Aromaterapia – olejki i akcesoria do aromaterapii

Aromatoterapia - olejki i akcesoria do aromaterapii [1]
Aromatoterapia - olejki i akcesoria do aromaterapii [2]
Aromatoterapia - olejki i akcesoria do aromaterapii [3]
Aromatoterapia - olejki i akcesoria do aromaterapii [4]
Aromatoterapia - olejki i akcesoria do aromaterapii [5]

Aromaterapia zyskuje coraz większe grono zwolenników dzięki temu, że jest przyjemną i bezstresową formą leczenia dolegliwości oraz odstresowania się po ciężkim dniu pracy. W aromaterapii stosuje się olejki eteryczne o różnych zapachach i właściwościach. Dobrze jest wiedzieć, co najlepiej się sprawdzi na konkretne trudności. Warto też zdawać sobie sprawę, że oprócz olejków można stosować inne artykuły zapachowe.

Co to jest aromaterapia?

Aromaterapia jest naturalną metodą poprawiania samopoczucia. Łagodzi nieprzyjemne dolegliwości, pozwala się zrelaksować i zmniejsza napięcie. Olejki eteryczne stosowane w aromaterapii mają właściwości przeciwzapalne, rozgrzewające i bakteriobójcze, a dodatkowo mogą też wspierać organizm w walce z nieżytem nosa lub zmniejszyć objawy przeziębienia czy grypy. Najczęściej rozprowadza się olejki eteryczne w powietrzu, wykorzystując w tym celu specjalny kominek. Innymi metodami stosowanymi aromaterapii są masaże i kąpiele.

Olejki i inne artykuły zapachowe

W aromaterapii można wykorzystywać różne rodzaje artykułów zapachowych. Do najbardziej popularnych i zarazem dających najlepszy efekt należą olejki eteryczne. Są to naturalne wyciągi roślinne o wysokim stopniu stężenia, więc wydzielają mocny zapach. Kilka kropel wystarczy, żeby osiągnąć bardzo dobry efekt. Do najczęściej wykorzystywanych olejków eterycznych zalicza się olejki różane, arganowe, sosnowe, rumiankowe czy lawendowe. Każdy z nich ma inne właściwości, dlatego przed zakupem konkretnego zapachu warto zapoznać się z jego specyfiką. Przykładowo olejki cytrusowe odświeżają i pobudzają, więc niewskazane jest korzystanie z nich wieczorami. Z kolei olejek rumiankowy koi nerwy i zapewnia większą stabilność emocjonalną.

Aromaterapia jako metoda relaksacyjna sprawdza się równie dobrze podczas odpoczynku w salonie czy sypialni, jak i w łazience podczas długiej, ciepłej kąpieli. Do wody można dolać odrobinę olejku eterycznego, który dzięki swoim bakteriobójczym właściwościom ma bardzo dobry wpływ na skórę. Innym sposobem na odpoczynek podczas kąpieli jest stosowanie mydła aromaterapeutycznego. Dzięki temu mięśnie szybciej się rozluźnią i cały organizm wypocznie.

Jeśli ktoś nie dysponuje kominkiem lub zapach olejków eterycznych jest dla niego zbyt intensywny, to alternatywą są świece zapachowe do aromaterapii. Rozstawione w kilku miejscach w domu sprawią, że człowiek wyciszy się, zrelaksuje i naprawdę odpocznie w swoich czterech ścianach.

Ciekawym rozwiązaniem jest też wosk zapachowy do aromaterapii, który wkłada się do kominka zamiast olejku eterycznego. Można go włożyć w całości lub pokruszyć dla wzmocnienia efektu zapachowego, a następnie podgrzać. W ciągu kilku minut po domu rozniesie się przyjemny, odprężający zapach.

Kadzidełka i podstawki

Kadzidełka sprawdzą się u osób, które lubią eksperymentować z zapachami, ale jeszcze nie czują się na siłach, aby łączyć ze sobą różne olejki eteryczne. Kadzidełka składają się bowiem z różnych mieszanek zapachowych. Należy też zdawać sobie sprawę, że oprócz wydzielanego zapachu, w powietrzu unosi się też naturalny zapach żywicy. Zapach wydzielany przez kadzidełka jest bardzo intensywny i nie wszystkim odpowiada. Na szczęście istnieje kilka sposobów, żeby w pełni wydobyć zapach oraz żeby go zminimalizować. Jedną z najprostszych metod zmniejszających intensywność kadzidełka jest częściowe wypalenie. Ugaszone kadzidełko można rozpalić ponownie podczas kolejnej aromaterapii. Kadzidełka najlepiej trzymać na specjalnych podłużnych podstawkach. Ich kształt sprawia, że można spokojnie wypalić całe kadzidełko, nie obawiając się wypalonych dziur.

Akcesoria do aromaterapii

Jednym z podstawowych akcesoriów do aromaterapii jest kominek. Jest to zabudowany świecznik z miseczką na górze. Miseczka może być przytwierdzona na stałe lub zdejmowana. Kominki występują w wielu kształtach i rozmiarach, więc każdy znajdzie model, który będzie odpowiadał jego potrzebom oraz stanowił spójną z resztą wyposażenia, piękną, domową ozdobę. Kominki najczęściej wykorzystuje się do podgrzewania olejków eterycznych. Do miseczki wlewa się wodę i dodaje kilka kropli olejki eterycznego. Następnie do środka kominka wkłada się podgrzewacz (świeczka typu tealight) i się go podpala. W ciągu kilku minut woda podgrzewa się na tyle, żeby uwolnić olejki lotne, które błyskawicznie rozproszą się po całym domu. Innym sposobem na wykorzystanie kominka jest wspominany już wcześniej wosk zapachowy do aromaterapii.

Istnieją też inne rodzaje dyfuzorów do olejków eterycznych. Występują wśród nich m.in. nawilżacze ultradźwiękowe oraz nebulizatory. Nawilżacz ultradźwiękowy działa jedynie z wykorzystaniem wody. Olejek łączy się w nim z parą wodną i rozprzestrzenia po pomieszczeniu. Z kolei nebulizator działa bez wykorzystania wody i ciepła. Rozprowadza niczym nierozrzedzony olejek za pomocą powstającego w naczyniu ciśnienia. To daje najsilniejszy efekt i najintensywniejszy zapach spośród wszystkich rodzajów dyfuzorów.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.