Choroba Leśniowskiego-Crohna – główne symptomy i sposoby leczenia

Choroba Leśniowskiego-Crohna – główne symptomy i sposoby leczenia [1]
Choroba Leśniowskiego-Crohna – główne symptomy i sposoby leczenia [2]
Choroba Leśniowskiego-Crohna – główne symptomy i sposoby leczenia [3]
Choroba Leśniowskiego-Crohna – główne symptomy i sposoby leczenia [4]
Choroba Leśniowskiego-Crohna – główne symptomy i sposoby leczenia [5]

Kiedy boli nas brzuch, przez głowę przechodzi nam od razu tysiąc pomysłów na to, co może być przyczyną bolesności tej części ciała.

Co może oznaczać ból brzucha?

Okazuje się, że mogą to być dość błahe powody jak przejedzenie czy niestrawność, ale i objawy poważniejszej choroby, jak np. Leśniowskiego-Crohna. Jakie objawy daje choroba Leśniowskiego-Crohna i jak ją się leczy? W tym artykule omawiamy najważniejsze kwestie z tym związane.

Czym jest choroba Leśniowskiego-Crohna i jakie są jej przyczyny?

Choroba ta zaliczana jest do nieswoistych zapaleń jelit. Jest to przewlekła i nawracająca choroba układu pokarmowego. Przyczyny występowania tej choroby są różne. Może ona być uwarunkowana genetycznie, ale też może mieć podłoże autoimmunologiczne i środowiskowe. Więcej o czynnikach wywołujących chorobę Leśniowskiego-Crohna można przeczytać na portalu lacoral.pl.

Jakie są objawy choroby Leśniowskiego-Chrona?

Pierwszym objawem, który zwraca uwagę przy tej chorobie jest ostry ból brzucha. Często jest mylony z zapaleniem wyrostka robaczkowego, z uwagi na to, że jest umiejscowiony w prawej stronie ciała. Do bólu brzucha może dojść osłabienie organizmu, gorączka, a także utrata masy ciała. W czasie choroby mogą pojawić się wzdęcia, a także ropnie czy przetoki w okolicach odbytnicy. Trzeba jednak pamiętać, że te objawy mogą również wskazywać na szereg innych chorób. Dlatego istotne jest wykonanie badań potwierdzających podejrzenia. Do badań potwierdzających chorobę należą między innymi: CRP i OB, badanie endoskopowe jelita i usg jelit.

Jak leczy się chorobę Leśniowskiego-Crohna?

Choroba leczona jest przede wszystkim objawowo – leki dobiera się do objawów, jakie występują u konkretnego chorego, dlatego nie ma jednorodnych kuracji. Niejednokrotnie leki podaje się w formie czopków oraz wlewek. Niekiedy konieczne jest przyjmowanie sterydów. Przy tego rodzaju kuracjach warto korzystać również ze wsparcia układu pokarmowego, tak by mogła w nim odbudować się korzystna flora bakteryjna. Środki probiotyczne zawierające szczepy bakterii warto wybrać po konsultacji z lekarzem, by zapewniały one najlepszą ochronę układu pokarmowego w czasie kuracji.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.