Substancje czynne w lekach przeciwbólowych – różnice i działanie

Substancje czynne w lekach przeciwbólowych - różnice i działanie [1]
Substancje czynne w lekach przeciwbólowych - różnice i działanie [2]
Substancje czynne w lekach przeciwbólowych - różnice i działanie [3]
Substancje czynne w lekach przeciwbólowych - różnice i działanie [4]
Substancje czynne w lekach przeciwbólowych - różnice i działanie [5]

Większość podstawowych leków przeciwbólowych jest dostępna bez recepty i można je kupić w aptece, supermarkecie, a nawet w kiosku. Mimo to nie należy zapominać, że to wciąż są leki i mają niebagatelny wpływ na cały organizm. Nie wolno nadużywać leków, a przy przedłużającym się bólu niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który określi dawkę leku lub przepisze inny produkt. Okazuje się bowiem, że tabletka tabletce nierówna, a skład i substancje czynne zawarte w lekach mają duże znaczenie w radzeniu sobie z bólem.

Ibuprofen

Ibuprofen to jeden z niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Najczęściej występuje w postaci tabletek lub kapsułek, jednak na rynku dostępne są również zawiesiny i czopki. Może być przyjmowany przez dzieci od 6 miesiąca życia, więc jest dość bezpieczną substancją.

Najlepiej sprawdza się w zwalczaniu stanów zapalnych, łagodzi bóle menstruacyjne i doskonale radzi sobie z bólem głowy i zębów. Zaczyna działać po ok. 30 minutach, a jedną z jego podstawowych zalet jest fakt, że zostaje w organizmie maksymalnie dobę. W związku z tym ryzyko przedawkowania (przy stosowaniu zgodnie z zaleceniami lekarza lub wytycznymi na ulotce) jest małe.

Ibuprofen może wywoływać reakcję alergiczną zarówno sam, jak i po wymieszaniu z innymi lekami niesteroidowymi, dlatego nie należy łączyć go z innymi lekami przeciwbólowymi.

Paracetamol

Paracetamol ma właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jest sprzedawany w formie tabletek, syropów i czopków i może być stosowany nawet przez najmłodsze dzieci. Paracetamol stosuje się głównie w przypadku bólów głowy, szczególnie migren, zębów, mięśni, stawów i kości oraz podczas bolesnych menstruacji. Doskonale zbija gorączkę. Ma najdłuższy czas wchłaniania, ponieważ zaczyna działać dopiero po 30-60 minutach od zażycia leku, jednak dzięki temu jest łagodny i nie podrażnia błony śluzowej żołądka.

Jako że paracetamol wydaje się bardzo delikatną substancją czynną, bardzo często dochodzi do przedawkowania, które z kolei może doprowadzić do uszkodzenia wątroby lub niewydolności nerek. Jeśli leki nie pomagają, należy skonsultować się z lekarzem i nie przekraczać dopuszczalnej na ulotce dawki.

Kwas acetylosalicylowy (aspiryna)

Aspiryna jest zaliczana do niesteroidowych leków przeciwzapalnych i ma właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Zmniejsza krzepliwość krwi. Najczęściej występuje w postaci tabletek doustnych lub musujących, chociaż zdarzają się też tabletki dojelitowe. Jest przeznaczona dla osób dorosłych oraz dzieci od 12 roku życia.

Aspiryna jest wszechstronnym lekiem przeciwbólowym. Często stosuje się go na bóle głowy, ale skutecznie radzi sobie również z bólami mięśni, stawów i zębów. Zaczyna działać bardzo szybko, ponieważ pierwsze efekty łagodzące pojawiają się nawet po 15-30 minutach od zażycia. Niestety aspiryna obciąża żołądek, dlatego należy ograniczać jej spożywanie i przyjmować jedynie niewielkie dawki. Jest niewskazana dla osób z problemami układu trawiennego.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.