Armwrestling

Armwrestling [1]
Armwrestling [2]
Armwrestling [3]
Armwrestling [4]
Armwrestling [5]
Armwrestling [6]

Armwrestling, czyli siłowanie na rękę, to forma zapasów i dyscyplina sportowa z długą tradycją. Pierwszy na świecie profesjonalny turniej siłowania na rękę odbył się w Stanach Zjednoczonych w latach 50. i brali w nim udział kierowcy ciężarówek. W tym kraju określono również zasady panujące w tym sporcie.

Zasady armwrestlingu

Pierwsza i do tej pory najbardziej popularna odmiana siłowania na rękę to zawody w pozycji siedzącej, ale coraz większą popularność zdobywają również zawody rozgrywane na stojąco.

Zawodnicy znajdują się po obu stronach stołu. Wolną ręką trzymają się uchwytu znajdującego się na blacie stołu. Łokieć ręki walczącej opierają na poduszce podłokietnika. Następnie za pomocą komend i gestów sędzia ustawia obu zawodników w pozycjach startowych. Gdy uchwyt, pozycja łokci oraz ustawienie barków i głowy zostają zatwierdzone, na komendę sędziego rozpoczyna się bój. Polega on na dociśnięciu dłoni przeciwnika do specjalnych poduszek znajdujących się po bokach stołu. Nie ma na to określonego limitu czasowego.

Faule przyznawane są za poruszenie się w czasie ustawiania przez sędziego, oderwanie lub zsunięcie łokcia z podłokietnika w czasie boju (z wyjątkiem, gdy zrobią to obaj zawodnicy jednocześnie, wtedy walka zostaje przerwana i powtórzona), za przyjmowanie różnego rodzaju niebezpiecznych pozycji zabronionych regulaminem oraz niesportowe zachowanie. Po stwierdzeniu faulu, zawodnicy mają 30 sekund na odpoczynek. Faulem karze się również umyślne rozerwanie uchwytu w czasie boju przez zawodnika znajdującego się w pozycji wygrywającej, ale nie mogącego dobić dłoni przeciwnika do poduszki. W takim wypadku następuje związanie rąk walczących specjalnym poliestrowym pasem, zapinanym na rzep lub sprzączkę. Niektórzy zawodnicy umyślnie decydują się na tego typu faul ponieważ preferują walkę w pasie, która jest mniej techniczna i pozwala bardziej skupić się na wykorzystaniu siły. Pas jest również zakładany w wypadku obustronnego rozerwania uchwytu, gdy sędzia nie jest w stanie stwierdzić, kto spowodował wyślizgnięcie.

Za przegranego uważa się zawodnika, którego jakakolwiek część dłoni (od nadgarstka do czubków palców) dotknęła poduszki lub znalazła się poniżej linii jej poziomu, a także który umyślnie rozerwał uchwyt znajdując się w pozycji przegranej (za taką uważa się ramię odchylone od pionu w kierunku poduszki bocznej o więcej niż 45 stopni). Przegranym jest ogłaszany również zawodnik, który ulegnie kontuzji nie pozwalającej mu na kontynuowanie lub powtórzenie boju.

Walka zakańczana jest na komendę sędziego i on też wskazuje zwycięzcę. Oprócz sędziego przy stole znajduje się również drugi sędzia pomocniczy, którego funkcją jest dodatkowa obserwacja zawodników i asystowanie głównemu sędziemu.

Stoły do armwrestlingu

Do zawodów w siłowaniu się na rękę używane są specjalne stoły. W celu osiągnięcia kompletnej stabilności i z uwagi na siły, którym są poddawane (zawodnikom wolno zapierać się o nogi stołu), są one przymocowane do podłoża. Na blacie znajdują się specjalne ryflowane uchwyty wykonane z pełnego pręta stalowego, za które zawodnicy łapią wolną ręką, oraz dwa rodzaje poduszek, podłokietniki oraz poduszki boczne. Profesjonalne stoły do armwrestlingu posiadają poduszki wypełnione wulkanizowaną gumą lub utwardzaną pianką, obszytą wysokiej jakości skajem. Za pomocą śrub mocujących możliwa jest zmiana elementów na blacie tak, by możliwe było siłowanie się zarówno na prawą jak i lewą rękę. Dobry stół powinien również posiadać własną podłogę, wykonaną z zapobiegającej poślizgnięciom grubej, ryflowanej blachy.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.