Badminton - sprzęt i zasady gry

Badminton - sprzęt i zasady gry [1]
Badminton - sprzęt i zasady gry [2]
Badminton - sprzęt i zasady gry [3]
Badminton - sprzęt i zasady gry [4]
Badminton - sprzęt i zasady gry [5]

Badminton, potocznie zwany kometką, to popularna gra towarzyska, która od 1992 roku figuruje także w programie igrzysk olimpijskich. Liczy się w niej refleks, precyzja, a przede wszystkim ogólna kondycja fizyczna zawodnika.

Badminton jest sportem rakietowym, rozgrywanym najczęściej w formacie singla (jedna osoba w drużynie) bądź debla (dwie osoby w drużynie). Natomiast w wersji amatorskiej może być rozgrywany przez dowolną liczbę osób.

Na świecie najbardziej popularny jest w Chinach, Japonii, Korei oraz innych krajach wschodniej Azji. W Polsce jego początki przypadają na pierwszą połowę lat 70-tych.

Zasady gry

Gra polega na przebijaniu lotki ponad rozwieszoną nad polem siatką za pomocą rakietki. Punkty przyznawane są w momencie, gdy przeciwna drużyna nie odbierze lotki.

Pole gry posiada wymiary 13,4 x 6,1 m i jest przedzielone siatką o wysokości 76 cm, zawieszoną na wysokości 1,5 m.

Mecz podzielony jest na sety, każdy z nich trwa do zdobycia przez którąś ze stron 21 punktów, bądź 2 punktów przewagi. W przypadku, gdy wynik wynosi 20:20, gra jest kontynuowana aż do zdobycia przewagi dwóch punktów, przykładowo 24:22. Jeśli remis będzie kontynuowany do wyniku 29:29, mecz jest rozstrzygany na korzyść tej strony, która zdobędzie 30 punkt. Cała gra kończy się w chwili wygrania dwóch setów.

Opisany system punktacji został zatwierdzony przez Światową Federację Badmintona w sierpniu 2006 roku, zmieniając dotychczasowe sposoby oceniania.

Akcesoria do badmintona

Lotka do badmintona waży od 4,74 do 5,50 g. Wykonana jest z 16 piórek, syntetycznych bądź naturalnych, pochodzących od kaczki lub gęsi. Są one przymocowane do czubka lotki, który przeważnie wykonany jest z syntetycznej pianki lub korka powleczonego skórą lub tworzywem sztucznym. Cała lotka ma świetne właściwości aerodynamiczne i jest wyważona w taki sposób, że niezależnie od pozycji początkowej, w czasie lotu przyjmie pozycję czubkiem do przodu.

Rakiety do badmintona należą do lekkich, szczególnie topowe modele, których waga mieści się pomiędzy 80 a 100 g. Wykonane są przeważnie z włókien węglowych, które cechują się doskonałym stosunkiem wytrzymałości do wagi, a także świetnie przewodzą energię kinetyczną. Rakiety dzielą się na różne rodzaje, modele, które odpowiadają różnym stylom gry. Kształt i rozmiar rakiet do gry profesjonalnej jest określany przez przepisy. Naciąg w rakietach przeznaczonych do gry amatorskiej wynosi od 80 do 110 N, natomiast profesjonalne rakiety do badmintona oferują naciągi z przedziału od 110 do 160 N.

Dostępne na rynku siatki do badmintona są wykonane najczęściej z nylonu i sprzedawane w komplecie ze stelażem (słupkami), który po rozłożeniu umożliwia grę praktycznie w każdym miejscu. Natomiast po zakończonej zabawie, wystarczy złożyć stelaż i zwinąć siatkę, a następnie całość schować do praktycznego etui zapinanego na suwak. Przechowywany w ten sposób sprzęt jest zabezpieczony przed zabrudzeniem czy uszkodzeniami, a także nie sprawia problemów w razie transportu.

Lotki oraz rakiety, a często również siatki ze słupkami, wchodzą w skład zestawów do badmintona. Taka gotowa kolekcja akcesoriów do gry w badmintona pozwoli Ci na szybkie i bezproblemowe rozpoczęcie zabawy w tę dyscyplinę sportu. Zestaw taki jest idealny dla początkujących graczy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z badmintonem. Bardziej zaawansowani powinni dobierać poszczególne elementy sprzętu w sposób bardziej indywidualny.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.