Olejek bergamotowy – dla zdrowia, ciała i dobrego samopoczucia

Olejek bergamotowy – dla zdrowia, ciała i dobrego samopoczucia [1]
Olejek bergamotowy – dla zdrowia, ciała i dobrego samopoczucia [2]
Olejek bergamotowy – dla zdrowia, ciała i dobrego samopoczucia [3]
Olejek bergamotowy – dla zdrowia, ciała i dobrego samopoczucia [4]
Olejek bergamotowy – dla zdrowia, ciała i dobrego samopoczucia [5]

Trzeba przyznać, że możliwości zastosowania olejku bergamotowego są równie ciekawe, co jego pochodzenie. Substancja ta od dawna towarzyszy działaniom z zakresu medycyny naturalnej. Ponadto, wykazuje właściwości przydatne w kosmetyce. Nic więc dziwnego, że wciąż zyskuje na popularności, także w Polsce. Odpowiednio użyta, potrafi okazać się pomocna w różnych aspektach naszej codzienności.

Skąd się bierze olejek bergamotowy?

Niski i rozłożysty krzew bergamotki należy do rodziny roślin rutowatych. I choć występuje głównie w krajach basenu Morza Śródziemnego, a zwłaszcza na południu Włoch, twierdzi się, że jego pierwotnym środowiskiem naturalnym były tereny Indii. Roślina ma nieduże, białe, roztaczające piękną woń kwiaty oraz charakterystyczne owoce – pomarańcze, które z wierzchu podobne są do gruszek, zaś wewnątrz do limonek. To właśnie z nich, na drodze wyciskania (za pomocą metody „pelatrice"), uzyskuje się cenny olejek. Największą wartość ma substancja otrzymana z dojrzałych owoców, które nie zdążyły jeszcze opaść. Pomarańcza krzewu bergamotki nie jest jadalna, jednak jej skórkę dodaje się do herbat typu Earl Grey.

Olejek bergamotowy w kosmetyce

Substancja otrzymywana z owoców bergamotki znana jest przede wszystkim ze swego orzeźwiającego, cytrusowego aromatu, który działa odprężająco i poprawia nastrój. Specyfik ten dobrze współgra także z innymi olejkami: cedrowymi, lawendowymi, cyprysowymi, ylang-ylang, neroli czy uzyskiwanymi z drzewa sandałowego. Ponadto, skutecznie przeciwdziała rozwojowi bakterii, zwłaszcza tych odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach potu – dlatego olejek bergamotowy z powodzeniem może służyć jako naturalny, niewywołujący podrażnień dezodorant. Ze względu na ładny zapach, substancję tę wykorzystuje się do produkcji mydeł, kremów, wód perfumowanych i toaletowych oraz odświeżaczy powietrza. Poza tym, olejek okazuje się świetnym dodatkiem, jeśli chodzi o balsamy do masażu bądź przygotowywaną kąpiel.

Olejek bergamotowy w medycynie

Olejek z owoców bergamotki często stosowany jest w aromaterapii, ale jego zastosowanie nie ogranicza się do leczenia alternatywnego. Jego właściwości okazują się skuteczne w walce z różnego rodzaju dolegliwościami. Substancja ma działanie antywirusowe i antyseptyczne, a także oczyszcza oraz regeneruje skórę. Dlatego znakomicie nadaje się dla cery tłustej i dojrzałej, jak również sprawdza się w walce z trądzikiem lub opryszczką wargową. Oprócz tego, wykazuje korzystny wpływ na gojenie się ran i zapalenia dziąseł lub błony śluzowej jamy ustnej. Olejek bergamotowy pomaga też w przypadku problemów związanych z układem pokarmowym: pobudza apetyt i trawienie, zmniejsza wzdęcia i działa rozkurczowo. Ponadto, specyfik wykorzystuje się przy wahaniach nastroju, w czasie menopauzy lub w okresie menstruacji.

Bezpieczne korzystanie z olejku

Istnieje wiele przypadków zdrowotnych i kosmetycznych, przy których warto sięgnąć po olejek bergamotowy. Jednak substancja ta, podobnie jak wiele innych, może przynieść niepożądane skutki, jeśli nie będziemy jej stosować z należytą ostrożnością. Dobrze więc pamiętać o kilku zasadach aplikacji tego specyfiku.

Olejek bergamotowy musi być przed nałożeniem na skórę odpowiednio rozcieńczony. Poza tym, lepiej z niego zrezygnować przed opalaniem się lub dłuższym pobytem na słońcu, które mogą skutkować oparzeniami. Korzystania z tej substancji, ze względu na jej silne działanie, powinny również unikać kobiety w ciąży i dzieci w wieku do lat 5.

Osobną kwestią jest jakość olejku bergamotowego oraz źródło, z którego pochodzi. Najlepiej szukać go w miejscach sprawdzonych, takich jak apteka bądź profesjonalny sklep zielarski. Dzięki temu istnieje większa pewność, że specyfik będzie wartościowszy, pozbawiony substancji fotouczulających, a co za tym idzie – niewywołujący poparzeń bądź podrażnienia skóry.

 

O Autorce: Katarzyna Floriańczyk – absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Infrastruktury i Zarządzania w Warszawie. Na co dzień spełnia się zawodowo w gabinecie kosmetycznym Qclinique. Od najmłodszych lat przejawiała zainteresowanie kosmetologią, upiększając swoją rodzinę na różne sposoby. Jej drugą miłością jest wizaż.

Produkty

Zmień produkt
 
15.00
Zmień produkt
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.