Atlas do ćwiczeń - rodzaje, zalety i zastosowanie

Atlas do ćwiczeń - rodzaje, zalety i zastosowanie [1]
Atlas do ćwiczeń - rodzaje, zalety i zastosowanie [2]
Atlas do ćwiczeń - rodzaje, zalety i zastosowanie [3]
Atlas do ćwiczeń - rodzaje, zalety i zastosowanie [4]
Atlas do ćwiczeń - rodzaje, zalety i zastosowanie [5]

Atlas do ćwiczeń to świetne, wielofunkcyjne urządzenie dla każdego, kto stawia na aktywność fizyczną. Jest na wyposażeniu większości publicznych siłowni, ale nadaje się również do użytku domowego. Bez względu na to, czy celem ćwiczącego jest zwiększenie masy mięśniowej, wyrzeźbienie sylwetki, czy po prostu zwiększenie siły i wytrzymałości organizmu, atlas okaże się pomocny w każdym z wymienionych przypadków.

Zalety atlasu do ćwiczeń

Atlas do ćwiczeń może być oczywiście z powodzeniem wykorzystywany przez osoby z dużym stażem treningowym, ale przede wszystkim jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z siłownią. Obsługa jest bardzo prosta, a ponieważ wszystkie ciężary są zabezpieczone i stanowią część mechanizmu, ryzyko kontuzji jest o wiele mniejsze niż w przypadku treningu z tzw. wolnymi ciężarami, gdzie znajomość techniki jest kluczowa. Na atlasie poprawnej techniki wykonywanych ćwiczeń pilnują linki i prowadnice, które prowadzą ciężar właściwym torem i pilnują, żeby ćwiczona była tylko wybrana grupa mięśniowa (lepsza izolacja ćwiczonych partii mięśniowych i zabezpieczenie przed „oszukiwaniem"). Na wielu urządzeniach są naklejki objaśniające w jaki sposób wykonywać ćwiczenia oraz jaką grupę mięśniową będziemy angażować. Atlas jest również dobrym wyborem dla osób preferujących samotne treningi, ponieważ nie wymaga obecności osoby asekurującej. Jest też świetnym urządzeniem dla osób w trakcie rehabilitacji. Za komfortem trenującego przemawia dodatkowo fakt, że zmiana obciążenia zajmuje kilka sekund. Podczas klasycznego treningu trzeba odkręcać zaciski, zdejmować i zakładać niekiedy nawet 25 kilogramowe talerze, ponownie zakręcać zaciski i dopiero wtedy możemy zacząć kolejną serię. Natomiast ćwicząc na atlasie, zmiana ciężaru zajmuje jedynie kilka sekund. Wystarczy dopasować bolec do odpowiedniego otworu i możemy kontynuować trening. Najbardziej rozbudowane atlasy kulturystyczne pozwalają na trenowanie wszystkich grup mięśniowych, co pozwala na zbudowanie proporcjonalnej sylwetki. Jest również wygodny, bo wszystkie potrzebne nam urządzenia są w jednym miejscu, z których, w razie potrzeby, może korzystać większa ilość osób.

Wymiary i waga atlasów do ćwiczeń

Planując zakup atlasu kulturystycznego do domu musimy być świadomi tego, że wymaga on dużo miejsca. Najlepszym miejscem dla niego byłoby osobne pomieszczenie, jak poddasze, piwnica albo garaż. Wymiary i waga samego atlasu zależą od stopnia jego rozbudowania oraz ilości stanowisk do ćwiczeń. Prostsze modele ważą w okolicach 90 kilogramów, a ich rozmiary oscylują w granicach 150 x 110 x 190 cm (długość x szerokość x wysokość). Zaawansowane modele potrafią ważyć do 350 kilogramów i osiągać rozmiary rzędu 170 x 185 x 220 cm. Największymi atlasami kulturystycznymi są modele o przeznaczeniu komercyjnym. Waga takich urządzeń może wynosić nawet 500 kg, a rozmiary dochodzić do 510 x 430 x 235 cm.

Rodzaje dostępnych ćwiczeń

Do najbardziej popularnych ćwiczeń można na pewno zaliczyć tzw. butterfly'a, czyli rozpiętki pozwalające rozwinąć mięśnie piersiowe, barków oraz mięśnie pleców (w zależności od techniki chwytu). Kolejnym ćwiczeniem, które umożliwia większość atlasów, to prostowanie/wypychanie nóg, angażujące przede wszystkim mięśnie dwugłowe i czworogłowe ud. Różnego rodzaju systemy wyciągów pozwalają na ćwiczenia polegające na przyciąganiu ciężaru i są przeznaczone przede wszystkim do rozwijania mięśni grzbietu i rąk. Niektóre atlasy zaopatrzone są w ławeczkę, dochodzi wtedy również możliwość wyciskania.

Podsumowanie

Atlas kulturystyczny jest przyjaznym użytkownikowi urządzeniem, które przyniesie korzyści zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym adeptom kulturystyki. Szeroka gama zastosowań, które oferuje oraz nieskomplikowana obsługa czynią z niego doskonały przyrząd zarówno dla domowej jak i publicznej siłowni.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.