Jak leczyć odleżyny u osób starszych?

Jak leczyć odleżyny u osób starszych? [1]
Jak leczyć odleżyny u osób starszych? [2]
Jak leczyć odleżyny u osób starszych? [3]
Jak leczyć odleżyny u osób starszych?
Jak leczyć odleżyny u osób starszych? [5]

Przykuci do łóżka chorzy bardzo często skarżą się na pojawiające się odleżyny, które sprawiają dodatkowe cierpienie i niekorzystanie wpływają na stan psychiczny. Przyczyny odleżyn wiążą się bezpośrednio z długotrwałym uciskiem i niedotlenieniem tkanek, powodując tym samym problemy z naczyniami i obrzęk ciała, z czasem doprowadzając do martwicy tkanek podskórnych. Prawidłowa pielęgnacja odleżyn wymaga nie tylko korzystania z profesjonalnych opatrunków, które znacznie przyśpieszają proces gojenia się rany, ale przede wszystkim poświęcenia cennego czasu przeznaczonego na higienę wrażliwych części ciała.

Rany na skórze

Odleżyny najczęściej pojawiają się w okolicy pośladków, kości krzyżowej, na łopatkach i w okolicy stawu biodrowego. Chociaż przyczyny odleżyn (więcej w temacie odleżyn możesz przeczytać na stronie http://www.dlaspecjalistow.mojarana.pl/pl/leczenie-ran/odlezyny) są bardzo łatwe do zdiagnozowania (długo trwały ucisk blokujący przepływ krwi), to ich leczenie jest wyjątkowo czasochłonne. Zmniejszenie dopływu krwi powoduje, iż pojawia się obrzęk i rumień, któremu towarzyszy ból. Z czasem dochodzi do tego łuszczenie się i zasinienie skóry, z której zaczyna się sączyć płyn surowiczy. Tkanki stopniowo zaczynają stopniowo umierać i oddzielać się od zdrowych części. Zaniedbane odleżyny mogą stać się bezpośrednią przyczyną zgonu, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno ich lekceważyć i jak najszybciej rozpocząć leczenie, zwłaszcza u osób starszych, u których okres rekonwalescencji znacznie się wydłuża.

Rodzaje odleżyn i ich leczenie

Wyróżnia się pięć rodzajów odleżyn wedle skali Torrance'a:

 • I stopnia: to blednące pod wpływem nacisku zaczerwienienie świadczące o znikomych uszkodzeniach naczyń krwionośnych;
 • II stopnia: pojawia się rumień, któremu często towarzyszu obrzęk tkanki oraz przewlekły ból;
 • III stopnia: zostaje uszkodzona tkanka podskórna, pojawiają się rany wypełnione czerwoną ziarniną lub żółtą masą;
 • IV stopnia: pojawia się martwica tkanki podskórnej spowodowana zapaleniem i zakrzepicą naczyń;
 • V stopnia: to zaawansowana martwica obejmująca mięśnie, stawy i kości. Tkanki rozpadają się, występuje czarna martwica, której towarzyszy bardzo silny ból.

Leczenie odleżyn u osób starszych jest szczególnie utrudnione z powodu długiej rekonwalescencji oraz potrzeby poświęcania sporej ilości wolnego czasu. Opiekując się osobą z odleżynami, należy:

 • Systematycznie, co 2-3 godziny zmieniać jej położenie;
 • 3-4 razy dziennie należy doglądać ran: nie wolno ich dotykać gołymi rękami ani też naciskać, zaleca się ich oczyszczanie oraz częstą zmianę opatrunków;
  W czasie upałów zwilżać skórę chorego i stosować sypki talk; zimą doskonale sprawdzi się oliwka dla dzieci;
 • Codziennie oklepywać miejsca narażone na ucisk, poprawiając tym samym krążenie krwi;
 • Systematycznie zmieniać pościel chorego, naciągać prześcieradło i pilnować, by nie znajdowały się na nim resztki jedzenia. Podobna sytuacja dotyczy częstej zmiany bielizny;
 • Stosować zabezpieczenia przed uciskiem, wykorzystując do tego poduszki, wełniane wałki oraz delikatną, owczą skórę;
 • Do mycia używać mydła o odczynie 5,5 pH oraz bawełnianego, miękkiego ręcznika.

Opatrunki i specjalne materace

Odpowiednie akcesoria nie tylko chronią przed odleżynami, ale także przyśpieszają gojenie się ran oraz pozwalają zaoszczędzić czas przeznaczony na pielęgnację chorego. Nieocenioną pomocą w leczeniu odleżyn jest zakup specjalnych opatrunków, które w 50% przyśpieszają czas gojenia się ran (pochłaniają nadmiar wysięku z tkanek), krążków przeciwodleżynowych na pośladki, ochraniaczy na stopy oraz łokcie, a także specjalnych podpórek na kolana. Głównym zadaniem opatrunku jest utrzymywanie wysokiej wilgotności rany, niedopuszczenie do rozwoju bakterii przy jednoczesnej wymianie gazowej, usuwaniu toksycznych cząstek oraz utrzymaniem odpowiedniej temperatury ciała. W sklepach medycznych można kupić kilka rodzajów plastrów na odleżyny: hydrożelowe, opatrunki poliuretanowe, alginiany, hydrokoloidy, błony półprzepuszczalne i dekstranomery. Z kolei materace przeciwodleżynowe zostały zaprojektowane w ten sposób, aby regularnie, za pomocą pompki, zmieniać ciśnienie w środku materaca, dzięki czemu zmniejsza się ucisk na ciało, co przeciwdziała powstawaniu nowych ran. Odleżyny można leczyć w domu, ale pod stała kontrola lekarza, który pomaga zadecydować o terapii chorego: stosowaniu środków opatrunkowych, antybiotyków lub interwencji chirurgicznej.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.