Jaką latarkę kupić? Rodzaje lamp i latarek turystycznych

Jaką latarkę kupić? Rodzaje lamp i latarek turystycznych [1]
Jaką latarkę kupić? Rodzaje lamp i latarek turystycznych [2]
Jaką latarkę kupić? Rodzaje lamp i latarek turystycznych [3]
Jaką latarkę kupić? Rodzaje lamp i latarek turystycznych [4]
Jaką latarkę kupić? Rodzaje lamp i latarek turystycznych [5]
Jaką latarkę kupić? Rodzaje lamp i latarek turystycznych [6]

Własne źródło światła na kempingu to sprawa priorytetowa. Zarówno w samym namiocie, jak i w czasie marszu przez ciemny las czy w razie potrzeby znalezienia czegoś w bagażniku naszego auta po zachodzie słońca, światło będzie nam niezbędne. Jeśli ktoś traktuje latarkę jedynie jako polisę w sytuacjach awaryjnych i nie zamierza przeznaczać na nią dużej kwoty pieniędzy, bez problemu znajdzie na rynku budżetowe wersje latarek czy lamp z kategorii, które go interesują. Jeśli natomiast latarki potrzebuje entuzjasta sportów nocnych czy eksplorator jaskiń i zależy mu na produktach odpornych na niekorzystne warunki oraz z długim czasem pracy, radzimy przyjrzeć się latarkom z wyższej półki. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem na temat lamp i różnego rodzaju latarek, które mogą okazać się przydatne zarówno na biwaku, w podróży, jaki i w życiu codziennym.

Lampy kempingowe, turystyczne

W kwestii oświetlenia wnętrz producenci akcesoriów kempingowych oferują szeroką gamę lamp w różnych cenach. Czas pracy lampy jest ściśle związany z pojemnością elektryczną baterii lub akumulatorów, a także zależy od stopnia natężenia oświetlenia. Zależnie od modelu, czas ten może wynosić od 5 do nawet 220 godzin. Droższe modele posiadają wbudowany akumulator, który można ładować ładowarką samochodową lub sieciową, oraz ochronę przed zalaniem. Wśród funkcji dodatkowych znaleźć możemy m. in. regulację natężenia oświetlenia, opcję migotania, tryb pomocy SOS.

Dostępne są również lampy na paliwo płynne i gazowe, których czas pracy zależny jest od pojemności zbiornika na paliwo oraz wartości zużycia paliwa, wyrażanego w gramach paliwa na godzinę [g/h] lub litrach na godzinę [l/h]. Zużycie paliwa z kolei uzależnione jest od regulacji wielkości płomienia - i tak dla maksymalnego nastawu czas pracy wynosi około 4-12 godzin, a dla najmniejszego - nawet 40 h. Do lamp turystycznych na paliwo płynne stosuje się naftę, benzynę lub oliwę. Lampy paliwowe, ze względu na otwarty płomień, zawsze powinny znajdować się pod nadzorem użytkownika.

Przy zakupie lampy kempingowej warto zwrócić uwagę, czy posiada ona pokrowiec transportowy w zestawie. Nie tylko chroni on samą lampę podczas podróży, ale, w przypadku lamp na paliwo ciekłe, zabezpiecza wnętrze bagażu przed zabrudzeniem osadem i skroplinami. Dodatkowym atutem lamp turystycznych, który należy uwzględnić przy wyborze odpowiedniego modelu, może być fakt posiadania wygodnego uchwyt, który umożliwia zawieszenie lampy na ścianie lub pod sufitem. Jeszcze innym ciekawym dodatkiem, przydatnym podczas nocnych eskapad lub marszów na orientację, może być kompas wbudowany w daszek lampy.

Latarki czołowe

Do zwiedzania jaskiń czy nocnej jazdy rowerem, najlepsze będą latarki czołowe. Latarka umiejscowiona jest na regulowanej opasce, często z klipsem, który pozwala zawiesić ją np. na gałęzi. Przedział cenowy wśród modeli dostępnych na rynku jest naprawdę szeroki. Najtańsze modele latarek czołowych kosztują poniżej 20 złotych. Są to proste konstrukcje, świecące na jednym ładowaniu (lub na jednym zestawie baterii) przez około 2 godziny, które z racji niskiej jakości wykonania lepiej traktować jako produkt kilkurazowy. Warty wspomnienia jest również fakt, że większość tanich latarek jest wodoodporna, chociaż w przypadku budżetowych modeli należy podchodzić do tych zapewnień z pewną rezerwą.

Natomiast latarki z wyższej półki to już godny uwagi, zaawansowany sprzęt. Niektóre modele kosztują ponad 1500 złotych, ale cena jest adekwatna do jakości. Przede wszystkim znacząco wydłuża się czas pracy - nawet do 40 godzin. Wzrasta również natężenie światła, które potrafi przekraczać 750 lm. Latarki tej klasy posiadają kilka trybów świecenia oraz własny akumulator, który można przytroczyć do pasa czy plecaka. W momencie, gdy zaczyna się wyczerpywać, latarka sama przejdzie w tryb oszczędzania energii, zapewniając dalej oświetlenie, ale o niższym natężeniu. Najdroższe modele latarek czołowych polecane są szczególnie osobom uprawiającym narciarstwo, kolarstwo górskie w nocy lub tym, którzy planują kilkudniową wyprawę rowerową i zamierzają przemieszczać się również w nocy.

Latarki ręczne

Podobnie jak w przypadku latarek czołowych, przedział cenowy dla latarek ręcznych jest również szeroki. Wśród najtańszych modeli znajdziemy znane wszystkim tzw. latarki płaskie. Są to klasyczne latarki w metalowej obudowie, na dużą baterię 3R12. Niektóre z modeli, dzięki kolorowym nakładkom, potrafią świecić również zielonym i czerwonym światłem i tym samym mogą być używane jako latarki sygnalizacyjne. Bardziej nowoczesne latarki ręczne cechują się natomiast dobrą wodoodpornością i jaśniejszym światłem pochodzącym z diod LED.

Wśród klasycznych latarek ręcznych w kształcie tuby, oprócz modeli oferujących te same funkcje co opisane wyżej latarki płaskie, znajdziemy też modele z górnej półki. Zasilane są najczęściej bateriami R06, R14, bądź akumulatorem. Oferują one kilka trybów pracy regulowanych przełącznikiem, a po ponownym włączeniu pamiętają poprzednio używany tryb. Są odporne na działanie wody, pyłu oraz wstrząsów. Czas pracy jest zależny od mocy źródła światła, pojemności baterii lub akumulatorów, a także od tego, w którym trybie używana jest latarka. W przypadku latarek ręcznych warto zwrócić szczególną uwagę na ten parametr, ponieważ zbliżone do siebie cenowo modele mogą oferować czas pracy na zupełnie odmiennym poziomie. Mowa tu o przedziale od 10 do nawet 330 godzin pracy.

Reflektory i szperacze

Gdy zachodzi potrzeba posiadania naprawdę silnego źródła światła, pozostaje jeszcze możliwość zakupienia reflektora bądź szperacza. Posiadają one zazwyczaj dwa tryby pracy – świecenia światłem rozproszonym oraz promieniem skupionym. Są funkcjonalne i praktyczne, wyposażone najczęściej w rączkę z opcją uchwytu pistoletowego. Mogą być ładowane zarówno z gniazda sieciowego jak i zapalniczki samochodowej. Czas pracy jest zależny od pojemności akumulatorów, a także od tego, w którym trybie pracuje reflektor. Dla światła rozproszonego, zależnie od modelu, czas ten wynosi od około 8 do 24 godzin. Dla światła skupionego, w trybie 100% wykorzystania mocy, czas pracy drastycznie spada i wynosi w okolicach 4 do 5 godzin. Czas ładowania, zależnie od rodzaju akumulatora, wynosi od 10 do 15 godzin.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.