Inhalacja zatok: domowy sposób na zatkane zatoki

Inhalacja zatok: domowy sposób na zatkane zatoki [1]
Inhalacja zatok: domowy sposób na zatkane zatoki [2]
Inhalacja zatok: domowy sposób na zatkane zatoki [3]
Inhalacja zatok: domowy sposób na zatkane zatoki [4]
Inhalacja zatok: domowy sposób na zatkane zatoki [5]

Wiele osób w Polsce ma problem z zatokami. Niektórzy cierpią na przewlekłe zapalenie zatok, inni mają jedynie sporadyczne trudności z zatkanymi zatokami. Mimo to warto wiedzieć, jak sobie radzić w tej sytuacji, tym bardziej, że istnieje wiele domowych metod, którymi można zwalczyć uciążliwy ból. Jedną z najlepszych jest inhalacja zatok.

Inhalacje zatok

Inhalacje polegają na wdychaniu pary wodnej, która rozrzedza zalegającą w nosie wydzielinę, ułatwiając w ten sposób oddychanie oraz zmniejszając ból. Przygotowanie inhalacji jest bardzo proste, więc bez problemu można ją przygotować w każdym domu. Należy zagotować 2 litry wody, a następnie przelać je do garnka lub miski. Dopilnuj, aby naczynie nie było zbyt duże, ponieważ para rozproszy się na większej powierzchni. Do wody wrzuć 6 łyżek soli kuchennej, żeby stworzyć roztwór z soli. Odczekaj kilka minut, żeby temperatura wody spadła do ok. 80°C. Gdy zyskasz pewność, że para nie poparzy Ci twarzy, pochyl się nad garnkiem i zasłoń ręcznikiem, tworząc w ten sposób namiot. Przez najbliższe 10-15 minut (lub do chwili, w której zniknie para) wdychaj parę wodną. Staraj się wciągać powietrze nosem, a wypuszczać ustami. Pamiętaj, aby zamknąć oczy (żeby nie wysuszyć śluzówki) oraz nie pochylać się za nisko nad garnkiem, żeby się nie poparzyć!

Jeśli masz katar, to zamiast inhalacji roztworem z soli możesz zdecydować się na inhalację z olejkiem eterycznym lub mieszanką ziół. Do 2 litrów wody należy dodać kilka kropli olejku lub około 50 gramów ziół. W przypadku zapalenia zatok najlepiej sprawdzają się: rumianek, mięta, eukaliptus, kamfora czy szałwia. Udrażniają nos i pozwalają swobodnie oddychać. Inhalacje należy powtarzać codziennie przez tydzień. Jeśli nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, konieczna może być konsultacja lekarska.

Jeśli cierpisz na przewlekłe zapalenie zatok, to dobrze jest kupić inhalator. Inhalacje stają się wtedy prostsze i przyjemniejsze, ponieważ para nie ulatnia się dookoła. Nie dość, że dzięki temu wdychasz więcej oparów, to jeszcze nie parzy Ci twarzy i możesz mieć otwarte oczy. Jeśli jednak potrzebujesz inhalacji jedynie sporadycznie, to metoda z garnkiem i ręcznikiem z pewnością wystarczy.

Ciepłe okłady

Inną metodą na zwalczenie problemu zatkanych zatok jest stosowanie ciepłych okładów. Jednym ze sposobów jest przygotowanie typowo domowego okładu. Do skarpetki wsypuje się 5-6 łyżek grochu, a następnie podgrzewa w piekarniku. Należy uważać, żeby temperatura nie była zbyt wysoka, ponieważ łatwo można się poparzyć. Optymalnym rozwiązaniem jest 50-60°C. Okład należy przyłożyć do zatok na kilkanaście minut, chyba że wcześniej pojawi się ból wywołany gorącem. Czynność należy powtórzyć kilka razy w ciągu dnia.

Nacieranie maścią

Nacieranie maścią nasady nosa, czoła oraz skroni może przynieść bardzo dobre efekty. W tym celu najlepiej stosować maść kamforową lub bursztynową, ponieważ obie mają właściwości rozgrzewające. Jeśli dodatkowo masz zatkany nos, to warto posmarować też miejsce pod nosem – w ten sposób zyskujesz dodatkową inhalację. Czynność należy powtarzać trzy razy dziennie.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.