Zioła na układ oddechowy

Zioła na układ oddechowy
Zioła na układ oddechowy: babka lancetowata
Zioła na układ oddechowy: dziewanna
Zioła na układ oddechowy: jasnota biała
Zioła na układ oddechowy: lipa
Zioła na układ oddechowy: lubczyk ogrodowy
Zioła na układ oddechowy: lukrecja gładka
Zioła na układ oddechowy: macierzanka piaskowa
Zioła na układ oddechowy: malina
Zioła na układ oddechowy: oman wielki
Zioła na układ oddechowy: podbiał pospolity
Zioła na układ oddechowy: wilcza kora

Nasz układ oddechowy jest narażony na działanie różnego rodzaju substancji drażniących, zanieczyszczeń, grzybów, pleśni czy innych toksyn. Na szczęście, natura dostarcza szeregu ziół i roślin, które gwarantują intensywne odżywienie układu oddechowego. Oto najpopularniejsze z nich.

Babka lancetowata

Gatunek byliny należący do rodziny babkowatych, którego surowcem lekarskim może być zarówno cała roślina, jak i same liście. W tych drugich znaleźć można m.in. witaminy A, C oraz K, kwasy organiczne, garbniki i flawonoidy. Sok z babki lancetowatej stanowi lek powlekający i śluzowy, napary posiadają natomiast działanie przeciwzapalne w jamie ustnej, gardle i przewodzie pokarmowym. Wyciągi z tej rośliny mają również nieznaczne właściwości wykrztuśne oraz regenerujące nabłonek. Stosuje się je przeciwko kaszlowi (również u palaczy), chrypce, a także stanach zapalnych z zalegającą wydzieliną i utrudnionym odkrztuszaniem.

Dziewanna

Roślina z rodziny trędownikowatych o właściwościach przeciwzapalnych, ściągających, rozluźniających oraz rozrzedzających flegmę. Herbata z suszonych liści oraz kwiatów dziewanny jest stosowana jako środek wzmacniający układ oddechowy. Jako, że roślina ta posiada również działanie uspokajające, często stosuje się ją u osób rzucających palenie.

Jasnota biała

Roślina z rośliny jasnotowatych, którą stosuje się m.in. w przewlekłych nieżytach oskrzeli. Związane jest to z faktem, że zawarte w kwiatach jasnoty związki czynne przyczyniają się do zwiększenia ilości śluzu produkowanego w drogach oddechowych oraz rozrzedzania go. Jej przyjmowanie zaleca się w szczególności osobom palącym, które borykają się z uporczywym kaszlem i przewlekłymi bronchitami i tym, które narażone są na wdychanie pyłów przemysłowych.

Korzeń omanu

Gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny astrowatych. Czynnym składnikiem jest tu helenina, która posiada właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze oraz robakobójcze. Oman znany jest ze swoich właściwości przeciwkaszlowych oraz wykrztuśnych. Stosuje się go w leczeniu zapalenia płuc czy oskrzeli, dychawicy oskrzelowej oraz nieżytów nosa, gardła i krtani.

Lukrecja gładka

Bylina z rodziny bobowatych, której korzeń zawiera m.in. triterpeny, flawonoidy oraz węglowodany i aminokwasy. Pobudza on czynność wydzielniczą błon śluzowych górnych dróg oddechowych i przywraca samoistne ruchy nabłonka rzęskowego. Działa także rozkurczowo, w szczególności na mięśnie gładkie oskrzeli oraz przewodu pokarmowego.

Macierzanka piaskowa

Jest to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny jasnotowatych. Jako, że macierzanka piaskowa posiada silne właściwości odkażające oraz wykrztuśne, świetnie sprawdza się podczas leczenia infekcji dróg oddechowych. Zaleca się ją w szczególności podczas walki z suchym kaszlem, a to dlatego, że pobudza produkcję śluzu oraz ułatwia odkrztuszanie. Napar oraz inhalacje z macierzanki piaskowej oczyszczają drogi oddechowe i odkażają je, w związku z czym są one polecane zwłaszcza osobom ze skłonnościami do nawracających chorób układu oddechowego oraz palaczom.

Wilcza kora

Czepota puszysta, zwana potocznie kocim pazurem lub wilczą korą. Jest to zioło wywodzące się z lasów Ameryki Południowej, posiadającej niezwykle szerokie właściwości lecznicze. Z jego liści, kory oraz korzenia produkuje się m.in. preparaty pomocne w leczeniu chorób układu oddechowego. Stosowanie wilczej kory jest zalecane w przeziębieniach, schorzeniach zatok, gardła i krtani, kaszlu, anginie oraz zapaleniu migdałków. Wykorzystuje się ją także jako środek wykrztuśny ułatwiający usuwanie wydzieliny oskrzelowej.

Podbiał pospolity

Stosowanie preparatów na bazie liści tej rośliny z rodziny astrowatych zaleca się zwłaszcza w schorzeniach górnych dróg oddechowych przebiegających z uporczywymi atakami kaszlu. Łagodzą one objawy astmy, nieżytu oskrzeli, krtani oraz jamy ustnej. Kwiaty podbiału, ze względu na zwiększoną zawartość olejku lotnego oraz flawonoidów, redukują ilość śluzu i wywierają silne działanie rozkurczowe.

Lubczyk ogrodowy

Ta roślina z rodziny baldaszkowatych jest rozgrzewającym oraz odżywczym ziołem m.in. dla układu oddechowego. Leczy bóle gardła, zapalenie oskrzeli czy opłucnej. Stosuje się go również przy zaflegmieniu górnych dróg oddechowych.

Lipa

To rodzaj długowiecznych drzew należący do podrodziny lipowatych. Herbata na bazie tej rośliny świetnie sprawdzi się w przypadku bólu gardła, kaszlu, chrypki, anginy, zapaleniu gardła oraz oskrzeli.

Malina

Popularna roślina wieloletnia z rodziny różowatych. Po napar z jej owoców warto sięgnąć w przypadku anginy oraz zapalenia oskrzeli, a z liści - gdy borykamy się ze stanami zapalnymi gardła i jamy ustnej.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.