Woda morska do nosa
Nie od dziś wiadomo, że kąpiel w morzu korzystnie wpływa na stan naszych zatok. Po pierwsze woda morska posiada w swoim składzie naturalne pierwiastki, takie jak: cynk, potas, magnez, miedź, selen, siarka i żelazo. Po drugie woda morska rozpuszcza zalegające w zatokach złogi starego śluzu, który w dłuższej perspektywie może stać się przyczyną zapalenia zatok. Dzieje się tak, dlatego że zalegający śluz może stać się pożywką dla drobnoustrojów.
To nie jedyne korzystne działanie wody morskiej, gdyż w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, jej zastosowanie pozwala również złagodzić obrzęk śluzówki nosa, co udrażnia nos i ułatwia oddychanie.
Na rynku dostępne są następujące preparaty do nosa z wodą morską:
- izotoniczny roztwór wody morskiej,
- hipertoniczny roztwór wody morskiej.
Izotoniczny roztwór wody morskiej
Roztwór o ciśnieniu osmotycznym równym ciśnieniu panującemu w organizmie. Taki roztwór wody morskiej doskonale oczyszcza i nawilża błonę śluzową nosa.
Hipertoniczny roztwór wody morskiej
Roztwór o ciśnieniu osmotycznym wyższym od ciśnienia panującego w organizmie. Taki roztwór wody morskiej zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, udrażniając go.
Woda morska dla dzieci i dorosłych
Zaletą wody morskiej jest również fakt, że może być stosowana zarówno przez dorosłych, jak i dzieci, a nawet niemowlęta. Przede wszystkim izotoniczny roztwór wody morskiej może być używany bez ograniczeń u każdego, np. jako element codziennej higieny nosa. Działa antyseptycznie oczyszczając śluzówkę z zanieczyszczeń, pyłków, wydzielin i drobnoustrojów.
Nie należy natomiast przesadzać z używaniem hipertonicznego roztworu wody morskiej. Jego stosowanie powinno być ograniczone do sytuacji niedrożności nosa. Ponadto zależnie od preparatu różna jest granica wiekowa zastosowania takiego preparatu.