Jaką matę do jogi wybrać?

Jaką matę do jogi wybrać? [1]
Jaką matę do jogi wybrać? [2]
Jaką matę do jogi wybrać? [3]
Jaką matę do jogi wybrać? [4]
Jaką matę do jogi wybrać? [5]

Różne rodzaje jogi wykorzystują różne akcesoria, jednak wszystkie wymagają maty. Dobra mata pozwoli Ci w pełni oddać się ćwiczeniom oraz odczuwać komfort podczas ich wykonywania. W związku z tym wybranie najlepszego modelu jest bardzo istotne.

Miejsce wykonywania ćwiczeń

Zanim zapoznasz się z wszystkimi istotnymi parametrami mat do jogi, ustal, gdzie najczęściej ćwiczysz. Od tego zależy, na jakie parametry powinieneś zwracać szczególną uwagę. Jeśli uprawiasz jogę w domu, to możesz sobie pozwolić na całkowitą dowolność i dostosowanie maty do własnych preferencji. Jeśli jednak ćwiczysz na sali i musisz pozostać mobilny, to warto pójść na pewne ustępstwa na rzecz wygody w transportowaniu maty.

Parametry

Na rynku znajduje się ogromna oferta mat do jogi. Każdy znajdzie coś dla siebie, jednak żeby tak się stało, najpierw trzeba wiedzieć, czego się szuka. W tym celu zapoznaj się z najważniejszymi parametrami mat.

Grubość maty

Grubość maty znacząco wpływa na komfort podczas ćwiczeń oraz medytacji. Grubsza mata jest wygodniejsza i dobrze się sprawdza u osób z chorymi kolanami. Poza tym znacznie lepiej izoluje od zimnej podłogi. Dla osób niedoświadczonych oraz takich, które cenią sobie wygodę, polecane są maty z przedziału 6-12 mm grubości. Niestety ich wadą jest wielkość oraz waga. W związku z tym, jeśli przemieszczasz się z matą pomiędzy domem a salą ćwiczeń, to lepiej zainwestować w cieńszą matę – około 4-5 mm grubości. Dla największych specjalistów i pasjonatów, którzy szczególnie cenią sobie mobilność, zaprojektowano maty o grubości 1,5 mm. Są bardzo lekkie (niektóre schodzą z wagą poniżej 1 kg) i łatwo je przewozić z miejsca na miejsce.

Materiał, z którego wykonano matę

Bardzo istotnym parametrem mat do jogi jest materiał, z którego wykonano matę. Najważniejsze jest bowiem to, aby mata nie ślizgała się po podłodze. W związku z tym powinna być wykonana z antypoślizgowego i trwałego materiału. Szczególnie polecane są maty z kauczuku, PVC i TPE. Niektóre maty mają chropowatą fakturę, która zwiększa przyczepność, jednak nie jest to stuprocentowe rozwiązanie. Poza tym pamiętaj, że tego typu powierzchnie trudniej wyczyścić.

Długość

Maty są różnej długości, więc wybierz taką, która będzie odpowiadać Twojemu wzrostowi. Na rynku bez problemu możesz dostać matę choćby długości 200 cm. Pamiętaj jednak, że im dłuższa mata, tym większy ciężar i rozmiar maty, więc nie wybieraj modelu z długością „na zapas".

Cena

Pamiętaj, że nie ma sensu przepłacać. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z jogą, to zdecyduj się na stosunkowo grubą matę, wytrzymałą i odporną na zniszczenia, jednak niekoniecznie musi być z najwyższej półki. Na taką przyjdzie pora, gdy joga na dobre zagości w Twoim życiu. Wtedy będziesz już doskonale wiedzieć, czego szukasz i jaka mata jest Ci tak naprawdę potrzebna. Dobre maty można kupić już za 70 zł i warto mieć to na uwadze, ponieważ tańsze maty mogą nie spełniać oczekiwań i skutecznie zniechęcać do jogi.

Kolor

To już szczegół, jednak wybierz taką matę, która zwyczajnie Ci się podoba. Niewłaściwy kolor może zniechęcać.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.