Co zabrać ze sobą na biwak?

Co zabrać ze sobą na biwak? [1]
Co zabrać ze sobą na biwak? [2]
Co zabrać ze sobą na biwak? [3]
Co zabrać ze sobą na biwak? [4]
Co zabrać ze sobą na biwak? [5]

Wybierasz się na biwak pod namiot i nie wiesz, co ze sobą zabrać? Od kilku dni próbujesz przygotować sobie listę potrzebnych rzeczy i wciąż masz wrażenie, że o czymś zapomniałeś? To powszechne problemy, dlatego warto zapoznać się z poniższą listą i w razie potrzeby szybko uzupełnić braki.

1. Namiot

Raczej nikt nie wybiera się na biwak pod namiot bez namiotu, chociaż zdarzają się i takie przypadki. Sprawdź, czy w pokrowcu znajdują się wszystkie elementy – najczęściej zapomina się o szpilkach (śledziach). Nie zapomnij też dostosować wielkości namiotu do liczby osób. Jeśli namiot nie ma przedsionka, to warto odjąć jedno miejsce noclegowe i przeznaczyć je na bagaże.

2. Śpiwór

Oczywiście znajdą się i tacy, którzy lubią spać pod folią NRC lub kocem, jednak śpiwór jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli wybierasz się na biwak poza sezonem, to sprawdź, czy Twój śpiwór jest dostosowany do niskiej temperatury. Może warto zainwestować w lepszy sprzęt. Pamiętaj też, że nie zawsze wielkość śpiwora świadczy o tym, czy jest ciepły.

3. Materac, mata samopompująca, karimata

Materac, mata samopompująca, karimata – czyli coś, na czym będziesz spać. Nawet latem od ziemi ciągnie solidny ziąb, więc warto zadbać o odpowiednią izolację. W tym celu wystarczy zwykła karimata. Jeśli jednak planujesz się wyspać, to znacznie lepiej sprawdzi się materac lub mata samopompująca.

4. Latarka

W lesie robi się ciemno zaraz po zmierzchu, więc jeśli planujesz wyjazd w „dzicz", to latarka jest niezbędna. Jest kilka modeli, które mogą okazać się przydatne:

  • czołówka – dzięki niej masz dwie wolne ręce i większą swobodę w wykonywaniu wielu czynności, np. zbieraniu chrustu na ognisko;
  • latarenka – równomiernie oświetla najbliższą okolicę, a podwieszany model doskonale sprawdzi się w namiocie;
  • latarka kieszonkowa – warto mieć na „wszelki wypadek", ponieważ zawsze jest pod ręką.

Nie zapomnij o zapasowych bateriach lub akumulatorkach! Rozładowana latarka jest równie nieprzydatna jak jej całkowity brak.

5. Kuchenka turystyczna

Na polu biwakowym często są przygotowane miejsca ogniskowe, na których można zrobić kiełbaski, a nawet porządny obiad, jednak warto zaopatrzyć się w kuchenkę turystyczną, na którą składa się palnik i butla gazowa. Nie jest to szczególnie lekkie rozwiązanie, ale pozwala na pełną niezależność bez względu na miejsce obozowania.

6. Naczynia i sztućce turystyczne

Warto zaopatrzyć się w zestaw naczyń mieszczących się jedno w drugie, aby zmniejszyć ich powierzchnię i ułatwić zapakowanie do plecaka. Są też składane naczynia, które po złożeniu są całkowicie płaskie. Wśród sztućców króluje moda na sporki (od angielskiego spoon – łyżka i fork – widelec), czyli widelco-łyżki z ząbkami na jednym boku widelca.
Warto też wziąć ze sobą kubki termiczne lub termosy. Doskonale sprawdzają się na wyjazdach, gdzie zagotowanie wody nie jest tak prostą czynnością jak w normalnej kuchni.

7. Lodówka turystyczna

Lodówka turystyczna ma sens wyłącznie wtedy, gdy na miejsce biwakowe jedziesz samochodem i masz możliwość doprowadzenia prądu. Owszem, możesz podłączyć lodówkę w samochodzie, jednak wtedy musisz uważać, żeby nie padł Ci akumulator. To znacząco utrudni powrotną podróż.

8. Multitool, scyzoryk

Narzędzia na biwaku zawsze się przydają, dlatego warto mieć pod ręką urządzenie wielofunkcyjne, np. scyzoryk lub multitoola. W wielu sytuacjach konieczna będzie porządna maczeta, jednak do codziennych zadań z pewnością wystarczy.

9. Saperka

Saperka jest urządzeniem wielofunkcyjnym, chociaż dla większości to pewnie „mała łopata". Otóż nie. Saperką można porąbać mniejsze kawałki drewna prawie tak dobrze, jak siekierą. Doskonale nadaje się do przenoszenia żaru, no i przydaje się, gdy trzeba okopać namiot, żeby go nie zalało podczas ulewy.

10. Papier toaletowy

Jest to niezbędny atrybut każdego biwakowicza. Pełni dodatkowe funkcje i zastępuje ręczniki papierowe, chusteczki do nosa albo podpałkę.

11. Toaleta turystyczna

Toaleta turystyczna sprawdzi się jedynie wtedy, gdy jesteś mobilny i przemieszczasz się samochodem. W tej sytuacji może być udogodnieniem, w przeciwnym razie będzie wielkim i zbędnym ciężarem.

12. Mapa, busola, GPS w telefonie

W dzisiejszych czasach mapy, busole i kompasy odchodzą do lamusa na rzecz GPSu w telefonie, jednak warto mieć alternatywę na wypadek, gdyby smartfon odmówił współpracy lub zwyczajnie się rozładował. Mapa danego obszaru nie zajmuje dużo miejsca, a może sprawić, że wyjazd będzie znacznie ciekawszy, jeśli podążysz wyznaczonym szlakiem.

13. Power Bank

Niektórzy mówią „bez telefonu, jak bez ręki". Jeśli jesteś jedną z takich osób, to weź ze sobą Power Bank. Dzięki temu nawet bez dostępu do prądu będziesz w stanie podładować baterię w komórce lub akumulatory do latarki. Power Bank z kolei możesz naładować dzięki małym panelom słonecznym.

14. Odpowiednie ubrania

Pamiętaj, żeby na wyjazd wziąć wygodne ubrania, których nie boisz się ubrudzić. Nawet na letni wyjazd weź ze sobą długie spodnie, koszulę lub bluzę i kurtkę przeciwdeszczową. W nocy bywa chłodno. Jeśli planujesz chodzić po lesie lub górach, to nie zapomnij o odpowiednim obuwiu, najlepiej butach trekkingowych. Klapki przydadzą się po kąpieli w jeziorze, rzece, a może pod prysznicem u gospodarza we wsi.

15. Plecak

Na wyjazd koniecznie zapakuj się w plecak. Żadnych walizek czy toreb, szczególnie jeśli nie jedziesz samochodem. Trudno prowadzi się walizkę na kółkach po leśnych wertepach. Poza tym plecak przyda się na wędrówki, a torbę włożysz do namiotu i nie wyjmiesz do końca pobytu. A do plecaka na stałe powinna być przytroczona apteczka.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.