Gdy boli brzuch

Gdy boli brzuch [1]
Gdy boli brzuch [2]
Gdy boli brzuch [3]
Gdy boli brzuch [4]
Gdy boli brzuch [5]

Od czasu do czasu zdarza się to każdemu. Drobny błąd dietetyczny, nadmierna ilość alkoholu, stres lub po prostu zbyt duża ilość jedzenia – to wszystko czasami przyczynia się do przykrych dolegliwości wśród, których dominuje, nierzadko silny, ból brzucha. Objawy bólowe nigdy nie należą do przyjemności. Na szczęście większość tego typu problemów zdrowotnych ma niegroźne podłoże i łatwo sobie z nimi uporać domowymi sposobami nawet bez ingerencji lekarzy.

Dlaczego boli?

Kiedy mówimy o bólu brzucha, mamy na myśli zazwyczaj kilka różnych dolegliwości – od uczucia gniecenia w żołądku, poprzez skurcze aż po ostry, kolkowy ból brzucha. Jednak bez względu na charakter bólu, w większości tych przypadków poradzimy sobie sami.

Żeby wiedzieć, jak sobie radzić, dobrze jest znać przyczynę naszych dolegliwości. Do najczęstszych powodów występowania bólów brzucha należą błędy dietetyczne, zatrucia pokarmowe, niestrawność lub po prostu zbytnie folgowanie sobie z ilością spożywanych pokarmów. Zdarza się także, że przyczyna silnych bólów brzucha jest niezależna od nas – alergie pokarmowe lub grypa żołądkowa nie zdarzają się zbyt często ale także potrafią dokuczyć. U kobiet częstą, acz całkowicie niegroźną, przyczyną dolegliwości bólowych ze strony brzucha są bóle miesiączkowe lub owulacyjne. Czasami ucisk w okolicy żołądka spowodowany jest zupełnie czymś innym – kłopotom z sercem lub nerkami, a nawet pęcherzem moczowym także mogą towarzyszyć bóle w okolicach brzucha i pleców.

Jak sobie radzić z bólem brzucha?

Z większością wymienionych wcześniej przyczyn bólów brzucha poradzimy sobie domowymi sposobami. W przypadku niestrawności lub zatrucia pokarmowego doskonale rozprawią się leki i zioła z babcinej apteczki. W takim przypadku sięgnąć powinniśmy po miętę, dziurawiec, piołun i rumianek. Tego typu ziołowe herbatki bez trudu poradzą sobie z naszym podrażnionym i bolącym żołądkiem.

Jeśli przyczyna naszych kłopotów leży gdzie indziej lub domowe zioła radzą sobie mało skutecznie, ulgę przyniosą nam środki i leki przeciwbólowe oraz rozkurczowe dostępne w każdej aptece bez recepty. Teko typu farmaceutyki szybko rozprawią się zarówno z kolkami jak i bólami menstruacyjnymi. Według statystyk większość osób wybiera sprawdzone i znane rozwiązania, takie jak Buscopan: http://www.buscopan.pl/buscopan/czym_jest_buscopan.html. Działają one rozkurczająco na mięśnie przewodu pokarmowego przynosząc szybka i długotrwałą ulgę nawet w przypadku silnych bólów brzucha. Nie zaszkodzą także ciepłe okłady przykładane na bolące nas okolice. Okłady takie także mają działanie rozkurczowe.

Kiedy do lekarza?

Oczywiście zdarza się, że przyczyną powracających bólów brzucha są poważniejsze schorzenia. Dlatego jeśli na tego typu kłopoty uskarżamy się często, ból jest coraz silniejszy lub nie daje się zniwelować łatwo dostępnymi środkami, nie wahajmy się i umówmy się na wizytę u lekarza. Powinniśmy się także zaniepokoić jeśli objawom bólowym ze strony brzucha towarzyszy silna gorączka, krwawe lub fusowate wymioty oraz kłopoty z oddaniem stolca. Nie lekceważmy sytuacji także wtedy gdy ból jest wyjątkowo ostry i silny. Tego typu przypadki zawsze warto skonsultować z lekarzem. Przyczyną takich objawów może być zapalenie wyrostka, trzustki lub nawet niedrożność pokarmowa – a te, nieleczone, mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego stanu zdrowia, a nawet i życia.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.