Istota, przyczyny i objawy alergii pyłkowej - przewodnik alergika

Istota, przyczyny i objawy alergii pyłkowej - przewodnik alergika [1]
Istota, przyczyny i objawy alergii pyłkowej - przewodnik alergika [2]
Istota, przyczyny i objawy alergii pyłkowej - przewodnik alergika [3]
Istota, przyczyny i objawy alergii pyłkowej - przewodnik alergika [4]
Istota, przyczyny i objawy alergii pyłkowej - przewodnik alergika [5]

Z raportu lekarzy wynika, że z roku na rok do poradni alergologicznych zgłasza się coraz więcej osób, a liczba pacjentów, u których diagnozuje się różnego rodzaju uczulenia stale rośnie. Winą za dolegliwości alergolodzy obarczają przede wszystkim postęp cywilizacyjny.

Kierownik Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, prof. Ewa Czarnobilska, która od wielu lat bada alergie pyłkowe zauważyła, że w ostatnim czasie liczba alergików wzrosła dwukrotnie. Specjalistka zauważyła również związek uczuleń z jakością powietrza oraz zawartością chemii w kosmetykach i żywności. Jej tezę potwierdzają badania epidemiologiczne ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce), których wyniki jednoznacznie wskazują na to, że więcej osób cierpiących na alergię pyłkową mieszka w mieście, aniżeli na wsi.

Dlaczego rośnie liczba alergików?

Prof. Ewa Czarnobilska twierdzi, że liczba osób borykających się z problemem alergii pyłkowej rośnie z roku na rok, ponieważ żyjemy w zanieczyszczonym środowisku, a kosmetyki i żywność są wzbogacane chemią. Według alergolog substancje chemiczne, które nas otaczają, powodują liczne podrażnienia błon śluzowych, co ułatwia wnikanie do organizmu cząsteczek drażniących. Prof. Ewa Czarnobilska zaznacza jednocześnie, że liczba oraz rodzaj alergenów nie zmieniły się - jest ich dokładnie tyle samo co pięćdziesiąt lub sto lat temu. Niestety środowisko, w jakim się pojawiają, nie jest inne. Drobinki zanieczyszczające powietrze z łatwością łączą się z pyłkami i dostają się do organizmu człowieka, powodując reakcje alergiczne częściej i silniej niż w przeszłości. To właśnie postęp cywilizacyjny oraz rozwój przemysłu są odpowiedzialne za współczesną skalę alergii.

Co to jest alergia pyłkowa?

Jacek Paszkowski z Akademii Medycznej w Lublinie definiuje alergię pyłkową, zwaną również pyłkownicą, jako sezonowe, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek, nierzadko z napadami astmy oskrzelowej, a także czasami z objawami ze strony innych narządów takich jak skóra lub przewód pokarmowy. Specjalista zwraca uwagę na fakt, że ten rodzaj alergii towarzyszy ludzkości od wieków, a pierwsze wzmianki o jej występowaniu pochodzą z 1565 roku. Pierwsza charakterystyka pyłkownicy pojawiła się zaś w roku 1815 w wyniku prac badawczych Johna Bostocka. Jacek Paszkowski zauważa również, że alergia pyłkowa jest jedną z najczęściej występujących chorób sezonowych. Badacze szacują, że każdego roku z problemem boryka się nawet 21% populacji ludzkiej. Alergolodzy potwierdzają, iż w okresie od wiosny do jesieni w gabinetach pojawia się wiele osób odczuwających dokuczliwe objawy alergii podczas kwitnienia roślin.

Najczęstsze objawy alergii pyłkowej

Objawy alergii pyłkowej mogą pojawić się w każdym wieku. Literatura medyczna odnotowała bowiem przypadki wystąpienia pyłkownicy nawet u kilkumiesięcznych dzieci. Najczęściej jednak po raz pierwszy na uciążliwe dolegliwości skarżą się pacjenci w wieku 10-20 lat. Wśród najbardziej powszechnych objawów są:

  • nieżyt błon śluzowych nosa i oczu;
  • świąd, pieczenie, kłucie spojówek, śluzówek nosa, gardła, podniebienia i uszu;
  • uporczywe kichanie;
  • wodnista lub wodnisto-śluzowa wydzielina z nosa;
  • zatkany nos;
  • poranna suchość w gardle;
  • przekrwienie i łzawienie oczu;
  • obrzęk powiek;
  • światłowstręt;
  • objawy ogólne: uczucie rozbicia, zmęczenia, utrata łaknienia, bóle głowy, podwyższona temperatura ciała.

Każdy pacjent może odczuwać inne objawy alergii pyłkowej, które zazwyczaj dotyczą albo dolegliwości ze strony nosa lub oczu: http://www.claritine.pl/pl/o-alergii/rodzaje-alergii/alergia-na-pylki-roslin/. Zdarza się jednak, że dolegliwości nasilają się, atakując jednocześnie wszystkie narządy. Dzieje się tak najczęściej wraz z wiekiem chorego. Objawy nasilają się bowiem z sezonu na sezon, prowadząc, m.in. do astmy pyłkowej lub dolegliwości ze strony skóry, dlatego ważna jest odpowiednia diagnostyka i leczenie, które pozwolą uniknąć wielu chorób będących efektem ubocznym pyłkownicy.

Jakie rośliny najczęściej uczulają?

Nie wszystkie rośliny odpowiadają za alergię. Winnymi uczuleń można uznać bowiem tylko te, które emitują pyłek zawierający alergeny. Należą do nich przede wszystkim rośliny z rodziny traw oraz drzew. W pierwszej grupie można wyróżnić około 11 000 gatunków, z czego ponad 200 występuje w Polsce. Należą do nich, m.in. kupówka pospolita, mietlica pospolita, kostrzewa czerwona, rajgras wyniosły, tymotka łąkowa, tomka wonna, wiechlina łąkowa, wyczyniec łąkowy, życica trwała. Wśród drzew odpowiedzialnych za uczulenia można wskazać, np. leszczynę, olchę, brzozę, platan, buk, dąb oraz wierzbę.

Badacze nie znaleźli dotychczas skutecznego sposobu na uniknięcie alergii wziewnych, jednak podkreślają, że ich objawy można niwelować. Konieczne jest jednak ograniczenie czynników uczulających do minimum i stosowanie się do wskazówek lekarza, który zaproponuje leczenie. W czasie pylenia roślin warto też wspomagać się, np. maseczkami, które odizolują dostęp alergenów do błon śluzowych układu oddechowego. Ponadto dobrym pomysłem jest znalezienie miejsca, w którym odczuwamy najmniej objawów i czujemy się na tyle komfortowo, by móc odpocząć od przykrych dolegliwości.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.