Jak wybrać odpowiedni nóż survivalowy?

Jak wybrać odpowiedni nóż survivalowy? [1]
Jak wybrać odpowiedni nóż survivalowy? [2]
Jak wybrać odpowiedni nóż survivalowy? [3]
Jak wybrać odpowiedni nóż survivalowy? [4]
Jak wybrać odpowiedni nóż survivalowy? [5]

Zakup noża survivalowego to nie lada wyzwanie. Powinien nam służyć przez lata i posiadać funkcje, które są nam niezbędne. Nóż jest przyrządem wielofunkcyjnym, bez którego ciężko wyobrazić sobie wyprawę survivalową. Nie warto kupować byle jakiego noża, przy tym zakupie nie opłaca się też oszczędzać. Należy postawić na jakość i funkcjonalność. To narzędzie niezwykle ważne i warto dobrze przemyśleć i przeanalizować zakup tak, aby wybrać nóż idealny.

Nóż, a potrzeby użytkownika - nóż ze stałą głownią czy składany

Jedną z najważniejszych cech jakie powinien posiadać nóż to trwałość i niezawodność. Dobry nóż może służyć nam przez bardzo długi czas, jeśli wybierzemy dobrze będziemy mieli przy sobie pewne i niezawodne narzędzie. W zależności od naszych potrzeb i przyzwyczajeń możemy zdecydować się na nóż składany lub ze stałą głownią.

Noże składane są wygodne i zajmują mało miejsca. Nie wymagają pochwy, można bezpiecznie nosić go w kieszeni. Odpowiednie rozwiązania pozwalają na szybkie i sprawne otwieranie głowni. Noże składane powinny posiadać także blokadę zapobiegającą przypadkowemu złożeniu oraz ogranicznik otwarcia. Blokada zapobiega przed przypadkowym otwarciem noża, które może być niebezpieczne. Są łatwiejsze w przechowywaniu i łatwiej jest je mieć stale przy sobie.

Niemniej, noże ze stałą głownią są znacznie wytrzymalsze. W przypadku kiedy potrzebujemy noża do celów myśliwskich, wojskowych bądź survivalowych, nóż ze stałą głownią będzie bezpieczniejszy i pewniejszy w użyciu. Noże survivalowe ze stałą głownią łatwiej utrzymać w czystości, nie ma tu elementów, gdzie zbiera się brud. W przypadku noży składanych może on zablokować mechanizm i utrudnić użytkowanie. Dodatkowo, jeśli nosimy nóż w pochwie, jest on bezpieczny i nie ma możliwości, aby spowodował przypadkowe zranienie.

Jak wybrać odpowiednią długość głowni noża

Kolejnym elementem, który należy przemyśleć przed zakupem jest długość głowni. To kwestia, którą każdy musi przemyśleć indywidualnie. Do różnych celów przeznaczone są inne noże i inne długości będą najodpowiedniejsze.

W przypadku, jeśli zdecydujemy się na nóż składany długość głowni wynosi zwykle od 7 do 10 centymetrów. Krótsze głownie mogą okazać się niepraktyczne. Przy większych głowniach nóż składany będzie niewygodny w użytkowaniu. Podobnie w przypadku noży ze stałą głownią, musimy przemyśleć nasze potrzeby względem tego sprzętu. Noże powyżej 15 centymetrów w głowni mogą być uciążliwe ze względu na ciężar i komfort noszenia, zwykle poleca się noże o długościach od 10 do 15 centymetrów.

Typowe noże myśliwskie, a także noże turystyczne mieszczą się w przedziale od 10 do 13 centymetrów. Jest to dobry kompromis, nóż pozostaje poręczny i ma jednocześnie wystarczająco długą powierzchnię tnącą. Nóż o takiej długości głowni sprawdzi się przy oprawie zwierzyny i przy naprawie ekwipunku. Jeśli jednak potrzebujemy noża do wyprawy survivalowej i planujemy nim między innymi rąbać drewno, długość głowni powinna wynosić 15 centymetrów lub nawet więcej. Takie noże mogą się sprawdzić podczas wyprawy jako małe maczety. Mogą służyć do karczowania, być pomocne przy budowie szałasu, można ich także użyć do oprawienia upolowanej zwierzyny.

Jak sprawdzić wytrzymałość noża survivalowego

Grubość głowni ma wpływ na wytrzymałość noża. Nie jest to jednak jedyny parametr składający się na jego solidność i trwałość. Zależy ona także od pola przekroju poprzecznego i geometrii szlifu. Przy grubości powyżej 5 mm nóż może mieć tendencję do klinowania się. Warto zaznaczyć, że im wyżej sięga szlif na płazach głowni tym nóż ma lepsze właściwości tnące. Im większe pole przekroju poprzecznego, tym większa będzie wytrzymałość noża, szczególnie na naprężenia boczne.

Szlif wklęsły noża gwarantuje bardzo dobre właściwości tnące. Niestety taka budowa sprawia, że nóż jest mniej wytrzymały. Noże do cięższych prac powinny mieć szlif płaski. Głownie typu „recurve" posiadają krawędzie tnące przypominające literę „S" w przekroju mają osłabioną głownię od strony rękojeści, są także trudne do ostrzenia. Noże z głownią o profilu „tanto" bądź „drop-point" posiadają bardzo wytrzymałe czubki. Dobrym kompromisem dla turystów i miłośników survivalu są głównie „drop-point", „clip-point" czy „bowie".

Rękojeść noża a użyteczność

Nóż powinien dobrze leżeć w dłoni. Dlatego tak ważna jest ergonomicznie skonstruowana rękojeść. Powinna mieć taką długość, aby umożliwiała pełny chwyt. Minimalną długością jest zwykle 10 centymetrów. Dla noży uniwersalnych dobrym rozwiązaniem są rękojeści proste. Powinny być komfortowe w użyciu przy każdym możliwym uchwycie, zależnym od rodzaju pracy.

Rękojeści mogą być wykonane z tworzyw gumowych, tworzyw na bazie nylonu, czy z laminatów szklano-epoksydowych. Nadal można także kupić noże z rękojeściami naturalnymi, wykonanymi ze skóry lub drewna. Często dodawane są do nich akcesoria, pomocne przede wszystkim przy wyprawach survivalowych. Popularnymi akcesoriami są kompasy, krzesiwa, a także schowki w rękojeściach.

Przy łączeniu głowni z rękojeścią typ full-tang jest najsolidniejszy. Stalowy trzpień posiada w tym wypadku długość i szerokość rękojeści. Konstrukcja hidden-tang jest także solidna. W tym wypadku trzpień jest węższy od rękojeści, niemniej konstrukcja jest pewna, wytrzymała i niezawodna, a dodatkowo lżejsza niż full-tang. Najmniej trwałe są mocowania na nit lub śrubę. W takich wypadkach głownia i rękojeść są osobnymi elementami.

Kupując nóż zwracajmy uwagę na jego jakość i solidność konstrukcji. Nóż wykonany z nietrwałych materiałów okaże się nie tylko niepraktyczny, szybko się zniszczy, może także być niebezpieczny w użytkowaniu. Przed zakupem warto pomyśleć o względach praktycznych i zastosowaniu jakie będzie miał nóż. Wybór jest ogromny, to jaki nóż wybierzemy zależy od naszych potrzeb.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.