienie buty, dopasowane dokładnie do danej osoby na podstawie odlewu ich stopy. I na tym właśnie powinniśmy się skupić, na dopasowaniu. Wygląd zewnętrzny w postaci agresywnego designu i krzykliwych kolorów to jedynie atrakcyjny dodatek. Nasze buty muszą być naszym sojusznikiem na boisku. Jeśli będą za duże, będziemy gorzej „czuć" piłkę, uderzając najpierw butem, a dopiero potem własną stopą. Do tego będziemy narażeni na otarcia. Jeśli natomiast buty będą za małe, w grę wchodzą jeszcze gorsze urazy takie jak możliwość złamania palca przy kopaniu piłki, uszkodzenia paznokci oraz bolesne odciski.

Jak widać buty piłkarskie muszą być dopasowane, a nie kupowane na wyczucie, sugerując się jedynie numerem buta. Dawniej wystarczyło zwilżyć buty i już robiły się luźniejsze. Współcześnie produkowane buty piłkarskie wykonane są z materiałów syntetycznych i nie ma co liczyć na to, że rozbiją się po pewnym czasie używania. Dlatego jeśli już w sklepie nie czujemy się do końca komfrotowo w danym modelu, szukajmy dalej, niezależnie od tego, jak dobrze wygląda na naszej nodze.

Przeznaczenie butów

Komfort to jednak nie jedyne, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie. Istotne jest również to, w jakich warunkach będziemy chcieli ich używać. Rozróżnia się cztery rodzaje obuwia piłkarskiego.

Popularne halówki przeznaczone są przede wszystkim do gry na parkiecie, np. w hali sportowej oraz różnego rodzaju twardych boiskach. Nie zapewnią jednak dużej przyczepności na murawie trawiastej lub ziemnej. Na takim podłożu o wiele lepiej sprawdzą się tzw. lanki, czyli buty piłkarskie wykonane z reguły w całości z tworzywa sztucznego. Ich minusem z kolei jest fakt, iż w razie ułamania korka, trzeba wymieniać cały but. Kolejnym typem butów są tzw. wkręty (które razem z lankami zalicza się do grupy obuwia piłkarskiego zwanej ogólnie korkami). Ten rodzaj butów piłkarskich charakteryzuje się wkręcanymi korkami, wykonanymi z metalu bądź aluminium. Oferują doskonałą przyczepność na miękkich i wilgotnych murawach, pozwalając na gwałtowne zmiany kierunku biegu. Nie nadają się z kolei do gry na twardych bądź sztucznych boiskach, gdzie korki nie mają możliwości „wgryzienia się" pomiędzy trawę a ziemię. Z uwagi na metalowe korki, które mogą być niebezpieczne dla innych graczy, buty te są przeznaczone dla dorosłych piłkarzy. Zakazane jest ich używanie przez młodzików i dzieci. Ostatnim typem butów są turfy (szutrówki). Są to buty piłkarskie przeznaczone zarówno do muraw sztucznych, jak i twardych oraz wilgotnych nawierzchni. Ich podeszwa zamiast kilku dużych korków, posiada kilkanaście, lub nawet kilkadziesiąt małych koreczków.


Kupno butów piłkarskich z prawdziwego zdarzenia zdecydowanie nie jest fanaberią, ale koniecznością. Piłka nożna potrafi być sportem kontuzyjnym, a dobrej klasy buty skutecznie obniżą ryzyko wystąpienia urazu. Oprócz tego podniosą też umiejętności grającego, oferując lepsze trzymanie stopy i przyczepność.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.