Latarki taktyczne – co to takiego?

Latarki taktyczne – co to takiego? [1]
Latarki taktyczne – co to takiego? [2]
Latarki taktyczne – co to takiego? [3]
Latarki taktyczne – co to takiego? [4]
Latarki taktyczne – co to takiego? [5]

Na pierwszy rzut oka latarka może nam się wydawać przedmiotem, który trzymamy w szufladzie i wyciągamy tylko w razie przerwy w dostawie prądu. Latarki taktyczne to jednak dużo więcej, niż tylko źródło światła. Te poręczne i odporne gadżety zostały tak zaprojektowane, aby służyć nam na różne sposoby i w różnych okolicznościach. A oświetlenie terenu to tylko jedna z funkcji jakie oferują. Rzućmy okiem na to, czym są latarki taktyczne i jak możemy je wykorzystać?

Latarki taktyczne z technologią LED

Zdecydowana większość dostępnych na rynku latarek taktycznych bazuje na technologii LED. Nowoczesne rozwiązania LED pozwalają na bezproblemowe osiągnięcie mocy powyżej 500 czy nawet 1000 lumenów, w małym ręcznym urządzeniu. Jest to możliwe nie tylko dzięki zastosowanym w taktycznych latarkach żarówkom LED. Dużą rolę odgrywają również specjalne soczewki oraz tak zwane odbłyśniki pozwalające na odpowiednie skupienia strumienia światła. Kupując latarkę taktyczną zawsze warto sprawdzić, jaką oferuje ona moc oraz jaki zasięg ma strumień światła. Te parametry będą miały istotny wpływ na używanie latarki w terenie.

Latarka taktyczna – 1000 lumenów w kieszeni

Moc strumienia świetlnego to jeden z najważniejszych parametrów każdej latarki taktycznej. Taka latarka powinna błyskawicznie oświetlić każdy kąt otoczenia użytkownika. W rzeczywistości moc 1000 lumenów to raczej dolna granica, a dobre latarki taktyczne potrafią wygenerować strumień światła nawet o mocy 1500 czy 2000 lumenów. Tak mocne światło daje latarce taktycznej zasięg nawet 350-400 metrów. Oczywiście tak duża moc wiąże się z poborem energii elektrycznej. Zdecydowana większość latarek taktycznych oferuje kilka trybów, w tym tryby energooszczędne generujące słabsze światło, ale pobierające dużo mniej energii.

Latarka taktyczna akumulatorowa czy bateryjna?

Specjalistyczne sklepy oferują zarówno latarki taktyczne akumulatorowe, jak i te zasilanie standardowymi bateriami. Która z tych opcji będzie lepsza? Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. A wiele zależy od tego, jak często i w jakich warunkach będziemy eksploatować naszą latarkę taktyczną. Czym jednak różnią się te dwa typy latarek? Latarki bateryjne zasilane są oczywiście bateriami. Po ich wyczerpaniu wystarczy wymienić je na nowe, co zajmuje zwykle tylko chwilę. Taktyczne latarki akumulatorowe zasilane są specjalnym, dostarczonym przez producenta akumulatorem. Po wyczerpaniu energii akumulator musimy naładować z sieci elektrycznej za pomocą dostarczonej w komplecie ładowarki. Jeśli więc latarki chcemy intensywnie używać w terenie, bez dostępu do sieci energetycznej, lepszym wyborem będzie latarka taktyczna na baterię. Są one zwykle nieco tańsze od latarek akumulatorowych, jednak ich eksploatacja wiąże się z częstym zakupem baterii. Istnieją również modele łączące w sobie zalety latarek akumulatorowych i bateryjnych. Jest to na przykład latarka taktyczna Olight Warrior X. Może on być zasilania wymiennie bateriami lub specjalnym akumulatorem o pojemności 3000 mAh. Model ten dostępny jest w sklepie www.elatarka.pl.

latarka-taktyczna-olight-warrior

Dobre latarki taktyczne – nie tylko źródło światła

Dobrej jakości latarka taktyczna renomowanego producenta może spełniać kilka innych funkcji poza oświetleniem otoczenia. A oto jak możemy je wykorzystać w ekstremalnych sytuacjach:

  • Samoobrona – strumień bardzo silnego światła może posłużyć do chwilowego oślepienia napastnika lub odstraszenia dzikich zwierząt. Niektóre latarki taktyczne posiadają specjalny tryb stroboskopowy stworzony w tym celu.
  • Wezwanie pomocy – wiele latarek taktycznych posiada również tak zwany tryb SOS. W trybie tym latarka w sposób ciągły generuje sygnały świetlne odpowiadające sygnałowi SOS w alfabecie Morse'a. W ten sposób możemy zasygnalizować nasze położenie, na przykład służbom ratunkowym. A sygnał będzie w ciemności widoczny z dużej odległości.
  • Jako narzędzie – zdecydowana większość latarek taktycznych zbudowana jest z odpornych materiałów. Pozwala to na wykorzystanie ich jako narzędzia w ekstremalnych sytuacjach. Wiele modeli posiada specjalną, stalową koronę wokół soczewki. Może ona posłużyć do rozbicia szyby np. w trakcie ewakuacji z budynku czy pojazdu. Inne latarki taktyczne wyposażone są w specjalne soczewki, które mogą posłużyć do rozpalenia ognia.
  • Montowane na broń – niektóre modele można zastosować jako latarki taktyczne do broni. Te wojskowe modele wykorzystują nie tylko żołnierze, ale również różnego rodzaju grupy rekonstrukcyjne, czy osoby grające w airsoft lub paintball.

Jesteś osobą aktywną, której pasje wiążą się z częstym spędzaniem czasu na świeżym powietrzu? Jeśli tak to latarka taktyczna może być idealnym wyborem dla Ciebie. Stanie się ona nieocenionym towarzyszem nie tylko survivalowych wypadów, ale nawet zwykłej rowerowej wycieczki za miasto czy rodzinnego biwaku.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.