Przydatne akcesoria i dodatki do namiotów

Przydatne akcesoria i dodatki do namiotów [1]
Przydatne akcesoria i dodatki do namiotów [2]
Przydatne akcesoria i dodatki do namiotów [3]
Przydatne akcesoria i dodatki do namiotów [4]
Przydatne akcesoria i dodatki do namiotów [5]

Wyjazd pod namiot to duża przyjemność dla wszystkich, którzy lubią okołosurvivalowe klimaty i chętnie odpoczywają na łonie natury. Nie oznacza to jednak, że nie można ułatwić lub usprawnić swojego pobytu pod namiotem, zwiększając nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo całego przedsięwzięcia. Czasami wystarczą proste dodatki, aby znacząco ułatwić rozkładanie namiotu lub zapewnić sobie spokojny sen nawet w deszczową noc. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przed wyjazdem pod namiot.

Zwiększamy powierzchnię namiotu!

Czy czasami odnosisz wrażenie, że wielkość namiotu zasugerowana przez liczbę osób, dla której jest przeznaczony dany model, została podana w odniesieniu do dzieci lub twórcy założyli, że w namiocie nie będzie żadnych bagaży? Nie jesteś jedyny! Właśnie dlatego warto zastanowić się, w jaki sposób można zwiększyć dostępną powierzchnię bez kupowania nowego namiotu.

Przedsionki do namiotów

Najprostszym rozwiązaniem jest dostawienie obok namiotu przedsionka. Dzięki temu zyskujesz dodatkową przestrzeń, którą możesz wykorzystać na „kuchnię" lub chować w nim na noc rowery lub akcesoria wodne.

Wszelkie przedłużenia namiotów, również w formie daszków, są też świetnym pomysłem w przypadku deszczowej pogody. Zamiast siedzieć w sypialni, można usiąść w wygodnym przedsionku, wciąż delektując się świeżym powietrzem, a sypialnię pozostawić ciepłą i suchą.

Pamiętaj jednak, że wszelkie przedsionki, przedłużenia, daszki czy wiaty muszą pasować do rodzaju i wysokości namiotu. W przeciwnym wypadku podczas deszczu woda będzie kapać na namiot, a ten może w końcu zacząć przeciekać. Jeśli chcesz postawić wyższą wiatę, to lepiej postaw ją w odległości ok. metra od namiotu. Taka odległość nie będzie szczególnie uciążliwa, a zabezpieczysz namiot.

Płachty namiotowe

Ciekawym rozwiązaniem zwiększającym powierzchnię namiotu jest też płachta namiotowa. Survivalowcy bardzo często korzystają z niej zamiast namiotu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozstawić ją obok jako przedłużenie powierzchni „mieszkaniowej".

Podłogi do namiotów

Skoro już zadbałeś o ochronę przed potencjalnym deszczem, to warto jeszcze zabezpieczyć rzeczy przed brudną i mokrą ziemią. W tym celu możesz wykorzystać podkład lub podłogę do namiotów. Na ogół jest to po prostu wodoodporna plandeka, którą kładzie się na ziemi. Można ją położyć zarówno w przedsionku wbudowanym w namiot, jak również we wszelkich dostawianych akcesoriach.

Akcesoria do rozstawiania namiotów

Istnieją namioty, które same się rozkładają, jednak przeważająca większość wymaga sporego nakładu pracy człowieka oraz specjalnych akcesoriów, które umożliwią prawidłowe rozłożenie namiotu. Zapewne wszystkie doskonale znasz, jednak pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek zniszczeń, możesz dokupić potrzebne elementy. Warto też zwrócić uwagę na lżejsze zamienniki, które potrafią znacząco zmniejszyć wagę całego namiotu.

Linki namiotowe

Standardowe linki namiotowe służą do odpowiedniego naciągnięcia namiotu i napięcia materiału w taki sposób, by nigdzie nie zbierała się woda. Można je regulować w zależności od potrzeb, więc nawet na niewielkiej powierzchni uda się je prawidłowo rozstawić.

Często linki są czerwone lub żółte, aby wyraźnie odcinały się na tle krajobrazu, jednak w ciemności niewiele to zmienia. Sam pomyśl, ile razy potknąłeś się o linkę namiotową, której w ogóle nie widziałeś o zmroku lub w środku nocy? Jest na to rozwiązanie – linki fluorescencyjne lub odblaskowe. Dzięki temu są doskonale widoczne nawet w środku nocy – szczególnie, gdy idziesz z latarką.

Odciągi elastyczne do namiotów

Czasami zdarza się, że odciągi sparcieją lub się rozerwą, więc warto zdawać sobie sprawę, że w każdej chwili można kupić nowy zestaw. Tym bardziej, że to bardzo dobre rozwiązanie umożliwiające wbicie szpilki w prosty i wygodny sposób.

Pałąki namiotowe

Pałąki namiotowe stanowią szkielet całego namiotu i to one nadają mu kształt. Jeśli pałąki są różnej długości, to warto oznaczyć odpowiadające im otwory oraz same pałąki (chociażby taśmą izolacyjną w różnych kolorach), aby ułatwić sobie pracę podczas rozkładania namiotu.

Niestety pałąki namiotowe są jednym z najcięższych elementów namiotu. Na szczęście istnieją lżejsze zamienniki, które przydadzą się szczególnie podczas pieszych wycieczek.

Szpilki i śledzie do namiotów

Szpilki i śledzie do namiotów pozwalają utrzymać odciągi i linki w ustalonej pozycji. Jest to też ten element ekwipunku namiotowego, który najczęściej się gubi oraz niszczy, np. wygina. Jeśli kiedykolwiek będziesz wymieniać szpilki, to zastanów się nad zakupem aluminiowych odpowiedników – są niesamowicie lekkie i zaskakująco wytrzymałe. Dobrym rozwiązaniem będą też fluorescencyjne śledzie do namiotu.

Zestawy naprawcze do namiotów

Czasami zdarza się, że namiot ulegnie zniszczeniu. Taśma przy odciągach się popruje, gdzieś powstanie dziura itp. W takiej sytuacji warto mieć pod ręką zestaw naprawczy w postaci kleju i łatki. Jeśli jesteś typem prawdziwego survivalowca, to wszystko możesz załatwić za pomocą taśmy silvertape – dzięki niej namiot nabierze ciekawego stylu oraz charakteru.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.