Jak wybrać gaz pieprzowy?

Jak wybrać gaz pieprzowy? [1]
Jak wybrać gaz pieprzowy? [2]
Jak wybrać gaz pieprzowy? [3]
Jak wybrać gaz pieprzowy? [4]
Jak wybrać gaz pieprzowy? [5]

Świadomość ludzi na temat samoobrony stopniowo się poprawia. Dla niektórych jednak jest to wciąż temat skomplikowany i niejasny. Warto poznać dostępne na rynku narzędzia do samoobrony, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Najczęściej wybieranym środkiem do obrony własnej jest gaz pieprzowy. Swoją popularność zawdzięcza niskiej cenie, szerokiej dostępności i łatwości w obsłudze. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup konkretnego gazu, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Działanie gazu pieprzowego

Pod nazwą gaz pieprzowy kryje się ręczny miotacz gazu zawierający kapsaicynę – substancję czynną występującą w ostrych paprykach. W gazach pieprzowych występuje w stężeniu do 15%. Kapsaicyna działa drażniąco na receptory bólu, dlatego - jeśli dojdzie do kontaktu ze skórą lub błonami śluzowymi - występuje łzawienie, kaszel i problemy z oddechem. Dzięki temu używając gazu pieprzowego możemy skutecznie powstrzymać napastnika przed dalszym atakowaniem.

Legalność i dostępność gazu

W ustawie o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 roku ręczne miotacze gazów nie są kwalifikowane jako broń, więc w świetle prawa na zakup gazu nie potrzebujemy żadnego zezwolenia. Jedynym warunkiem jest ukończenie 18. roku życia – sprzedawcy często niechętnie sprzedają gaz osobom nieletnim.

Rodzaje gazów pieprzowych

Gaz możemy wybrać spośród kilku rodzajów dostępnych na rynku. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego powinniśmy wybrać taki, który naszym zdaniem najlepiej odpowiada na nasze potrzeby.

  • Gaz stożkowy – inaczej zwany gazem w formie mgły. Stożek mgły może mieć średnicę nawet kilkunastu centymetrów, dzięki czemu nie trzeba bardzo precyzyjnie celować w twarz napastnika. Wadą tego typu gazów jest podatność na warunki atmosferyczne – silny wiatr i deszcz mogą osłabić jego działanie.
  • Gaz w formie strumienia – jest bardziej odporny na warunki pogodowe, ma też większy zasięg niż gaz stożkowy. Jednak w przypadku tych gazów należy wycelować bardziej precyzyjnie, co może być trudne dla osób, które mają styczność z gazem pierwszy raz.
  • Gaz w fomie żelu lub piany – gazy żelowe w momencie kontaktu ze skórą zaczynają zwiększać swoją objętość i "przyklejają się" do skóry – gaz tego typu trudniej jest zneutralizować, jednak jest on bardziej skuteczny. Nie rozpyla się w powietrzu i jest odporny na warunki atmosferyczne.

Ceny gazów pieprzowych

Miotacze gazu są tanie i dostępne w wielu miejscach. Należy jednak zastanowić się, gdzie kupić gaz pieprzowy. Zdecydowanie lepiej wydać nieco więcej pieniędzy i zainwestować w porządny sprzęt, który nie zawiedzie nas w niebezpiecznej sytuacji. Dlatego warto wybierać specjalistyczne sklepy cieszące się dobrą opinią klientów. W takim sklepie profesjonalny personel pomoże Ci dobrać odpowiednie narzędzie i wyjaśni, jak go używać.

Ceny gazów pieprzowych zaczynają się już od kilkunastu złotych – często można kupić gaz za 20 zł. Pamiętajmy jednak, że czasem niska cena chodzi w parze z niską jakością.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.