Przydatne naczynia i akcesoria turystyczne do kuchni polowej

Przydatne naczynia i akcesoria turystyczne do kuchni polowej [1]
Przydatne naczynia i akcesoria turystyczne do kuchni polowej [2]
Przydatne naczynia i akcesoria turystyczne do kuchni polowej [3]
Przydatne naczynia i akcesoria turystyczne do kuchni polowej [4]
Przydatne naczynia i akcesoria turystyczne do kuchni polowej [5]

Przygotowywanie posiłków podczas wyjazdów pod namiot wcale nie musi być przykrym obowiązkiem. Producenci akcesoriów turystycznych wypuścili na rynek bogatą ofertę wszelkiego rodzaju naczyń, sztućców oraz dodatków (począwszy od pojemników na żywność, poprzez metalowe garnki, a na składanych kubkach kończąc), które ułatwiają i usprawniają życie na wyjeździe. Wystarczy tylko poświęcić trochę czasu, aby wybrać naczynia najlepiej odpowiadające indywidualnym potrzebom.

Garnki turystyczne

Turystyka ma to do siebie, że najczęściej wiąże się z przenoszeniem wszystkiego w plecaku na własnych plecach. Oznacza to, że wszystko powinno być pakowne i zajmować możliwie jak najmniej miejsca. Turystyczne garnki doskonale wpisują się w tę zasadę. Większość z nich ma miękkie lub składane uchwyty, które zupełnie nie przeszkadzają podczas pakowania. Jeśli kupujesz jakiś komplet garnków, to z dużą dozą prawdopodobieństwa będziesz mógł włożyć je jeden w drugi, co jeszcze bardziej ułatwi transport. Innym rozwiązaniem są garnki, które mają uchwyty działające na zasadzie szczypiec.

Ciekawym rozwiązaniem są też garnki z wymiennikami ciepła. W tego typu naczyniach możesz przygotować jedzenie bez konieczności wożenia ze sobą kuchenki gazowej i palników.

Warto zastanowić się, w jaki sposób będziesz przygotowywać jedzenie, ponieważ od tego zależy materiał, z jakiego wykonano garnki. Dobrze sprawdza się stal, nawet jeśli trochę waży. Przydaje się szczególnie do gotowania w ognisku lub na kuchence gazowej. W pierwszym przypadku sprawdzą się też kociołki turystyczne, które można zawiesić nad ogniskiem i cieszyć się doskonale przygotowanym jedzeniem.

Niektórych może zdziwić fakt, że nawet patelnie występują w wersjach turystycznych i one również często mają składane uchwyty, aby ułatwić zapakowanie i przetransportowanie na miejsce obozowiska.

Naczynia turystyczne do jedzenia

Przewiezienie całego zestawu obiadowego może być problematyczne, więc warto zwrócić uwagę na ofertę producentów z branży turystycznej.

Płaskie talerze stanowią jeden z najmniejszych problemów, ponieważ z założenia są płaskie i nie zajmują wiele miejsca. Wersja turystyczna przeważnie obejmuje talerze z metalu lub plastiku.

W przypadku misek czy głębokich talerzy sprawa nieco się komplikuje, jednak i tutaj znalazło się rozwiązanie. Najprostsze polega na dopasowaniu naczyń w taki sposób, aby zajmowały możliwie jak najmniej miejsca. Inną opcją są miski wykonane z elastycznego tworzywa, które składają się jak harmonijka.

Dla osób ceniących sobie prostotę i minimalizm (oraz lubiących przyrządzać jedzenie w ognisku) są menażki. Stalowe lub aluminiowe menażki są wielofunkcyjne i doskonale sprawdzają się jako garnki, miski i talerze.

Naczynia turystyczne do picia

W sprzedaży jest wiele kubków turystycznych. Najczęściej są to kubki metalowe ze składanymi uchwytami lub np. z karabinkiem w ramach uchwytu, aby łatwo go było przyczepić na zewnątrz plecaka. Wśród tego typu kubków są kubki termiczne, które od pewnego momentu królują również w codziennym życiu wielu ludzi.

Pojawiają się też kubki składające się w harmonijkę lub plastikowe, które tworzą zestawy i w prosty sposób można je włożyć jeden w drugi, aby nie zajmowały wiele miejsca.
A jeśli podczas wyjazdu ktoś chciałby napić się ze znajomymi, to w sklepach znajdzie też specjalne turystyczne kieliszki, np. ze stali.

Sztućce turystyczne

Wiele osób jadących na biwak chce poczuć, że jest na wyjeździe, więc odrzuca opcję zabrania normalnych sztućców z zastawy stołowej. Na szczęście na rynku jest wiele sztućców turystycznych, które spełnią się w każdej sytuacji.

Na pierwszy ogień przeważnie idą niezbędniki wojskowe i harcerskie, czyli zestawy sztućców składające się z łyżki, widelca i noża (często z otwieraczem do konserw). Nowsze zestawy mają pokrowce lub są zaczepiane na karabinku, żeby łatwiej było utrzymać je w jednym miejscu.

Ciekawym, chociaż nieszczególnie wygodnym, rozwiązaniem jest spork (od angielskiego spoon – łyżka i fork – widelec). Są to plastikowe niezbędniki, które z jednej strony mają łyżkę, a z drugiej widelec. Dodatkowo po jednej stronie widelca znajdują się ząbki od noża. Sporki są dostępne w wielu kolorach i rozmiarach. Występuje też wersja dla osób leworęcznych.

Na wyjazd warto zaopatrzyć się też w akcesoria potrzebne do gotowania, np. nylonową chochlę lub łyżkę do mieszania w garnku.

Pojemniki turystyczne na żywność

W przypadku wyjazdu „z dala od cywilizacji" warto wziąć ze sobą jakieś zapasy. Niejednokrotnie przygotowuje się już wstępnie jakiś obiad, który później wystarczy tylko podgrzać, pakuje się owoce, warzywa lub chowa wędliny i sery. Wszystkie wymienione produkty trzeba jakoś przewieźć, a pojemniki turystyczne na żywność są idealnym rozwiązaniem. Są szczelne, mają systemy odpowietrzania, a niektóre nawet działają jak termosy, utrzymując ciepło lub chłód wewnątrz pojemnika.

Pojemniki turystyczne są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, a wewnątrz jednej marki często tworzą zestaw, który razem zajmuje mniej miejsca. Istnieją też pojemniki z elastycznego materiału, które można złożyć na płasko, gdy nie są już potrzebne. To kolejny sposób na zaoszczędzenie miejsca.

Produkty

Zmień produkt
 
Zmień produkt
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.