Jak chronić oczy przed słońcem?

Jak chronić oczy przed słońcem? [1]
Jak chronić oczy przed słońcem? [2]
Jak chronić oczy przed słońcem? [3]
Jak chronić oczy przed słońcem? [4]
Jak chronić oczy przed słońcem? [5]

Noszenie okularów przeciwsłonecznych jest modne, a szczyt popularności na ich używanie przypada co roku, w każdym sezonie letnim. Poza niezaprzeczalnym walorem estetycznym okulary przeciwsłoneczne mogą stanowić istotną barierę, chroniącą wzrok przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, a w szczególności przed jego składową, w postaci promieniowanie ultrafioletowego.

Okulary przeciwsłoneczne - tylko z odpowiednim filtrem

Trudno oprzeć się pokusie zakupu tanich i modnie wyglądających okularów, dostępnych często na straganach i ulicznych stoiskach. Niestety okulary takie mają jedną, ale bardzo poważną wadę, która może być przyczyną poważnych konsekwencji zdrowotnych. Chodzi mianowicie o brak odpowiedniego filtra, zabezpieczającego oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

Promieniowanie UV, które dociera do powierzchni Ziemi dzieli się na dwa zakresy: UVA (od 400 do 315 nanometrów) oraz UVB (od 315 do 280 nanometrów). Jest to promieniowanie niedostrzegalne dla człowieka, o długości mniejszej niż fale z zakresu światła widzialnego.
Oko, które samo w sobie jest w stanie bronić się przed nadmiernym promieniowaniem, może być wspomagane przez odpowiednie szkła okularowe wyposażone w filtry UVA i UVB.

Zwykłe przyciemniane szkła, często spotykane w okularach "ze straganu" ograniczają dopływ światła widzialnego i jednocześnie wystawiają "nieprzygotowane" oko na pełną dawkę promieniowania UV. Dlatego też, znacznie lepiej jest nie nosić okularów bez filtra, niż zakładać je i narażać oko na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe, które chociaż nie jest odbierane przez zmysł wzroku, to ma destrukcyjny wpływ na jego funkcjonowanie.

Podsumowując: to, że okulary mają ciemne szkła, nie znaczy automatycznie, że chronią przed promieniowaniem UV. Szkła posiadające odpowiedni filtr będą oznaczone za pomocą np. znaku CE. Oznacza on zgodność z normą DIN EN ISO 12312-1 oraz dyrektywą 89/686 EWG. Wszelkie wątpliwości można rozwiać, udając się z danymi okularami do salonu optycznego.

Promieniowanie UV - zagrożenia dla wzroku

Czym grozi nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe? W przypadku oczu może dojść do:

 • uszkodzenia rogówki,
 • powstania stanów zapalnych w obrębie rogówki i spojówki,
 • zajścia zmian zwyrodnieniowych w obrębie plamki żółtej,
 • zachorowania na zaćmę.

Modyfikacje wpływające na własności szkieł okularowych

Aby zwiększyć funkcjonalność szkieł montowanych w okularach przeciwsłonecznych, stosuje się różnorodne powłoki modyfikujące ich właściwości:

 • filtr polaryzacyjny - ogranicza odbicia i sprawia, że widziane kolory stają się bardziej żywe oraz, że oczy się mniej męczą. Używanie szkieł z filtrem polaryzacyjnym może jednak wiązać się z nieoczekiwanymi problemami. Przykład? Niektóre smartfony nie będą dały się obsługiwać w tego typu szkłach. Przykładem może być tu Honor 9. W przypadku tego modelu, to co jest wyświetlane na ekranie będzie nie widoczne dla osób używających okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją,
 • powłoka antyrefleksyjna - zapobiega powstawaniu odbić na powierzchni szkła. W efekcie uzyskuje się bardziej ostry obraz. Same szkła również prezentują się atrakcyjniej,
 • powłoka hydrofobowa - ogranicza zaparowywanie szkieł,
 • powłoka lustrzana - zapewnia wyjątkowo dobrą ochronę przed promieniowaniem podczerwonym, zapobiegając poparzeniom,
 • powłoka oleofobowa - zmniejsza podatność na osadzanie się zabrudzeń. To świetny sprzymierzeniec w walce z tłustymi odciskami palców,
 • powłoka utwardzana - zwiększona odporność na zarysowania, szczególnie ważna w przypadku szkieł wykonanych z plastiku,
 • szkła z fotochromem - tego typu szkła reagują na ilość światła padającego na ich powierzchnię. W efekcie, w zależności od natężenia światła, szkła ciemnieją lub rozjaśniają się. Tego typu szkła stosuje się np. w okularach korekcyjnych, rozszerzając ich funkcjonalność o ochronę oczu przed promieniowaniem UV, bez konieczności zakupu osobnej pary okularów przeciwsłonecznych.

Zabarwienie szkieł - czy ma znaczenie?

Barwa szkieł w okularach przeciwsłonecznych nie służy tylko i wyłącznie nadaniu im atrakcyjnego pod względem wizualnym wyglądu. Kolor jaki mają szkła wpływa istotnie na parametry obrazu jaki przez nie widać. Dlatego też, wybierając barwę szkieł, warto kierować się nie tylko gustem i osobistymi upodobaniami, ale przede wszystkim brać pod uwagę wymagania jakim sprostać będą musiały dane okulary.

Można wyróżnić następujące barwy szkieł spotykanych w okularach przeciwsłonecznych:

 • błękit - dobry wybór w przypadku zmiennego oświetlenia, poprawia widzenie o zmroku,
 • brąz - soczewki o tej barwie wpływają na polepszenie kontrastu i poprawę głębi ostrości widzianego obrazu. Z tego powodu są szczególnie polecane dla kierowców,
 • czerwień - idealny do noszenia z rana i wieczorem, gdy jest mniej ostrego światła,
 • fiolet - polepsza widzenie na większe odległości,
 • szarość - soczewki najwierniej odwzorowujące barwy i kontrast. Dzięki temu są najbardziej uniwersalne,
 • zieleń - wpływa na poprawę widzenia przy mniejszej ilości światła, nie może być jednak używana przez uczestników ruchu drogowego, gdyż ogranicza właściwe widzenie kolorów sygnalizacji świetlnej.

Istotną rolę odgrywa również stopień zabarwienia szkieł (określany również jako kategoria filtra). Określa on stopień redukcji promieniowania słonecznego po przejściu przez filtr. W przypadku okularów przeciwsłonecznych wyróżnia się cztery kategorie:

 • 1 (cat.1) - redukcja do ok. 43 procent,
 • 2 (cat.2) - redukcja od 43 do 18 procent,
 • 3 (cat.3) - redukcja od 18 do 8 procent,
 • 4 (cat.4) - redukcja od 8 do 3 procent.

Dobór szkieł z odpowiednim filtrem to kluczowa sprawa. Nie ma okularów w pełni uniwersalnych. Na dni, gdy warunki oświetleniowe są zmienne, najlepszym wyborem będą szkła z filtrem cat.1, podczas gdy w słoneczny letni dzień lepiej sprawdzą się te z filtrem cat.2. Wyjeżdżając do miejsc o dużym nasłonecznieniu - góry, kraje egzotyczne, doskonale sprawdzą się okulary z filtrem cat.3 lub cat 4.

Dobór odpowiedniego filtra warto skonsultować z optykiem lub okulistą.

Okulary przeciwsłoneczne a okulary korekcyjne

Osoby z wadą wzroku nie muszą w żadnym razie rezygnować z okularów przeciwsłonecznych. Spotyka się przypadki, gdy ktoś kto posiada niską wadę, decyduje się korzystać ze zwykłych okularów przeciwsłonecznych, poświęcając ostrość widzenia na rzecz komfortu. Nie musi jednak tak być. Nie trzeba również korzystać z soczewek kontaktowych, szczególnie, że nie każdy może je nosić.

Prostym i skutecznym rozwiązaniem tego problemu będzie wybór okularów przeciwsłonecznych ze szkłami korekcyjnymi. W przypadku drobnej wady, szkła nie będą w żaden sposób różnić się z wyglądu względem szkieł nie oferujących korekcji. W przypadku konieczności stosowania grubszych szkieł, do większych wad, ich rozmiar może być skutecznie maskowany przez odpowiedni typ oprawki oraz przez wybór odpowiednio pocienionych soczewek.

Inną opcją pozwalająca na korzystanie z dobrodziejstw posiadania okularów przeciwsłonecznych, jest wybór soczewek ze wspomnianym już fotochromem. Takie rozwiązanie łączy w jednej oprawce funkcjonalność okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.