Stabilizatory medyczne – rodzaje i zastosowanie

Stabilizatory medyczne - rodzaje i zastosowanie [1]
Stabilizatory medyczne - rodzaje i zastosowanie [2]
Stabilizatory medyczne - rodzaje i zastosowanie [3]
Stabilizatory medyczne - rodzaje i zastosowanie [4]
Stabilizatory medyczne - rodzaje i zastosowanie [5]

Stabilizatory medyczne są powszechnie stosowane w fizjoterapii oraz rehabilitacji. Wspomagają układ mięśniowy i wzmacniają stawy oraz więzadła, które z różnych przyczyn nie są w stanie samodzielnie sprostać stawianym przed nimi wymaganiom. Stabilizator jest doskonałym zabezpieczeniem, które powstrzymuje pogłębianie się urazów oraz wspomaga proces rehabilitacji. Coraz częściej jest też stosowany w przypadku działań profilaktycznych przez pracowników fizycznych i zawodowych sportowców.

Podział stabilizatorów ze względu na usztywniany staw

Wybranie odpowiedniego rodzaju stabilizatora jest bardzo ważnym zadaniem. Pierwszy krok polega na ustaleniu, jaki staw należy usztywnić. Wyróżnia się stabilizatory kończyn dolnych, kończyn górnych oraz ortezy kręgosłupa.

Stabilizatory kończyn dolnych

Wśród stabilizatorów kończyn dolnych wyróżnia się stabilizatory stawu skokowego, kolanowego i biodrowego.

Stabilizator stawu skokowego zabezpiecza i unieruchamia stopę. Najczęściej jest stosowany w celach profilaktycznych, po naciągnięciu ścięgna Achillesa oraz po wszelkiego rodzaju uszkodzeniach stawu skokowego.

Stabilizator stawu kolanowego usztywnia i odciąża staw kolanowy. Bardzo często jest stosowany przez zawodowych sportowców w ramach profilaktyki, jednak sprawdza się również po kontuzjach kolana i podudzia.

Stabilizator stawu biodrowego jest w ramach rehabilitacji pooperacyjnej, gdy pacjent uczy się od nowa chodzić.

Stabilizatory kończyn górnych

W przypadku stabilizatorów kończyn górnych wyróżnia się stabilizatory dłoni oraz stawu łokciowego i barkowego.

Stabilizatory dłoni i nadgarstka są najczęściej wykorzystywane przez osoby o słabych nadgarstkach, którym grozi kontuzja oraz osoby z zespołem cieśni nadgarstka.

Stabilizator stawu łokciowego chroni przed urazami stawu łokciowego, ponieważ w odpowiednim momencie blokuje kończynę, uniemożliwiając przeprosty. Często jest wykorzystywany przez zawodowych sportowców. Wspomaga też rehabilitację u osób po kontuzjach oraz cierpiących na zespoły bólowe.

Stabilizator stawu barkowego wspomaga prawidłowe ułożenie ramienia i najczęściej jest wykorzystywany w rehabilitacji.

Ortezy kręgosłupa

Ortezy kręgosłupa usztywniają kręgosłup oraz wymuszają prawidłową sylwetkę. Obejmują pasy ortopedyczne odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, gorsety ortopedyczne dla odcinka piersiowego kręgosłupa oraz kołnierze ortopedyczne dla odcinka szyjnego kręgosłupa. Najczęściej wykorzystuje się je w leczeniu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz w zespołach bólowych.

Rodzaje stabilizatorów w zależności od ich elastyczności

Większość stabilizatorów można dodatkowo podzielić w zależności od ich elastyczności. Dzięki temu osoba, która szuka stabilizatora odciążającego staw, nie musi decydować się na profesjonalny sprzęt dla sportowców albo masywny stabilizator medyczny stosowany po poważnych kontuzjach.

Stabilizatory miękkie

Stabilizator miękki jest elastyczny i bardzo często po prostu wsuwa się go na kończynę, zabezpieczając odpowiedni staw. Trochę bardziej zaawansowane stabilizatory są zapinane na rzepy, dzięki czemu lepiej dostosowują się do grubości kończyny. Tego typu stabilizatory najczęściej są wykorzystywane w celach profilaktycznych lub przy zespołach bólowych. Stabilizatory miękkie są powszechnie dostępne i można je kupić w sklepach rehabilitacyjnych, a nawet w niektórych aptekach.

Stabilizatory twarde

Stabilizatory twarde mają usztywniające szyny, które ograniczają możliwość ruchu do ściśle określonej płaszczyzny lub całkowicie unieruchamiają kończynę (dlatego czasami są wykorzystywane zamiast gipsu). Na ogół są też dłuższe niż stabilizatory miękkie, w ten sposób lepiej odciążają uszkodzone mięśnie i stawy. Stabilizatory twarde najczęściej stosuje się po operacjach i kontuzjach, aby umożliwić odpowiednią rehabilitację.

Stabilizatory sportowe

Stabilizator sportowy jest najdroższym rodzajem stabilizatora, bardzo często wykonuje się go na zamówienie dla konkretnego sportowca. Najczęściej jest stosowany w celach profilaktycznych, aby ochronić obciążone stawy przed kontuzjami.

Kiedy stosować stabilizator?

Podstawowym zadaniem stabilizatora jest ograniczenie możliwości ruchu w przypadku kontuzji lub wystąpienia takiego ryzyka. Stabilizator nie dopuszcza do rozwoju uszkodzeń w stawach lub mięśniach poprzez odpowiedni ucisk i skorygowanie ewentualnych luzów w stawie.

Stabilizator można stosować w celach profilaktycznych, gdy istnieje duże ryzyko przeciążenia stawu, np. podczas regularnego uprawiania sportu lub w pracy fizycznej. O ile stabilizator sportowy należy nosić regularnie, o tyle trzeba zdawać sobie sprawę, że nie można zbyt długo korzystać z pozostałych typów stabilizatorów, ponieważ mięśnie mogą się za bardzo przyzwyczaić do zewnętrznego wsparcia. W tej sytuacji stabilizator przyniesie więcej szkód niż korzyści. W związku z tym przed zakupem stabilizatora najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

Oprócz działań profilaktycznych stabilizatory stosuje się również w przypadku kontuzji oraz po zabiegach operacyjnych. Tutaj jednak konieczna jest konsultacja lekarska. Samodzielne próby leczenia mogą doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.