Dobór idealnych oprawek do kształtu twarzy

Dobór idealnych oprawek do kształtu twarzy [1]
Dobór idealnych oprawek do kształtu twarzy [2]
Dobór idealnych oprawek do kształtu twarzy [3]
Dobór idealnych oprawek do kształtu twarzy [4]
Dobór idealnych oprawek do kształtu twarzy [5]

Okulary stały się bardzo modnym dodatkiem, dlatego coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. W dzisiejszych czasach nie ma już znaczenia, czy ktoś nosi okulary korekcyjne czy zwykłe „zerówki", które mają dodać mu klasy i inteligencji lub stanowić atrakcyjny dodatek do stroju. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie oprawki będą pasować do wszystkich kształtów twarzy. W tym artykule dowiesz się, w jakich oprawkach będziesz najlepiej wyglądać.

Podstawowe zasady wyboru oprawek

Istnieje kilka podstawowych zasad, do których warto się dostosować, wybierając oprawki. Przede wszystkim okulary muszą dobrze leżeć, czyli nie mogą być zbyt luźne ani zbyt ciasne. W pierwszym przypadku mogą zsuwać ci się z nosa, co będzie męczące, a na dłuższą metę irytujące, a w drugim możesz dorobić się bólu głowy. W związku z tym koniecznie sprawdź długość zauszników. Bardzo często zdarza się, że są za krótkie i opierają się na uchu, podczas gdy powinny przylegać do głowy.

Kolejną rzeczą, na którą powinno się zwrócić uwagę są nanośniki. Są to małe płatki, najczęściej wykonane z silikonu, które opierają się na nosie. Dobrze jeśli istnieje możliwość regulacji i dostosowania ich do szerokości nosa. Jeśli jednak nie ma takiej opcji, to pamiętaj, że okulary od razu powinny idealnie leżeć. Nic się nie ułoży, nie poprawi i nie dostosuje z czasem. To nie są buty, do których można przywyknąć.

Oprawki powinny pasować do Twojej twarzy i dobrze się z nią komponować. Chodzi tu zarówno o kształt, wielkość i szerokość oprawek, jak również o ich kolor. Oprawki powinny ukrywać niedoskonałości i uwypuklać zalety. Jeśli więc masz szczupłą i wąską twarz, nie wybieraj dużych oprawek, ponieważ Cię przytłoczą i znikniesz za nimi. Pamiętaj też, że oprawki powinny kończyć się na linii łuków brwiowych. Dzięki temu wyglądają naturalniej. Z kolei kolor oprawek zależy od indywidualnych upodobań, jednak zasadniczo osoby z ciemnymi włosami lepiej wyglądają w czarnych oprawkach niż osoby z jasnymi włosami.

Wybór oprawek w zależności od kształtu twarzy

Jeśli chcesz dobrze wyglądać w okularach, zacznij od określenia kształtu swojej twarzy. W ten sposób określisz, w jakim typie oprawek będziesz najlepiej wyglądać. Oczywiście możesz przymierzać oprawki, które teoretycznie nie powinny pasować i znaleźć takie, w których będziesz się doskonale czuć, jednak wiedza o kształcie twarzy pomoże Ci ograniczyć liczbę okularów przymierzanych przed zakupem.

Podstawowa zasada jest taka, że oprawki powinno się dopasowywać na zasadzie kontrastu. Jeśli masz okrągłą twarz, to lepiej będziesz wyglądać w prostokątnych oprawkach, a osoby o ostrych rysach twarzy złagodzą swój wizerunek, wybierając zaokrąglone oprawki.

Twarz owalna

Osoby o owalnej twarzy mają najprostsze zadanie, ponieważ dużo łatwiej będzie im dobrać odpowiednie oprawki dzięki neutralnym i łagodnym rysom twarzy. Cechami charakterystycznymi owalnej twarzy są dobrze zachowane proporcje oraz delikatne zaokrąglenia. W związku z tym dobrze sprawdzą się standardowe i lekko kanciaste oprawki, za to zupełnie nie będą pasować duże, okrągłe okulary i szerokich oprawkach. Warto też zwrócić uwagę na pociągłość twarzy. Jeśli charakteryzujesz się podłużną twarzą, to wybieraj trochę większe okulary, żeby optycznie zmniejszyć wielkość twarzy.

Twarz okrągła

Cechą charakterystyczną osób o okrągłej twarzy jest duża symetria przybliżająca twarz do okręgu. Jest więc dość szeroka, ale krótka. Właśnie dlatego warto wizualnie trochę zwęzić i wydłużyć twarz, decydując się na prostokątne oprawki. Zresztą wszystkie kanciaste oprawki powinny się świetnie prezentować. Przy takim kształcie twarzy należy unikać okrągłych oprawek.

Twarz kwadratowa

Kwadratowy typ twarzy, jak sama nazwa wskazuje, zbliża twarz do kwadratu, a więc cechuje się podobną wysokością i szerokością twarzy, a do tego szeroką, kanciastą szczęką oraz szerokim czołem. Twarz o tym kształcie należy więc nieco złagodzić, wybierając zaokrąglone oprawki (ale raczej nie okrągłe). Warto zwrócić uwagę na wysokość oprawek i dobrać model, który nie będzie przytłaczający (za duże oprawki) ani wizualnie nie poszerzy twarzy (coś takiego może się zdarzyć przy zbyt wąskich oprawkach).

Twarz prostokątna

Twarz o prostokątnym kształcie jest wizualnie bardzo podobna do twarzy kwadratowej i również cechuje się kanciastą, szeroką szczęką oraz szerokim czołem. Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że twarz prostokątna jest znacznie dłuższa niż twarz kwadratowa. I to jest właśnie podstawowa rzecz, na której należy się skupić przy wyborze odpowiednich oprawek. Warto wybrać zaokrąglone lub okrągłe okulary, które nie tylko złagodzą rysy twarzy, ale również wizualnie skrócą twarz.

Twarz trójkątna

Osoby o trójkątnej twarzy mają szerokie czoło i wąski, często nieco spiczasty podbródek. Aby nieco wyrównać proporcje takiej twarzy polecane są oprawki zaokrąglone w dolnej części. Przy twarzy w kształcie trójkąta zdecydowanie należy unikać kanciastych, prostokątnych oprawek, które nie będą współgrać z dolną częścią twarzy.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.