Jaką kuchenkę turystyczną kupić?

Jaką kuchenkę turystyczną kupić? [1]
Jaką kuchenkę turystyczną kupić? [2]
Jaką kuchenkę turystyczną kupić? [3]
Jaką kuchenkę turystyczną kupić? [4]
Jaką kuchenkę turystyczną kupić? [5]
Jaką kuchenkę turystyczną kupić? [6]
Jaką kuchenkę turystyczną kupić? [7]

Gdyby zrobić listę obowiązkowego wyposażenia kempingowego, kuchenka turystyczna znalazłaby się na jednym z pierwszych miejsc. W końcu niewiele osób podczas kilkudniowego urlopu na łonie natury odważyłoby się jeść same konserwy i zimne posiłki. Tym bardziej nie mogli pozwolić by sobie na to wspinacze wysokogórscy. Kuchenka turystyczna zapewni nam ciepły posiłek i podniesie tym samym komfort wypoczynku. Doda także odrobiny niezależności - mając własną kuchnię nie jesteśmy zmuszeni do poszukiwania okolicznych punktów gastronomicznych. Na naszym rynku dostępnych jest kilka rodzajów kuchenek turystycznych - różnice pomiędzy nimi, akcesoria dodatkowe oraz inne przydatne informacje opisujemy poniżej.

Palniki, kuchenki turystyczne

Przedział cenowy dla kuchenek turystycznych jest tak szeroki, że każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Najtańsze kuchenki, które są po prostu palnikami w postaci nakładek na zbiornik z paliwem, albo maksymalnie uproszczonymi konstrukcjami z blachy stalowej, mieszczą się w przedziale od 15 do 40 złotych. Te pierwsze, zasilane są gazem pobieranym bezpośrednio z butli turystycznej. Proste kuchenki stalowe natomiast zasilane są najczęściej paliwem stałym w postaci specjalnych kostek, które ulegają spalaniu w blaszanej kuchence. Dostarczone w ten sposób ciepło umożliwia podgrzanie naczynia z jedzeniem lub piciem. Z racji tego, iż do kuchenek-palników wymagany jest zbiornik z gazem, sprawia to, że cały zestaw jest dość nieporęczny. Z kolei za małymi stalowymi kuchenkami turystycznymi na pewno przemawia fakt, że są bardzo lekkie i można je zmieścić do każdej kieszeni plecaka, podobnie jak dedykowany do nich wkład paliwowy.

Jeśli zaś chodzi o kuchenki turystyczne z górnej półki, których cena to już wydatek rzędu od 500 do nawet 1000 złotych, to są to nowoczesne konstrukcje przystosowane do pracy w każdych warunkach (duża wysokość n.p.m., ujemna temperatura, itd.). Możemy tu znaleźć klasyczne kuchenki turystyczne w postaci butli zintegrowanej z palnikiem i naczyniem, spełniającym rolę garnka. Sprzęt taki może charakteryzować się szeregiem usprawnień technicznych zwiększających wydajność cieplną palników, koncentrację ciepła na denku naczynia, a także posiadać zapalnik piezoelektryczny czy termoizolacyjną osłonę neoprenową naczynia do gotowania.
Warto jednak zwrócić uwagę również na inną wersję. Jest to kuchenka wraz z dedykowaną do niej butlą, znajdująca się w poręcznej walizce, która chroni zawartość przed uszkodzeniami w czasie transportu, a po rozłożeniu osłania również płomień przed działaniem wiatru.


Kuchenki gazowe oferują płynną regulację mocy, co pozwala zarówno na szybkie zagotowanie wody (trwa to zazwyczaj około 2-4 minut dla 1 litra wody, czas ten może się zmieniać w zależności od warunków, w których przebywamy), jak i duszenie potraw na wolnym ogniu. Maksymalny czas pracy na pełnym zbiorniku, przy użyciu maksymalnego płomienia, zależy od pojemności samego zbiornika oraz przepustowości palnika. Aby określić spodziewany czas pracy kuchenki na jednym zbiorniku należy porównać pojemność butli gazowej (np. 300 g gazu) z wydajnością palnika (np. 200 g/h).

Akcesoria do kuchenek turystycznych

Temat kuchenki turystycznej nie kończy się na podstawowym zestawie czyli palnik + butla. Na rynku dostępny jest cały szereg akcesoriów dodatkowych, które ułatwiają korzystanie z kuchenki. I tak znaleźć tu można dodatkowe podstawki pod butlę zwiększające jej stabilność w czasie gotowania, zgniatarki do pustych kartuszy, wentyle ciśnieniowe, osłony przeciwwietrzne, ruszty do pieczenia, zapasowe węże do kuchenek i wiele innych przydatnych dodatków, ułatwiających gotowanie.

Paliwo do kuchenek turystycznych

Jak zostało już wspomniane wcześniej, zależnie od modelu, kuchenki turystyczne mogą być zasilane paliwami różnego rodzaju. Paliwo stałe dostępne jest w postaci kostek z urotropiną (związek chemiczny otrzymywany w wyniku kondensacji amoniaku z formaldehydem) lub na bazie alkohol stearylowego (postać ciała stałego), których czas spalania wynosi około 12 minut na sztukę. Kostki mogą być również z powodzeniem stosowane przy rozpałce grilla czy ogniska.


Kolejnym z rodzajów paliw są paliwa płynne - alkoholowe, benzynowe lub żelowe, których charakteryzują się względnie wysoką wartością opałową. Płynne paliwa żelowe i alkoholowe są również bezzapachowe, co dla osób, które nie tolerują zapachu benzyny i jej pochodnych, jest dużą zaletą.


Trzecią grupą paliw są paliwa gazowe, które sprzedawane są w postaci nabojów, butelek i kartuszy. Na paliwo takie zwykle składa się mieszanka propanu, butanu i izobutanu. Gazy te mogą występować zamiennie i w różnych proporcjach.

Pojemniki turystyczne do gotowania

Ciekawą alternatywą dla klasycznej kuchenki turystycznej są pojemniki do gotowania. Jest to doskonałe rozwiązanie w czasie biwakowania w niekorzystnych warunkach, ponieważ nie wymaga utrzymywania płomienia w celu podgrzania posiłku. Ich działanie polega na włożeniu jedzenia do miski ze stali nierdzewnej, którą następnie umieszcza się w plastikowym pojemniku ze specjalnym wkładem rozgrzewającym (w postaci saszetki), który należy zalać niewielką ilością wody. Saszetka pod wpływem wody zaczyna wytwarzać ciepło i po upływie około 13 minut osiąga 90°C (maksymalna osiągalna temperatura to 98°C). Producenci pojemników do gotowania zamieszczają dokładne informacje na temat czasu gotowania poszczególnych rodzajów jedzenia (zup, posiłków gotowych i mrożonych itp.).

Zestawy turystyczne do gotowania

Zestaw turystyczny do gotowania to komplet sprzętów umożliwiający przygotowanie posiłku podczas biwaku, kempingu lub wyprawy wysokogórskiej. Wśród najprostszych zestawów do gotowania znajdziemy takie, w skład których wchodzi lekki garnek ze składaną rączką i przykrywką, podstawka zintegrowana z palnikiem (na paliwo stałe, ciekłe lub gazowe), oraz pokrowiec transportowy. Droższe zestawy, proponowane zazwyczaj przez renomowanych producentów, oferują przykładowo w zestawie dodatkowe naczynia do przygotowania posiłku, gazową lampę turystyczną, czy zestaw naboi z paliwem.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.