Orteza a stabilizator

Orteza a stabilizator [1]
Orteza a stabilizator [2]
Orteza a stabilizator [3]
Orteza a stabilizator [4]
Orteza a stabilizator [5]

Każdy przechodzący rekonwalescencje po kontuzji lub urazie narządów ruchu, np. kolana może mieć problem, kiedy przyjdzie mu dokonać wyboru aparatu ortopedycznego. Już samo nazewnictwo wprowadza wiele zamieszania: orteza, stabilizator, opaska, ściągacz, a może tutor? Dodatkowo sami sprzedawcy często nie rozróżniają wcześniej wspomnianych nazw i wprowadzają jeszcze większy zamęt, w którym ciężko się odnaleźć.

Opaska elastyczna

Zaczynając od najniższego kalibru ochrony naszych stawów, kierujemy nasze spojrzenia w stronę opasek. Zastosowanie opasek, które najczęściej wykonane są z materiału elastycznego, ogranicza się do profilaktyki lub niewielkich kontuzji typu lekkie skręcenia lub nadwyrężenia stawu. Taki aparat ortopedyczny pozwala nam na zachowanie optymalnej temperatury w stawie i jego okolicach i na tym w zasadzie koniec jego zalet. Opaskę stosunkowo łatwo odróżnić od pozostałych omawianych tutaj artykułów. Wykonana jest z cienkiego materiału i zakłada się ją przez nasunięcie na kończynę lub staw. Nie posiada żadnych dodatkowych zapięć typu rzep.

Ściągacz

Kolejny w naszym zestawieniu jest ściągacz. Stosowany zarówno w czasie rehabilitacji po przebytych urazach (w późniejszym stadium), jak i profilaktycznie. Stabilizuje i zmniejsza obciążenie stawu. Wykonany jest zazwyczaj z grubszego materiału niż opaska oraz najczęściej jest wyposażony w element ściągający mocowany na rzep, mimo to często nazwy opaska i ściągacz są błędnie używane naprzemiennie. Ponadto czasem mylony jest ze stabilizatorem.

Orteza, stabilizator, tutor

Nie przypadkowo połączono te trzy pojęcia. Są ze sobą ściśle związane. Otóż orteza jest pojęciem najszerszym i zawiera w sobie oba pozostałe. Innymi słowy stabilizatory i tutory są szczególnymi odmianami ortez. Należy pamiętać zatem, że choć każdy stabilizator i tutor jest ortezą, to nie każda orteza jest tutorem lub stabilizatorem.

Tutor stosowany jest w początkowym okresie rehabilitacji, głównie po zabiegach operacyjnych i jego zadaniem jest całkowite usztywnienie kończyny i utrzymanie jej w pozycji wyprostowanej w zakresie od 0° do 20°. Zastępuje gips w sytuacjach, w których nie doszło do złamania, a jedynie uszkodzenia więzadeł, itp.

Większy problem możemy mieć z odróżnieniem ortezy od stabilizatora. Wynika to z faktu, że stabilizator jest ortezą spełniającą funkcję stabilizującą. Poza tym może ona spełniać funkcję kompensacyjną lub korekcyjną. Zarówno ortezy, jak i stabilizatory mogą mieć konstrukcję miękką lub sztywną. W drugim przypadku charakterystyczne są boczne wzmocnienia wykonane z aluminium (lub innego mocnego tworzywa) i połączone przegubem, co jest niezbędne np. przy uszkodzeniu więzadeł bocznych. Poza tym stabilizatory i ortezy stosowane są w przypadku większych urazów i dolegliwości lub po zabiegach operacyjnych (już po zastosowaniu tutora).

Podsumowanie

Wybór aparatów ortopedycznych jest bardzo szeroki, dlatego z całą pewnością można znaleźć coś dla siebie, ale i jednocześnie łatwo dobrać niewłaściwy. Warto w tej kwestii zdać się na specjalistę, gdyż każdy uraz może być nieco inny. Poza tym warto również nie dokonywać wyboru tylko w oparciu o kryterium ceny. Opaska elastyczna i ściągacz powinny być raczej stosowane tylko w profilaktyce zapobiegawczej, natomiast orteza, stabilizator, czy tutor w przypadku rehabilitacji zgodnie z zaleceniami lekarza.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.