Metody rozpalania ogniska

Metody rozpalania ogniska [1]
Metody rozpalania ogniska [2]
Metody rozpalania ogniska [3]
Metody rozpalania ogniska [4]
Metody rozpalania ogniska [5]

Ogień potrafi dodać nie tylko pozytywnej energii, ale również motywacji. Na survivalowych wycieczkach służy głównie do ogrzania oraz ugotowania wody i posiłku. Zbytnie wychłodzenie organizmu, czyli hipotermia może nawet doprowadzić do śmierci wędrowca, dlatego umiejętność rozpalenia ognia jest niezwykle przydatną umiejętnością.

Oczywiście można wyróżnić mnóstwo sposobów na rozpalenie ognia od zapalniczki, zapałek do niezwykle prymitywnych rozwiązań. Nie każdy jest świadom, że idąc na wycieczkę w góry warto wyposażyć się w krzesiwo. Zapałki, a także zapalniczka mogą zawsze zamoknąć i nie nadadzą się do użytku. Z kolei za pomocą krzesiwa można krzesać iskry nawet zaraz po wyjęciu z wody i wytarciu w koszule lub ścierkę. Krzesiwo jest narzędziem za pomocą którego można w najprostszy sposób rozpalić ogień.

Znane sposoby na rozpalenie ognia

Krzesiwo - zaletą tego sposobu jest fakt, że nawet wilgotne krzesiwo potrafi wydawać iskry. Po przygotowaniu podpałki można w bardzo szybkim czasie rozpalić ogień, jednak bez podpałki szanse na to są minimalne.

Łuk ogniowy - ogień można uzyskać przez pocieranie dwóch kawałków drewna. Wadą tej metody jest niestety długi czas na rozpalenie co może zniechęcić mnóstwo osób. Bardzo ciężko jest także rozpalić ogień za pomocą wilgotnego drewna.

Szkło powiększające, przeźroczysta butelka z wodą - zaletą jest możliwość uzyskania żaru przez skupienie promieni słonecznych. Niestety w pochmurny dzień nie można skorzystać z tej metody. Wytworzenie ognia przez skupienie promieni słonecznych na butelkę z wodą jest możliwe tylko przez wprawione osoby.

Zapałki - ogień można uzyskać natychmiast, jednak gdy ulegną przemoknięciu nadadzą się jedynie do wyrzucenia.

Zapalniczka - tak jak w przypadku zapałek można natychmiast uzyskać ogień. Zmoczoną zapalniczkę w przeciwieństwie do zapałek można wysuszyć.

Bateria z telefonu (bądź inna) - naładowana bateria umożliwia wytworzenie się żaru przez zwarcie jej biegunów. Bateria litowa, która jest wykorzystywana w telefonie po przedziurawieniu obudowy ochronnej wchodzi reakcje chemiczną z tlenem, a następnie wytwarza dużą ilość ciepła. Metodę tą należy jednak stosować w ostateczności.

Nadmanganian potasu - w połączeniu z cukrem, a następnie pocierany kawałkiem drewna wytworzy reakcję chemiczną w rezultacie której uzyskany zostanie ogień, a także żar na około 1-3 sekund.

Nie ma ognia bez podpałki

Warto wspomnieć o przygotowaniu samej podpałki. W klimacie umiarkowanym rolę tą świetnie spełniać będzie kora brzozowa, którą można oderwać z drzewa całymi płatami. Podpałkę z kory brzozowej wspomóc może żywica z sosny. Gdy żywica się stopi pod wpływem temperatury rozświetli płomień złotą barwa. Żywicę powinno zebrać się z rannych drzew iglastych. Z kolei korę brzozową można pozyskać z suchego, albo obalonego drzewa, następnie można ją skruszyć w dłoniach. W momencie, gdy pojawi się pierwszy płomień należy skruszyć trochę żywicy, a następnie dołożyć suchych, drobnych gałązek. Nie powinno się dokładać suchych liści, ponieważ wtedy można zdusić płomień.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.