Kickboxing [4]
Kickboxing [5]

Kickboxing to sport walki, w którym zadaje się ciosy zarówno rękoma, jak i nogami. Walka prowadzona jest jedynie w postawie stojącej (tzw. stójce). Przez pojęcie kickboxing można rozumieć pojedynczy sport uderzany lub ogół stójkowych sportów uderzanych.

Historia kickboxingu

Kickboxing swoje korzenie czerpie z karate, muay thai oraz boksu. Jest sportem kontaktowym, może też być używany jako forma samoobrony. W okresie rozwoju kickboxingu, który przypada na lata 60-70, wyróżnić można było dwa główne nurty tego sportu – japoński i amerykański.

Odmiana japońska powstała z połączenia technik muay thai (boksu tajskiego) oraz karate. Miało to miejsce w drugiej połowie lat 60-tych, gdy promotor bokserski Osamu Noguchi ściągnął do Japonii trzech zawodników muay thai, którzy mieli zmierzyć się z trzema karatekami ze szkoły Masutatsu Ōyamy, twórcy Karate Kyokushin. Japończycy wygrali dwa z trzech pojedynków, instruktorzy ze szkoły Oyamy przestudiowali w czasie pokazu boks tajski, a rezultatem tego spotkania było opracowanie nowego sportu łączącego karate z muay thai, pod wymyśloną przez Noguchiego nazwą kickboxing.

Odmiana amerykańska natomiast swoje początki wzięła z frustracji amerykańskich karateków, którym przepisy stosowane podczas zawodów nakazywały używanie ciosów z ograniczoną siłą. Zawodnikom zależało na znalezieniu formuły bardziej zbliżonej do realnej walki, która nie posiadałaby takich ograniczeń. W ten sposób powstała agresywna odmiana karate pod nazwą full-contact karate, uznawane za amerykańską odmianę kickboxingu. Maty używane w karate zamieniono na ring, zawodnicy zaczęli nosić rękawice, wprowadzono także podział na kategorie wagowe. Dozwolone były uderzenia rękoma i kopnięcia w głowę, a zawodnicy dążyli do nokautu, który był uznawany za najbardziej pożądane zakończenie walki.

Zasady i odmiany

Przepisy i dozwolone uderzenia różnią się zależnie od danej odmiany kickboxingu.

W formule full contact, zawodnicy mają prawo uderzać i kopać powyżej pasa, a uderzanie piszczelami jest rzadko dopuszczane. Walka w klinczu oraz rzuty są zabronione. Walki trwają zazwyczaj od 3 do 12 rund, po 2 do 3 minut każda, z 1 minutową przerwą pomiędzy rundami.

W formule semi-contact, charakterystyczny jest sposób oceniania, który nagradza agresywny i widowiskowy styl walki. W praktyce oznacza to, że np. za zwykły cios lub kopnięcie w okolice tułowia przyznawany jest 1 punkt, za kopnięcie w głowę przyznawane są już 2 punkty, a za kopnięcie w głowę z wyskoku aż 3. Walka w klinczu oraz rzuty są zabronione. Walki trwają zazwyczaj 3 rundy, od 2 do 3 minut każda, z 1 minutową przerwą pomiędzy rundami.

W formule low kick, dozwolone są ciosy i kopy również poniżej pasa, z wyłączeniem krocza. Amatorskie walki trwają od 3 do 5 rund, natomiast zawodowe od 3 do nawet 12. W obu przypadkach rundy trwają 2 minuty, z 1 minutową przerwą.

W formule muay thai, dozwolone są ciosy na całe ciało z wyjątkiem krocza, oraz atakowanie łokciami i kolanami. Walka w klinczu oraz rzuty są dozwolone. Walki trwają zazwyczaj 5 rund po 3 minuty, z 2 minutowymi przerwami pomiędzy rundami.

W formule K-1, zawodnicy mają prawo zadawać ciosy i kopnięcia, również poniżej pasa, z wyjątkiem krocza. Dozwolona jest walka w klinczu w ograniczonej formie. Walki trwają od 3 do 5 rund po 3 minuty każda, z 1 minutową przerwą pomiędzy nimi.

W formule sanshou, zawodnicy mają prawo zadawać ciosy i kopnięcia, również poniżej pasa, z wyjątkiem krocza. Walka w klinczu oraz rzuty są dozwolone. Walki trwają 5 rund po 3 minuty każda, z 1 minutową przerwą pomiędzy rundami.

W formule shoot boxing, zawodnicy mają prawo zadawać ciosy i kopnięcia, również poniżej pasa, z wyjątkiem krocza oraz kolan. Walka w klinczu oraz rzuty są dozwolone, a także poddania w pozycji stojącej. Walki trwają 3 rundy po 3 minuty każda, z 1 minutową przerwą pomiędzy rundami.

Odzież i akcesoria do kickboxingu

W odmianie full contact, mężczyźni walczą bez koszulek, w spodenkach kickboxerskich i komplecie ochraniaczy, w skład których wchodzą: ochraniacz na zęby (tzw. szczęka), owijki (czyli taśmy ochronne zawijane na dłoniach i nadgarstkach), rękawice bokserskie o wadze 280 g, ochraniacz na krocze (tzw. suspensorium), ochraniacze piszczeli, buty kickboxerskie, zaprojektowane specjalnie do tego sportu i przeznaczone do kopania, a także kask ochronny dla amatorów i zawodników poniżej 16. roku życia. Kobiety, oprócz wymienionych powyżej akcesoriów, noszą sportowe biustonosze oraz ochraniacze klatki piersiowej.