Opatrywanie ran

Opatrywanie ran [1]
Opatrywanie ran [2]
Opatrywanie ran [3]
Opatrywanie ran [4]
Opatrywanie ran [5]

Rodzaj, materiałów opatrunkowych wykorzystanych do udzielenia pierwszej pomocy, zależy od charakteru obrażeń i ran powstałych w ich wyniku. Poniżej prezentujemy podstawowe informacje na temat wybranych artukułów opatrunkowych.

Bandaże dziane i elastyczne

Podstawowe artykuły opatrunkowe, stanowiące wyposażenie każdej apteczki. Pośrednio do opatrywania ran stosujemy bandaż dziany podtrzymujący, który przytrzymuje inne materiały opatrunkowe, mające bezpośredni kontakt z raną. Do usztywniania zwichnięć, skręceń, itp. urazów używamy bandaże elastyczne, które najczęściej wyposażone są w charakterystyczną zapinkę. Bandaże odznaczają się różnorodnymi szerokościami (kilka centymetrów) oraz długościami (kilka lub kilkanaście metrów).

Gazy opatrunkowe

Wykorzystywane są do bezpośredniego opatrywania ran powstałych w wyniku urazów lub zabiegów medycznych oraz do tamowania krwawienia. Należą do grupy chłonnych materiałów opatrunkowych. Gaza może być jałowa lub niejałowa. Jałowość, inaczej sterylność, materiału osiąga się w procesie sterylizacji. Oznacza ona brak w danym materiale drobnoustrojów (bakterii, grzybów, pierwotniaków i wirusów) oraz ich form przetrwalnikowych i wegetatywnych. Kolejnym ważnym parametrem charakteryzującym gazy opatrunkowe jest powierzchnia. Podstawową jednostką powierzchni gazy jest m². Na rynku możemy spotkać gazy o powierzchniach: 1/4 m², 1/2 m² i 1 m². Gazy produkowane są najczęściej z wybielonej bawełny i przyjmują postać rzadkiej tkaniny o różnych gęstościach: 13-nitkowa lub 17-nitkowa, rzadziej spotykana jest gaza 20-nitkowa.

Kompresy gazowe

Wykonane są z kilku warstw gazy jałowej lub niejałowej nałożonych na siebie. Ze względu na liczbę warstw wyróżniamy kompresy gazowe 8-warstwowe, 12-warstwowe, 16-warstwowe oraz 32-warstwowe. Mają kształt kilkucentymetrowych kwadratów. Stosowane są głównie do opatrywania mniejszych ran, a ich zaletą jest duża wytrzymałość na rozerwanie.

Kompresy włókninowe

Produkowane są z włókniny o różnej gramaturze, mogą być jałowe lub niejałowe. Ich ściślejsza struktura pozwala na wykorzystanie mniejszej liczby warstw, aby otrzymać podobny efekt jak przy kompresach gazowych, dlatego spotykamy kompresy 4-warstwowe, 8-warstwowe oraz 12-warstwowe. Sprzedawane są w formie kwadratów, ale mogę być swobodnie docinane w odróżnieniu od kompresów gazowych, gdzie istnieje ryzyko wysnucia się nitek.

Opatrunki

Najszersza grupa wśród artykułów opatrunkowych. Rozwój medycyny pozwala na wprowadzanie coraz to nowych innowacji w tej grupie produktów, zwłaszcza wśród opatrunków aktywnie wspomagający proces gojenia. Większość opatrunków spełnia przede wszystkim funkcję absorpcyjną (chłonną). Ponadto niektóre z nich dodatkowo mają za zadanie zatrzymanie wysięku lub utrzymanie odpowiedniego nawilżenia rany, co ma znaczenie w przypadku gojenia niektórych ran. Wyróżniamy opatrunki m.in.: adhezyjne, alginianowe, jodoforowe, hydrokoloidowe, hydropolimerowe (piankowe), hydrożelowe w formie stałej i żelu, poliamidowe, poliuretanowe, silikonowe. Dodatkowo spotykamy opatrunki z dodatkiem: parafiny, miodu, maści czy srebra. Jeżeli chcemy leczyć blizny, zastosujemy najpewniej opatrunek silikonowy. Przy leczeniu odleżyn, owrzodzeń lub ran cukrzycowych zastosujemy prawdopodobnie m.in. opatrunki alginianowe, hydrożelowe, jodoforowe (z jodyną), hydrokoloidowe lub hydropolimerowe. Na rany pooperacyjne wybierzemy opatrunki poliamidowe, poliuretanowe, hydrożelowe lub uniwersalne opatrunki chłonne, jeżeli rana goi się prawidłowo. Przy oparzeniach, zależnie od ich stopnia, możemy nakleić opatrunki hydrokoloidowe lub poliuretanowe. Właściwości tych opatrunków są często zbliżone, jednakże nie każdy opatrunek można zastosować na każdą ranę, dlatego przy wyborze opatrunku powinniśmy się kierować głównie wskazanym przez producenta zastosowaniem oraz zaleceniami lekarza.

Opatrunki indywidualne

Należą do grupy opatrunków chłonnych. Początkowo były produkowane na potrzeby służb mundurowych, w celu opatrywania ran postrzałowych. Obecnie są stosowane powszechnie. Składają się z dwóch tamponów połączonych bandażem dzianym. Pierwszy z tamponów jest stały, a drugi może być swobodnie przesuwany wg potrzeb. Używane są głównie do opatrywania ran postrzałowych i kłutych przelotowych, kiedy niezbędny jest opatrunek przy ranie wlotowej i wylotowej.

Paski do zamykania ran

Tzw. szwy zewnętrzne, to nic innego jak cienkie podłużne paski, które mogą zastąpić szwy przy podłużnych, niezbyt głębokich ranach i skaleczeniach. Sprzedawane są w jednym rozmiarze lub w różnych rozmiarach.

Plastry na odciski, opryszczkę lub blizny

Grupa plastrów dedykowanych stosowana m.in.: na odciski i pęcherze, wspomagająca leczenie blizn, na opryszczkę, na zrogowacenia skórne oraz przeciw wypadaniu włosów.

Plastry opatrunkowe

Podstawowe artykuły opatrunkowe w każdym domu. Są połączeniem przylepca i opatrunku. Plastry opatrunkowe możemy podzielić na dwie grupy: plastry sztukowane - podzielone na sztuki oraz plaster do cięcia - w długim pasku, który dzielimy samodzielnie wg naszych potrzeb. Wśród plastrów sztukowanych znajdziemy opakowania zarówno z plastrami różnych rozmiarów, jak i jednakowymi. Ponadto warto zwrócić uwagę na takie dodatkowe cechy jak: plastry dla dzieci - posiadające kolorowe rysunki, elastyczne - przydatne podczas uprawiania sportów oraz w miejscach ciała, gdzie dochodzi do dużych naprężeń, hipoalergiczne - nie powodujące alergii, przezroczyste - mniej widoczne i dające możliwość obserwowania rany oraz wodoodporne - chroniące ranę przed zamoczeniem.

Plastry w spayu

Stosuje się na oczyszczone i zdezynfekowane niewielkie rany lub otarcia. Plaster w sprayu tworzy na skórze przezroczysty, oddychający i odporny na wodę film, które jest barierą dla drobnoustrojów.

Przylepce

To plastry bez opatrunku o długości kilku metrów nawinięte na charakterystycznej szpuli. Wykorzystywane są do przytrzymywania opatrunków, drenów, rurek, itp. Na rynku możemy spotkać przylepce z różnych materiałów: foliowe, jedwabne, tkaninowe oraz włókninowe. Przylepce mogą mieć różne szerokości i długości.

Siatki i rękawy opatrunkowe

Służą do przytrzymywania opatrunków i są alternatywą dla bandaży. Rękaw opatrunkowy jest szczególnym rodzajem siatki opatrunkowej i służy przede wszystkim do opatrywania kończyn. Sprzedawane są także w formie gotowych aplikacji z konkretnym przeznaczeniem: na stopę, na ramię, na kolano, na głowę, na dłoń, na udo, na brzuch, na biodro, na klatkę piersiową, na łokieć, na palec lub na podudzie.

Waty

Zależnie od rodzaju mogą spełniać różne funkcje. Waty bawełniane, bawełniano-wiskozowe i celulozowe mogą być stosowane jako waty opatrunkowe, lecz nie należy ich stosować bezpośrednio na ranę. Służą jedynie jako element chłonny opatrunku lub jako podkład pod gips. Ponadto, po nasączeniu środkiem dezynfekującym, mogą być stosowane do przemywania skaleczeń, otarć, czy też tuż przed iniekcją. Wata celulozowa, potocznie nazywana ligniną, powstaje z przerobu drewna. Ponadto waty: bawełniano-wiskozowa, celulozowa i wiskozowa stosowane są przy zabiegach kosmetycznych lub do higieny osobistej.

Produkty

 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.