Jakie hantle kupić?

Jakie hantle kupić? [1]
Jakie hantle kupić? [2]
Jakie hantle kupić? [3]
Jakie hantle kupić? [4]
Jakie hantle kupić? [5]
Jakie hantle kupić? [6]

Hantle do ćwiczeń to podstawowy i uniwersalny sprzęt treningowy, który pozwala na rozwijanie praktycznie wszystkich grupy mięśniowych. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów hantli o różnym przeznaczeniu. Bez względu na to, czy osoba trenująca jest młodą kobietą, której zależy na stonowanej sylwetce, kulturystą potrzebującym wielkich ciężarów treningowych czy seniorem, któremu zależy na poprawieniu sprawności ruchowej, każda z tych osób jest w stanie znaleźć komplet hantli dopasowanych do swoich potrzeb.

Hantle bitumiczne

Wykonane są z masy bitumicznej, pokrytej z wierzchu tworzywem sztucznym. W skład zestawu wchodzą dwa gryfy, komplet talerzy i zaciski. Są zdecydowanie tańsze od innych hantli, ale też o wiele mniej wytrzymałe. Zaleca się ostrożne użytkowanie z racji tego, że masa bitumiczna, którą są wypełnione, ma tendencję do kruszenia się. Zaciski dołączone do zestawu są często plastikowe, przez co zużywają się znacznie szybciej od metalowych, generalnie są również od nich słabsze.

Hantle gumowe

Jednoczęściowe hantle występujące w trzech różnych odmianach. Pierwsza to hantelki w całości pokryte gumą o wadze od 0,5 do 5 kg. Druga odmiana to hantle częściowo pokryte gumą (z wyjątkiem części chwytnej), o wadze dochodzącej nawet do 50 kg. Trzecia odmiana to hantle, w których tylko ciężar jest pokryty gumą, osiągają wagę od 5 do około 35 kg.

Hantle żeliwne

Klasyczna i najbardziej solidna odmiana hantli. W skład zestawu wchodzą dwa niklowane, gwintowane gryfy z ryflowaną częścią chwytną, komplet żeliwnych talerzy oraz metalowe zaciski. Talerze są mniejsze niż ich bitumiczne odpowiedniki. Posiadają szeroką gamę dostępnych obciążeń.

Hantle dla kobiet

Oczywiście hantli może używać każdy, ale na rynku dostępne są też hantle zaprojektowane specjalnie dla kobiet. Ich waga zawiera się pomiędzy 0,5 a 5 kg, mają żywe kolory i często zmniejszoną średnicę części chwytnej tak, by mogły być używane przez osoby z mniejszymi dłońmi. Dzielą się na kilka typów.

Hantle do aerobiku – jednoczęściowe hantelki wykonane najczęściej z żeliwa lub masy betonowej, pokryte z wierzchu neoprenem bądź miękką, kolorową gąbką. Posiadają zapinany na rzep uchwyt, który zapobiega wypadnięciu ciężarka z ręki. Powłoka z gąbki niestety chłonie pot, co po pewnym czasie może okazać się uciążliwe ze względu na brak możliwości prania.

Hantle neoprenowe – jednoczęściowe hantelki wykonane najczęściej z żeliwa, pokryte z wierzchu kolorową powłoką neoprenową. Oprócz bardziej estetycznego wyglądu i braku kontaktu z zimnym metalem, zaletą neoprenu jest częściowa amortyzacja w razie ewentualnego upadku hantelki na podłogę, np. na panele. Nie jest to jednak odmiana neoprenu, która chłonie pot/wilgoć. Same hantelki oprócz wagi i koloru różnią się również kształtem, np. trójkątnymi bądź kwadratowymi zakończeniami, które zapobiegają toczeniu się ciężarka po odstawieniu na podłogę. Większość modeli posiada zmniejszoną średnicę części chwytnej.

Hantle winylowe – jednoczęściowe hantelki wykonane najczęściej z masy betonowej, pokryte z wierzchu kolorową powłoką winylową. Kształtem bardziej przypominają klasyczne hantle treningowe, część chwytna może okazać się zbyt gruba dla osób z małymi dłońmi.

Kettlebell

Alternatywą lub uzupełnieniem treningu z klasycznymi hantlami może być trening z wykorzystaniem tzw. kettlebells. Jest to coraz popularniejszy rodzaj treningu za pomocą odważników, które wyglądem przypominają kulę armatnią z uchwytem. Na rynku dostępne są w różnych rozmiarach, wagach i kolorach.

Niewątpliwą zaletą treningu z kettlebells jest fakt, że oprócz budowania siły, rozwijają koordynację ruchową oraz poprawiają wydolność układu krążenia i układu oddechowego. Sam odważnik ma przesunięty środek ciężkości co sprawia, że ćwiczenia z nim wymagają nieustannego kontrolowania całego ciała w celu zachowania równowagi. Angażują więc wiele partii mięśniowych jednocześnie i pozwalają na harmonijne kształtowanie sylwetki.

Podsumowanie

Hantle do ćwiczeń to znakomity sprzęt na rozpoczęcie przygody z treningiem siłowym. Pozwala zastąpić ćwiczenia na wielu maszynach, a dzięki możliwości zwiększania obciążenia zapewnia ciągłe postępy.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.