Akcesoria do samoobrony: przegląd skutecznych rozwiązań

Akcesoria do samoobrony: przegląd skutecznych rozwiązań [1]
Akcesoria do samoobrony: przegląd skutecznych rozwiązań [2]
Akcesoria do samoobrony: przegląd skutecznych rozwiązań [3]
Akcesoria do samoobrony: przegląd skutecznych rozwiązań [4]
Akcesoria do samoobrony: przegląd skutecznych rozwiązań [5]

Świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem, więc warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Kursy z samoobrony są doskonałym sposobem na zdobycie wiedzy z zakresu skutecznej obrony przed napastnikami. Dodatkowo warto zainwestować w sprzęt, który w razie potrzeby opóźni lub przestraszy przeciwnika. Należy jednak rzetelnie ocenić swoje możliwości i decydować się wyłącznie na te rozwiązania, które faktycznie pomogą, a nie przeszkodzą podczas spotkania z napastnikiem.

Odstraszacze i alarmy

Najlepszą formą samoobrony jest unikanie konfrontacji. Istnieje bardzo duża doza prawdopodobieństwa, że przeciwnik jest szybszy, silniejszy, sprawniejszy itp. W związku z tym im bardziej go zniechęcisz do zbliżenia się do siebie, tym większa szansa, że wyjdziesz z sytuacji bez szwanku.

W celu odstraszenia przeciwnika świetnie sprawdzają się alarmy i odstraszacze. To małe urządzenia elektroniczne, które po wciśnięciu przycisku lub wyjęciu „zawleczki", zaczynają wydawać bardzo wysokie i nieprzyjemne dźwięki. Nie dość, że ogłuszają przeciwnika, to jeszcze zwracają uwagę wszystkich dookoła. Zasada działania jest bardzo prosta: gdy poczujesz zagrożenie, aktywujesz alarm. Możesz go nosić w kieszeni, jako brelok do kluczy lub zaczepić przy pasku torebki. Ważne, żeby w każdej chwili był pod ręką, by służyć pomocą w odstraszeniu potencjalnego napastnika.

Warto wiedzieć, że na rynku są też dostępne odstraszacze zwierząt. Jeśli mieszkasz blisko lasu lub sąsiad wiecznie puszcza swojego nieszczególnie przyjaznego psa luzem, to możesz zaopatrzyć się w chemiczny lub elektroniczny odstraszacz.

Gazy obronne

Dla bezpieczeństwa warto mieć pod ręką gaz łzawiący lub pieprzowy. Jest to dobre rozwiązanie, gdy czujesz, że nie unikniesz konfrontacji z napastnikiem. Gaz działa na dystans, więc nawet nie musisz za bardzo zbliżać się do przeciwnika.

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się zatrzeć oko pieprzem lub cebulą, to masz niewielką namiastkę tego, jak działają gazy obronne. Ich głównym zadaniem jest podrażnienie śluzówki oczu i doprowadzenie do pieczenia lub łzawienia. Gdy napastnik traci ostrość widzenia lub skupia się na sobie, Ty masz szansę uciec. Nie wdawaj się wtedy w żadne heroiczne zagrywki – po prostu się ewakuuj.

Gaz pieprzowy warto nosić w kieszeni kurtki lub w zewnętrznej kieszonce torebki, aby mieć do niego łatwy dostęp. Niektóre opakowania są stylizowane na perfumy, pomadki lub tusze do rzęs, dzięki czemu nie rzucają się w oczy. Należy też sprawdzać co jakiś czas datę ważności, ponieważ gaz może wywietrzeć i stracić swoje właściwości. Na szczęście w sklepie można kupić zapasowy wkład.

Inne akcesoria do samoobrony

Z założenia lepiej unikać bezpośredniej konfrontacji i postawić na odstraszacze i gazy ochronne. Są to najbezpieczniejsze urządzenia, ponieważ pozwalają zareagować z dystansu i utrudniają napastnikowi zbliżenie. Zdarza się jednak, że sytuacja wymusza inny typ obrony (chociażby na terenie własnej posesji), więc warto wiedzieć, jakie akcesoria mogą się przydać do samoobrony.

Paralizator

Paradoksalnie jednym z najbezpieczniejszych akcesoriów do samoobrony jest paralizator. Większość modeli posiada specjalne zabezpieczenie połączone z pętlą na nadgarstek, dzięki czemu nawet jeśli napastnik wyszarpie Ci paralizator z ręki, to jednocześnie uaktywni blokadę. Dzięki temu nie ma ryzyka, że ktoś potraktuje Cię Twoim własnym narzędziem do obrony.

Pałka teleskopowa

Innym przyrządem do samoobrony może być pałka ze szczególnym uwzględnieniem pałki teleskopowej, czyli pałki, którą można rozłożyć jednym ruchem. Mimo to zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, najlepiej zapisz się na kurs, na którym wykwalifikowany instruktor pokaże Ci, jak prawidłowo z niej korzystać, przedstawi wszystkie możliwości oraz nauczy Cię, jak nie dopuścić do tego, by przeciwnik ją odebrał.

Należy zdawać sobie sprawę, że pałki teleskopowe oficjalnie nie są traktowane jako broń, o ile nie mają wkładki lub końcówki z ciężkiego i twardego materiału. Nie wymagają też specjalnego pozwolenia. A jednak w niektórych sytuacjach użycie pałki teleskopowej jest traktowane jako użycie niebezpiecznego narzędzia.

Kubotan

Kubotan to walec, który wykorzystuje się do zadawania ciosów w czułe i wrażliwe miejsca na ciele. Najczęściej jest wykonany z plastiku lub aluminium, ale i tak może wyrządzić znaczne szkody, zwłaszcza gdy ktoś nie potrafi z niego prawidłowo korzystać.

Zresztą to kolejny przedmiot do samoobrony, który znajduje się na pograniczu legalności. Z jednej strony jego posiadanie nie jest zabronione, a z drugiej może się okazać, że osoba, która skorzystała z jego możliwości zostanie oskarżona o popełnienie przestępstwa. Dlatego tak istotne jest, aby nauczyć się prawidłowo z niego korzystać.

Kastet

Należy jasno napisać, że kastet jest nielegalny i nie może służyć do samoobrony. Uznaje się, że jest to broń, która może doprowadzić do nieodwracalnego uszczerbku na zdrowiu. Polskie prawo zakazuje posiadania kastetów w celach innych niż kolekcjonerskie, a nawet wtedy wymagana jest specjalna zgoda.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.