Zioła na nadciśnienie i cholesterol

Zioła na nadciśnienie i cholesterol
Zioła na nadciśnienie i cholesterol: babka jajowata
Zioła na nadciśnienie i cholesterol: bylica boże drzewko
Zioła na nadciśnienie i cholesterol: czosnek niedźwiedzi
Zioła na nadciśnienie i cholesterol: głóg
Zioła na nadciśnienie i cholesterol: jarzębina
Zioła na nadciśnienie i cholesterol: koniczyna czerwona
Zioła na nadciśnienie i cholesterol: kozieradka pospolita
Zioła na nadciśnienie i cholesterol: len zwyczajny (siemię lniane)
Zioła na nadciśnienie i cholesterol: miłorząb japoński (ginko)
Zioła na nadciśnienie i cholesterol: szałwia hiszpańska

Wysoki poziom cholesterolu oraz nadciśnienie to dolegliwości, z którymi boryka się coraz większa ilość osób. Przyczyną takiego stanu rzeczy są nie tylko niewłaściwa dieta oraz siedzący tryb życia, ale również stres i brak odpowiedniej ilości snu.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, prawidłowy poziom ciśnienia tętniczego wynosi maksymalnie 140/90 mm Hg (skurczowe / rozkurczowe). Powyżej tego poziomu plasują się wyniki oznaczające nadciśnienie tętnicze. Nadciśnienie może być wynikiem chorób, na przykład tych związanych z nerkami, nadnerczami, nadczynność tarczycy. Jest to wtedy tak zwane nadciśnienie wtórne. O wiele częściej można spotkać się z taka jego formą, której powstania nie do końca można wyjaśnić. Jego rozwój może być spowodowany niehigienicznym trybem życia: paleniem papierosów, stresem oraz niewysypianiem się oraz niewłaściwą dietą. Niekiedy występuje ono jako predyspozycja genetyczna.

Nieleczone nadciśnienie powoduje, że dochodzi do uszkodzenia tętnic, czyli do odkładania się w nich blaszek cholesterolu oraz innych substancji, dzięki którym powstają blaszki miażdżycowe. W jego wyniku, zmniejsza się światło żył, a my stajemy się bardziej podatni na chorobę wieńcową, zawał serca, udar mózgu lub niewydolność nerek albo niedokrwienność kończyn dolnych.

Na szczęście mamy do wyboru wiele sposobów, szczególnie tych naturalnych, aby przeciwdziałać nadciśnieniu. Oto zioła, które pomagają w walce ze skutkami odkładania się cholesterolu i nadciśnieniem.

Babka jajowata

Babka jajowata to roślina, która ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Dzięki zawartości błonnika pozwala mu się oczyścić z wszelkiego rodzaju złogów oraz toksyn nagromadzonych w wyniku spożywania niezdrowych posiłków. Jej ważną właściwością jest obniżanie poziomu glukozy oraz cholesterolu i trójglicerydów we krwi po posiłku.

Bylica boże drzewko

Jest to roślina, która pochodzi z Europy Wschodniej i Kaukazu, gdzie potrafi przetrwać temperatury nawet do -30 stopni Celsjusza. Bylica boże drzewko jest znana ze swoich właściwości leczniczych i z tego powodu jest szeroko stosowanym ziołem, zapobiegającym na przykład chorobom układu trawienia. Jest również niezwykle skuteczna w przypadku regulowania zbyt wysokiego poziomu ciśnienia tętniczego we krwi.

Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi zawiera przede wszystkim duże ilości związków siarki. Z tego powodu jest idealny dla wszystkich osób, które cierpią z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Substancje, które można znaleźć w czosnku niedźwiedzim dobroczynnie wpływają na zwiększenie poziomu „dobrego cholesterolu" HDL i obniżenie „złego" LDL. Obniżają jednocześnie poziom trójglicerydów, które, według badań, mają większy wpływ na ryzyko udaru lub zawału niż cholesterol. Co za tym idzie, czosnek niedźwiedzi przeciwdziała powstawaniu miażdżycy oraz zawałów serca, udarów oraz choroby wieńcowej. Jednocześnie zmniejsza lepkość krwi oraz obniża ciśnienie dzięki rozszerzeniu naczyń krwionośnych.

Głóg

Roślina ta dobroczynnie wpływa na pracę serca. Tonizuje i zwiększa siłę jego skurczów, zmniejsza ich częstotliwość oraz rozszerza naczynia krwionośne. Jednocześnie głóg obniża ciśnienie krwi, uszczelnia naczynia krwionośne oraz wzmacnia je. Wyciągi z kwiatostanów głogu jednocześnie zwiększają przepływ krwi przez naczynia. Podobne działanie mają również owoce głogu, jednak to kwiaty uznaje się za najbardziej skuteczne.

Jarzębina

Bardzo często owoce jarzębiny wchodzą w skład mieszanek mających na celu obniżenie ciśnienia tętniczego. Można ja również stosować samodzielnie w formie herbatek lub naparów. Stosowana jest w profilaktyce chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym. Łagodzi objawy nadciśnienia oraz arteriosklerozy.

Koniczyna czerwona

Koniczyna czerwona, zwana również koniczyną łąkową, stosowana jest w ziołolecznictwie w formie naparów oraz herbatek. Szczególnie w tej ostatniej jest zalecana jako element działań profilaktycznych w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Koniczyna czerwona wspomaga również pracę serca oraz układu krwionośnego.

Kozieradka pospolita

Kozieradka, czyli koniczyna grecka, to roślina z gatunku bobowatych. Możemy spotkać ją także w Polsce - nazywana jest u nas bożą trawką. Jest doskonała jako zioło zapobiegające nadciśnieniu tętniczemu dzięki obecności błonnika oraz 4-hydroksyizoleucyny. Wspomaga serce i nie dopuszcza do zachorowania na miażdżycę oraz cukrzycę.

Len zwyczajny, siemię lniane

Siemię lniane odpowiedzialne jest za wyregulowanie funkcji układu krążenia. Zawiera fitosterole oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, które usuwają z organizmu nadmiar cholesterolu LDL. Te kwasy wpływają na rozszerzenie się naczyń krwionośnych oraz zwiększenie siły skurczu sercowego. Dodatkowo zmniejszają ryzyko nadciśnienia, miażdżycy oraz chorób serca.

Miłorząb japoński, ginko

Miłorząb japoński to roślina znana ze swoich właściwości leczniczych. Nie będzie z pewnością niespodzianką, że jej stosowanie jest również korzystne dla osób zmagających się z nadciśnieniem tętniczym. Mechanizm jego działania związany jest przede wszystkim z poprawą przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Stąd lepsza praca układu krążenia i zapobieganie udarom mózgu oraz uszkodzeniom komórek mózgu.

Szałwia hiszpańska

Nasiona chia (szałwii hiszpańskiej) to zbawienie dla osób chorujących na nadciśnienie. Zawiera wiele substancji zdrowotnych, między innymi potas, który odpowiedzialny jest za obniżenie ciśnienia tętniczego. Dzięki zawartości kwasów omega-3 chia poprawia działanie układu naczyniowo-sercowego, obniża poziom cholesterolu LDL i zapobiega zawałom i miażdżycy.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.