Stabilizator kolana

Orteza a stabilizator [1]
Orteza a stabilizator [2]
Orteza a stabilizator [3]
Orteza a stabilizator [4]
Orteza a stabilizator [5]

Staw kolanowy

Szczególny i najbardziej urazowy staw, obok skokowego, to staw kolanowy. Prawdopodobnie nie ma osoby, która nie znałaby kogoś kto ma lub miał poważniejszy problem z kolanem. Sytuacja ta dotyka najczęściej sportowców, czy nawet sportowców amatorów. Staw ten z racji swego usytuowania najbardziej jest narażony na wszelkiego rodzaju urazy i poddawany jest ciągłym przeciążeniom, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego.

Ból kolana przy zginaniu czy profilaktyka

Powodem do zastosowania stabilizacji kolana bądź rzepki może być profilaktyka. Jeżeli odczuwamy ból w obrębie kolana lub mieliśmy już w przeszłości z nim problemy, warto stosować odpowiedni aparat ortopedyczny w celu zapobieżenia groźniejszej kontuzji. Ponadto są jeszcze sytuacje kiedy wracamy po groźniejszej kontuzji lub jesteśmy "zmuszeni" do uprawiania sportu z niezaleczoną kontuzją. Kolano to wbrew pozorom nie jest prosty w budowie staw, a dolegliwości związanych z nim może być co najmniej kilka. Warto skontaktować się ze specjalistą, kiedy zauważymy coś niepokojącego.

Kolano czy rzepka

Poza wyborem rodzaju stabilizacji, oczywiście po konsultacji lekarskiej, tj. opaska / ściągacz, orteza, stabilizator, czy tutor, między którymi różnice przedstawiliśmy tutaj, czeka nas jeszcze wybór typu stabilizacji. Sprowadza się do odpowiedzi na pytanie: czy chcemy stabilizować tylko kolano, a może kolano i rzepkę, albo tylko rzepkę? Ponadto mamy możliwość unieruchomienia stawu kolanowego za pomocą tutora, jednak to rozwiązanie dotyczy szczególnych przypadków. Dobór rozmiaru jest już kwestią indywidualną i warto zwłaszcza w przypadku stawu kolanowego unikać rozmiarów uniwersalnych. Stabilizator lub orteza dla każdego może się okazać do niczego.

Podsumowanie

Dobrze dobrany, jeżeli chodzi o rodzaj i typ, a także rozmiarowo aparat ortopedyczny spełni swoje zadanie, podczas gdy źle dobrany może przyczynić się do nieszczęścia w postaci poważniejszego urazu. Pamiętajmy o tym szukając wsparcia dla naszych stawów i nie dobierajmy go na własną rękę, chyba że mamy już w tym zakresie jakieś doświadczenia.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.