Jaki śpiwór wybrać?

Jaki śpiwór wybrać? [1]
Jaki śpiwór wybrać? [2]
Jaki śpiwór wybrać? [3]
Jaki śpiwór wybrać? [4]
Jaki śpiwór wybrać? [5]
Jaki śpiwór wybrać? [6]
Jaki śpiwór wybrać? [7]

Jednym z lepszych uczuć jakich można doświadczyć w czasie urlopowego biwaku jest nocleg pod namiotem i zasypianie w wygodnym śpiworze po dniu pełnym wrażeń. Samym namiotom poświęciliśmy osobny artykuł, który możecie znaleźć tutaj. Natomiast w tym tekście zajmiemy się właśnie śpiworami, podpowiemy na co zwrócić uwagę w czasie zakupu oraz opiszemy najważniejsze cechy, jakie powinien posiadać śpiwór dobrej jakości.

Jaki śpiwór kupić?

Zacznijmy od tego, jak zbudowany jest śpiwór. Materiał zewnętrzny, czyli powłoka śpiwora, jest praktycznie zawsze wykonana z materiałów syntetycznych. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że tkaniny sztuczne są łatwiejsze w czyszczeniu, a także są lżejsze od naturalnych. Wielu producentów stosuje domieszkę mocniejszych włókien, które zapobiegają rozdarciom w czasie użytkowania. Jeśli zaś chodzi o materiał wewnętrzny, to najczęściej jest to nylon lub mieszanka nylonu z bawełną. Materiał wypełniający natomiast, nazywany też po prostu ociepleniem, może być puchowy lub syntetyczny. Dla wypraw w tereny podmokłe zaleca się śpiwory z ociepleniem syntetycznym, które dzięki warstwie silikonowej są bardziej odporne na wilgoć. Do zalet syntetyków należy też zaliczyć wyraźnie niższą cenę. Jednak żadna ocieplina syntetyczna nie jest w stanie zapewnić takiego komfortu termicznego, jak materiał puchowy. Śpiwory tego typu przeznaczone są do użytku przede wszystkim w warunkach alpejskich. Są lżejsze i bardziej wytrzymałe od syntetycznych, a także pozwalają się skuteczniej zwijać. Należy w tym miejscu wspomnieć również o wadach ociepliny puchowej. Jest to niewątpliwie cena, a także duża podatność na wilgoć, która pozbawia puch jego właściwości oraz, w przypadku alergików, ryzyko wystąpienia objawów uczuleniowych.

W zakresie ważnych części składowe śpiwora, jedną z podstawowych jest zamek główny, który umożliwia wejście do środka. Zależnie od modelu, może on umożliwiać kompletne rozpięcie śpiwora, przemieniając go w kołdrę, a także posiadać funkcję dwukierunkową. Ciekawą opcją jest również łączenie dwóch śpiworów o przeciwległych zamkach (muszą posiadać oznaczenia L i R, odpowiadające stronom), co pozwala na stworzenie kołdry dwuosobowej. Dobrze, jeśli zamek dodatkowo posiada listwę izolującą, która zapobiega uciekaniu ciepłego powietrza przez jego szczeliny. Zamek to jeden z elementów, który trzeba sprawdzić wyjątkowo dokładnie przed zakupem, by oszczędzić sobie przykrych niespodzianek od pierwszego użytku, np. wcinającej się w zęby mechanizmu powłoki śpiwora.
Kolejną częścią składową są kaptury, które występują w śpiworach typu mumia (najpopularniejsza odmiana śpiworów, z wysoko zapinanym zamkiem, zakrywająca szyję i chroniąca głowę). Są ocieplane i posiadają regulację zakrycia głowy za pomocą ściągacza. Innym dodatkiem, pozwalającym dobrze dopasować okolice szyi, jest kołnierz docieplający. Jest on regulowany za pomocą ściągacza bądź rzepów. We wszystkich śpiworach dobrej jakości znajduje się też praktyczna kieszonka wewnętrzna, która pozwala przechowywać drobne i wartościowe przedmioty, takie jak zegarek czy telefon. Dzięki kieszonce są one również, w razie potrzeby, pod ręką. Istnieje też udogodnienie nazywane potocznie stopą śpiwora. Jest to po prostu dodatkowe ocieplenie w okolicy stóp, które docenią w szczególności osoby z problemem słabego krążenia krwi w kończynach.

Akcesoria dodatkowe

Bardzo praktycznym dodatkiem do naszego śpiwora będzie pokrowiec kompresyjny, który dzięki specjalnym trokom zmniejszy gabaryty zwiniętego śpiwora, ułatwiając tym samym jego transport. Dla bardziej wymagających są również dostępne wkładki do śpiwora, które w przenośni można nazwać „pościelą do śpiwora". Są one, zależnie od modelu, uszyte z bawełny, flaneli, termoaktywnych materiałów syntetycznych, a nawet jedwabiu. Wkładka pozwala zwiększyć ciepłotę śpiwora od 5 do nawet kilkunastu °C, a także podnosi komfort i higienę wypoczynku.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.