Zioła na wątrobę

Zioła na wątrobę
Zioła na wątrobę: ostropest plamisty
Zioła na wątrobę: kruszyna pospolita
Zioła na wątrobę: cykoria podróżnik
Zioła na wątrobę: mniszek lekarski

Wątroba jest bardzo ważnym organem w ludzkim ciele i odpowiada za wiele istotnych procesów. Przede wszystkim produkuje żółć wspierającą proces trawienia. Oprócz tego wspomaga oczyszczanie krwi, a co za tym idzie, całego organizmu, z toksyn. Mimo że jest bardzo wytrzymała, co widać szczególnie w okresie świątecznym, gdy folgujemy sobie z tłustymi potrawami, to warto ją wspomóc.
Długotrwałe stosowanie leków obciąża organizm zamiast go wspierać, dlatego w sytuacji, w której nie jesteś chory i przyjmowanie leków nie jest niezbędne, staraj się ograniczyć je do minimum lub zupełnie wykluczyć. Zamiast tego możesz skupić się na ziołach.

W ciągu ostatnich kilku lat ziołolecznictwo wróciło do łask i zyskuje coraz większe grono zwolenników. Ten fakt nie powinien dziwić, jako że zioła są składnikami wielu leków oraz chemicznych suplementów diety. Zioła doskonale nadają się do utrzymywania organizmu w dobrej kondycji, a w niektórych sytuacjach mogą nawet wspomóc proces leczenia.
Pamiętaj jednak, że zioła, podobnie jak leki, należy stosować rozważnie i w sposób przemyślany. Z założenia zioła są bezpieczne, jednak niewłaściwe dawkowanie może rozregulować Twój organizm. Jeśli nie jesteś pewny, w jaki sposób działa dana roślina oraz jakie może wywołać efekty, to poproś o pomoc specjalistę lub poszukaj odpowiedzi na własną rękę. W tym tekście znajdziesz podstawowe informacje na temat ziół wspierających dobrą kondycję wątroby.

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty z wyglądu przypomina oset i jest jednym z najbardziej popularnych ziół na wątrobę. Jego lecznicze właściwości były znane już w Starożytności, a do tej pory bywa uważany za jedną z najważniejszych roślin leczniczych. Zawiera flawonoidy, które doskonale chronią wątrobę przed toksynami oraz wspomagają proces wytwarzania się nowych komórek wątrobowych, dzięki czemu dodatkowo wspierają jej regenerację. Ta właściwość ostropestu stawia go bardzo wysoko w hierarchii leków i ziół przydatnych podczas leczenia marskości wątroby.
Ostropest plamisty przydaje się osobom, które chcą oczyścić swój organizm z toksyn lub zregenerować wątrobę po nadmiernym spożywaniu alkoholu lub złej diecie (opartej na dużej ilości tłuszczu). Równie dobrze sprawdza się też u osób przechodzących rekonwalescencję po wirusowym zapaleniu wątroby.
Roślinę tę można spożywać w rozmaity sposób. Najczęściej dodaje się zmielone nasiona do potraw, np. mięs lub jogurtów, albo nakłada się je na łyżeczkę i zalewa wodą, a następnie po prostu połyka. Dzięki temu, że ostropest nie ma intensywnego smaku, jego stosowanie nie jest trudne ani niczym ograniczone. Co równie istotne zmielona forma jest łatwa w użyciu.

Kruszyna pospolita

Kruszyna pospolita to krzew, którego nazwa pochodzi od bardzo kruchych gałązek. Najczęściej rośnie w niższych partiach gór lub w lasach. W ziołolecznictwie wykorzystuje się owoce i korę kruszyny, ale to kora ma właściwości wspierające funkcjonowanie wątroby. Zwiększa produkcję żółci, dzięki czemu doskonale się sprawdza w leczeniu chorób wątroby i dróg żółciowych. Oczyszcza organizm z toksyn i usprawnia jego funkcjonowanie. Oprócz tego kruszyna wspiera trawienie, a w zaparciach jest stosowana jako środek przeczyszczający. Mimo to nie jest całkowicie bezpieczna, dlatego warto skontaktować się z lekarzem i razem z nim ustalić sposób dawkowania.

Cykoria podróżnik

Korzenie cykorii podróżnik mają właściwości moczopędne, a dzięki nieznacznym działaniom żółciopędnym wspierają procesy trawienne. Wpływają ochronnie na miąższ wątroby. Wspomagają prawidłową pracę jelit, a dzięki stymulacji wytwarzania soków trawiennych doskonale sprawdzają się przy takich dolegliwościach trawiennych, jak odbijanie się, wzdęcia oraz wiatry. Oprócz tego korzenie cykorii podróżnik można spożywać przy wyraźnym braku apetytu. Pobudzają łaknienie i perystaltykę całego organizmu. Korzenie cykorii spożywa się w formie odwaru, tzn. zalewa się korzeń wodą, doprowadza do wrzenia, a następnie odcedza i wypija.
W nielicznych sytuacjach korzeń cykorii może prowadzić do reakcji alergicznych skóry. Wtedy należy niezwłocznie przerwać spożywanie wszelkich elementów tej rośliny oraz skontaktować się z lekarzem.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski jest bardzo popularną i łatwo dostępną rośliną, a do tego wyjątkowo bezpieczną, więc jest często stosowany w ziołolecznictwie. Występuje właściwie wszędzie, chociaż najczęściej można go znaleźć na łąkach. Podobnie jak w przypadku wielu innych roślin, tak i tutaj największe właściwości wspierające leczenie wątroby ma korzeń mniszka lekarskiego. Dzięki temu, że wspomaga produkcję żółci oraz pobudza wydzielanie soku żołądkowego, jest wykorzystywany podczas niestrawności. Dodatkowo korzeń mniszka lekarskiego jest stosowany jako środek moczopędny. Obie te właściwości mniszka sprawiają, że doskonale oczyszcza organizm z toksyn i wspiera jego funkcjonowanie.
Najlepiej przygotowywać wywar z korzeniem mniszka lekarskiego. Jest to najprostsza i najszybsza metoda spożywania tej rośliny. Jeśli jednak chcesz zjeść liście, to możesz przygotować sałatkę, gdzie zamiast sałaty lub rukoli dodasz liście mniszka lekarskiego.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.