Kubek termiczny czy termos?

Kubek termiczny czy termos? [1]
Kubek termiczny czy termos? [2]
Kubek termiczny czy termos? [3]
Kubek termiczny czy termos? [4]
Kubek termiczny czy termos? [5]
Kubek termiczny czy termos? [6]
Kubek termiczny czy termos? [7]

Idąc ulicą coraz częściej da się zauważyć spieszących do pracy ludzi, którzy w ręku trzymają kubki termiczne. Przedmiot ten w ostatnich latach naprawdę zyskał na popularności. Bez wątpienia jednym z powodów jest jego praktyczność. Dzięki temu, że zabieramy kawę czy inny napój ze sobą, jesteśmy w stanie nie tylko zaoszczędzić cenne poranne minuty, ale cieszyć się smakiem i odpowiednią temperaturą napoju jeszcze przez kolejne kilka godzin. Termosy z kolei są na rynku od dawna i nie trzeba ich nikomu przedstawiać. Jaka jest jednak między tymi produktami różnica i który z nich bardziej by się przydał właśnie Tobie? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części tego tekstu.

Kubki termiczne

Całkiem dobrej jakości kubek termiczny można kupić już od 20 złotych. Zdecydowana większość kubków wykonana jest ze stali szlachetnej. Razem z kubkiem w zestawie znajduje się przykrywka, najczęściej z zamykanym ustnikiem, a często również z otworem odpowietrzającym, który ułatwia picie. Wielu producentów zamieszcza informację na temat szczelności przykrywki i warto się z nią zapoznać, ponieważ duża część z nich nie gwarantuje stuprocentowej szczelności. Większość kubków posiada nienagrzewającą się, ergonomiczną rączkę oraz podstawę ukształtowaną w sposób, który sprawia, że kubek pasuje do większości uchwytów samochodowych. Czas podtrzymywania temperatury jest zależny od modelu kubka, przeważnie wynosi on od 2 do 4 godzin.

Termosy

Wyróżnia się kilka rodzajów termosów: klasyczny, gastronomiczny, a także obiadowy. Przez termos klasyczny rozumiemy znane od lat termosy turystyczne, które do dziś pozostają w praktycznie niezmienionej formie. Są to naczynia z podwójnymi ściankami, pomiędzy którymi znajduje się bardzo niskie ciśnienie (nazywane próżnią techniczną), lub specjalne tworzywo izolujące. Na ściankach stosuje się odbijającą światło warstwę lustrzaną (np. polerowaną stal nierdzewną). Dawniej wewnętrzna część była wykonana ze szkła, ale obecnie powoli odchodzi się od tego zwyczaju na rzecz ścianek wykonanych ze stali nierdzewnej. Mają one odrobinę gorsze parametry izolacyjne, ale zdecydowanie większą wytrzymałość i mniejszą wagę. Zależnie od modelu, termosy potrafią utrzymywać ciepłą, a także zimną temperaturę znajdującego się w środku napoju nawet do 20 godzin. Zewnętrznie natomiast różnią się między sobą kształtem, kolorem i oczywiście pojemnością.

Z grona termosów wyróżnić możemy dzbanki termiczne. W przeciwieństwie do termosów, które zwykle pozbawione są rączki, dzbanki termiczne zawsze są w nią zaopatrzone oraz posiadają wygodne zamknięcie, ułatwiające szybkie serwowanie zawartości przez naciśnięcie przycisku zintegrowanego z pokrywką, bez konieczności jej odkręcania.

Kolejny rodzaj to termosy obiadowe. Działają one na takiej samej zasadzie jak klasyczne. Różnica polega na tym, że posiadają one inny kształt i służą do przechowywania nie napojów, ale dań i zup. Istnieją również wersje termosów obiadowych przeznaczone do użytku przez dzieci. Ich obudowy są w żywych kolorach, często posiadają nadruki przedstawiające bohaterów kreskówek. Termosy dla dzieci mogą służyć także do przechowywania butelki z pokarmem dla dziecka.

Termosy gastronomiczne, jak sama nazwa wskazuje, stosowane są na przyjęciach, imprezach okolicznościowych oraz podczas cateringu i charakteryzują się największą pojemnością, potrafiącą sięgać blisko 40 litrów. Wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej. Służą do podtrzymywania temperatury ciepłych napojów lub dań. Gastronomiczne termosy na kawę, herbatę czy ciepłe napoje, posiadają zwykle wygodny przycisk oraz dyspenser, umożliwiające serwowanie cieczy bez konieczności przechylania naczynia. Modele do przechowywania zup i żywności często posiadają kształt umożliwiający piętrowanie wielu termosów jeden na drugim. Ich pokrywa z reguły zabezpieczona jest kilkoma zatrzaskami, może też posiadać wentyl odpowietrzający.

Co wybrać?

Jak widać, termosy i kubki termiczne to produkty, które działają na tej samej zasadzie. Który w takim razie wybrać? Odpowiedź jest zależna od naszych potrzeb. Kubek termiczny wybiorą osoby mobilne, którym zależy na szybkim dostępie do ulubionego napoju podczas drugi do pracy, czy krótkiego wypadu na łono natury. Termos i dzbanek termiczny z kolei przyda się podczas jednodniowej wyprawy do lasu, na pikniku lub szlakach turystycznych.

Podejmując decyzję o zakupie termosu lub kubka termicznego należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj i technologię wykonania zamknięcia. Na tym polu istnieją zasadnicze różnice, które wpływają zarówno na komfort picia, szczelność naczynia, a także stopień izolacji termicznej całego produktu. Naczynia wykonane w technologii próżni technicznej charakteryzują się ponadto lepszymi parametrami termicznymi od tych, w których zastosowano wkład izolacyjny pomiędzy ściankami termosu.

Większość producentów podaje niezwykle istotny parametr, na bazie którego możemy oszacować jakość produktu - czas trzymania ciepła przy określonych temperaturach. Może się on różnić, w zależności od modelu, nawet dwu lub trzykrotnie. Ciekawym rozwiązaniem mogą być również termosy posiadający podwójną komorę na płyny - np. kawę i herbatę, rozwiązanie takie na pewno warto wziąć pod uwagę, gdy z jednego termosu korzystać będą jednocześnie osoby o różnych preferencjach kulinarnych.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.